Nejhorší obavy se naplňují. Už 21 otrávených zákeřnou drogou, vzrostl i počet obviněnách

Ostrava - Lidí intoxikovaných nebezpečným syntetickým kanabinoidem, který se šíří hlavně v Ostravě, přibývá. Už je jich jedenadvacet. Stoupl i počet obviněných, kterých je aktuálně pět. Policisté dnes obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy čtyřiadvacetiletého muže. Hrozí mu až pětileté vězení. Čtyři muži, jejichž stíhání policie oznámila dříve, jsou ve věku 17 až 41 let. Policisté odhalili také další desítky balení drogy. ČTK to řekla policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto

Zdravotnická záchranná služba zpětně prověřila záznamy dříve řešených událostí, a to od středy 5. září. "Bylo zjištěno, že kromě šesti intoxikovaných pacientů v době od pondělního dopoledne do středečního večera zasahovali záchranáři u 15 dalších pacientů pod vlivem nealkoholových drog. U desítky osob jejich zdravotní postižení pravděpodobně souviselo s aktuální sérií intoxikací syntetickým kanabinoidem," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Podle něj pacienti trpěli převážně křečemi, dezorientací, poruchami vědomí a neklidem. Všechny případy, s výjimkou jednoho v Hlučíně na Opavsku, se odehrály na území města Ostravy.

Dosud poslední intoxikovaná, pětatřicetiletá žena neznámou látku údajně našla, kouřila ji a udělalo se jí špatně. Podle mluvčí byla ošetřena a převezena do nemocnice. Policie se případem začala zabývat, když v pondělí v Komenského sadech zkolabovali dva muži bez domova, dvaatřicetiletý muž přes snahu záchranářů zemřel. Drogu kombinovali s velkým množstvím alkoholu. Podle Pokorné se droga šíří i mezi jinými skupinami lidí než lidé bez domova.

Pondělní případ, který zalarmoval policisty, byl specifický tím přítomností dvou pacientů, z nichž jeden zemřel, na jednom místě. Týž den dopoledne se přiotrávil chlapec a u obou pondělních případů zasahoval stejný lékař.

Šestatřicetiletý bezdomovec z pondělního případu v Komenského sadech, který měl po požití drogy vážné zdravotní komplikace, byl propuštěn z Městské nemocnice Ostrava. ČTK to řekla její mluvčí Andrea Vojkovská. Podle mluvčí nemocnice ve středu ošetřila v této souvislosti na urgentním příjmu jednoho pacienta, který byl ale posléze propuštěn. Okolo 11:00 doplnila, že aktuálně není v tomto zdravotnickém zařízení v souvislosti s intoxikací nebezpečnou drogou hospitalizován žádný pacient.

Náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak) ČTK řekl, že město už o problematice informovalo odborníky, kteří pracují s drogově závislými. "Kontaktovali jsme Renarkon a další organizace, které pracují s uživateli drog, aby jejich zaměstnanci v rámci terénní práce a v kontaktních centrech informovali klienty o rizicích drogy, která přímo po požití může ohrozit jejich život," řekl Mariánek.

Synteticky vyrobené kanabinoidy se nejčastěji kouří. Distribuují se jako rostlinná směs nebo hmota podobná hašiši. Po užití se objevují zdravotní obtíže jako zrychlený tep, nevolnost, zvracení, křeče. Látky vyvolávají i deprese a úzkostné stavy či sebevražedné myšlenky. Méně časté bývají infarkt, mrtvice, poškození ledvin a psychóza.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oddlužovací novela je vyvážená, myslí si věřitelé i insolvenční správci

22.01.2019 20:28 Česká asociace věřitelů (ČAV) vítá, že se Sněmovna vrátila ke své původní verzi oddlužovací novely…

Autobus na pražském sídlišti srazil dvě mladé ženy

22.01.2019 20:07 U autobusové zastávky Sídliště Lhotka v Praze srazil dnes večer autobus dvě ženy. ČTK to řekl…

Lázeňská města ze sedmi evropských zemí společně žádají o zápis v UNESCO

22.01.2019 18:57 Evropská lázeňská města, z toho tři z České republiky, podala dnes na českém velvyslanectví v…

Praha chce opravit Karlův most, hledá lom s vhodným kamenem

22.01.2019 16:59 Pražský magistrát nechá letos vypracovat projekt opravy Karlova mostu. Město zároveň hledá lom, z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama