Nejhorší obavy se naplňují. Už 21 otrávených zákeřnou drogou, vzrostl i počet obviněnách

Ostrava - Lidí intoxikovaných nebezpečným syntetickým kanabinoidem, který se šíří hlavně v Ostravě, přibývá. Už je jich jedenadvacet. Stoupl i počet obviněných, kterých je aktuálně pět. Policisté dnes obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy čtyřiadvacetiletého muže. Hrozí mu až pětileté vězení. Čtyři muži, jejichž stíhání policie oznámila dříve, jsou ve věku 17 až 41 let. Policisté odhalili také další desítky balení drogy. ČTK to řekla policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto

Zdravotnická záchranná služba zpětně prověřila záznamy dříve řešených událostí, a to od středy 5. září. "Bylo zjištěno, že kromě šesti intoxikovaných pacientů v době od pondělního dopoledne do středečního večera zasahovali záchranáři u 15 dalších pacientů pod vlivem nealkoholových drog. U desítky osob jejich zdravotní postižení pravděpodobně souviselo s aktuální sérií intoxikací syntetickým kanabinoidem," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Podle něj pacienti trpěli převážně křečemi, dezorientací, poruchami vědomí a neklidem. Všechny případy, s výjimkou jednoho v Hlučíně na Opavsku, se odehrály na území města Ostravy.

Dosud poslední intoxikovaná, pětatřicetiletá žena neznámou látku údajně našla, kouřila ji a udělalo se jí špatně. Podle mluvčí byla ošetřena a převezena do nemocnice. Policie se případem začala zabývat, když v pondělí v Komenského sadech zkolabovali dva muži bez domova, dvaatřicetiletý muž přes snahu záchranářů zemřel. Drogu kombinovali s velkým množstvím alkoholu. Podle Pokorné se droga šíří i mezi jinými skupinami lidí než lidé bez domova.

Pondělní případ, který zalarmoval policisty, byl specifický tím přítomností dvou pacientů, z nichž jeden zemřel, na jednom místě. Týž den dopoledne se přiotrávil chlapec a u obou pondělních případů zasahoval stejný lékař.

Šestatřicetiletý bezdomovec z pondělního případu v Komenského sadech, který měl po požití drogy vážné zdravotní komplikace, byl propuštěn z Městské nemocnice Ostrava. ČTK to řekla její mluvčí Andrea Vojkovská. Podle mluvčí nemocnice ve středu ošetřila v této souvislosti na urgentním příjmu jednoho pacienta, který byl ale posléze propuštěn. Okolo 11:00 doplnila, že aktuálně není v tomto zdravotnickém zařízení v souvislosti s intoxikací nebezpečnou drogou hospitalizován žádný pacient.

Náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak) ČTK řekl, že město už o problematice informovalo odborníky, kteří pracují s drogově závislými. "Kontaktovali jsme Renarkon a další organizace, které pracují s uživateli drog, aby jejich zaměstnanci v rámci terénní práce a v kontaktních centrech informovali klienty o rizicích drogy, která přímo po požití může ohrozit jejich život," řekl Mariánek.

Synteticky vyrobené kanabinoidy se nejčastěji kouří. Distribuují se jako rostlinná směs nebo hmota podobná hašiši. Po užití se objevují zdravotní obtíže jako zrychlený tep, nevolnost, zvracení, křeče. Látky vyvolávají i deprese a úzkostné stavy či sebevražedné myšlenky. Méně časté bývají infarkt, mrtvice, poškození ledvin a psychóza.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studenti tradičně obsadili Albertov. Rektor Zima pronesl znepokojivá slova

17.11.2018 13:38 Aktualizováno Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na…

Bipolární porucha? Nemoc, která si vybírá krutou daň. Ničila Muka,…

17.11.2018 13:30 Aktualizováno Bipolární afektivní porucha, dříve označovaná jako maniodepresivní psychóza, je vážné duševní…

Vánoční strom pro Brno vyrazil na cestu. Povoz táhnou koně Natasja a Baron

17.11.2018 12:56 Z Bílovic nad Svitavou na Brněnsku vyrazil dnes před polednem povoz tažený koňmi, který veze na…

V Praze kolabuje vlaková doprava. 100minutová zpoždění, problémy budou až…

17.11.2018 12:52 Aktualizováno Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice dnes na celé dopoledne omezila železniční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama