Zombie droga v Česku: Počet přiotrávených roste, policie už obvinila šest lidí

Ostrava -Policie kvůli šíření nebezpečného syntetického kanabinoidu v Ostravě obvinila už šest lidí. Nově šestatřicetiletého muže, který je rovněž obviněn z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí mu trest od deseti do 18 let, zatímco pěti dříve obviněným ve věku 17 až 41 let jen pětiletý trest. Důvodem je to, že jeho obvinění souvisí s případem bezdomovce, který po požití drogy zemřel. ČTK to dnes řekl vedoucí vyšetřování a náměstek ředitele pro službu kriminální policie Radim Wita.

Přidejte svůj názor

krimi

Dodal, že v případě šestého obviněného bude policie navrhovat vazbu. Zbývajících pět obviněných je stíháno na svobodě. Lidí přiotrávených nebezpečným syntetickým kanabinoidem, který se šíří hlavně v Ostravě, přibývá. Už je jich jedenadvacet. Policisté odhalili také další desítky balení drogy.

"Aktuálně prověřujeme možnost intoxikace celkem 21 osob. Znovu proto apelujeme na veřejnost, aby nekonzumovala předmětné látky," uvedla policejní mluvčí Gabriela Pokorná. Připomněla, že drogu lze popsat jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. "Jejich aroma je spíše bylinného charakteru a od aroma konopí se výrazně liší. Látky zpravidla uživatelé kouří. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy," uvedla Pokorná. Policie i zdravotníci upozorňují na to, že fatální následky může mít požití syntetického kanabinoidu v kombinaci s alkoholem. Právě bezdomovec, který po požití drogy zemřel, byl opilý.

Podle dostupných informací se droga zatím šíří hlavně v Ostravě, pouze u jednoho případu intoxikace záchranáři zasahovali v Hlučíně na Opavsku. Policie se zatím blíže nevyjádřila k možnému místu původu drogy, stále to vyšetřuje. Droga už se ale šíří i mezi jinými skupinami lidí než bezdomovci.

Policie se případem začala zabývat, když v pondělí v Komenského sadech zkolabovali dva muži bez domova, dvaatřicetiletý muž přes snahu záchranářů zemřel. Drogu kombinovali s velkým množstvím alkoholu.

Pondělní případ, který zalarmoval policisty, byl specifický přítomností dvou pacientů, z nichž jeden zemřel, na jednom místě. Týž den dopoledne se přiotrávil chlapec a u obou pondělních případů zasahoval stejný lékař. Zpětně pak záchranáři začali dohledávat další podezřelé případy. Přiotrávení většinou trpí křečemi, dezorientací, poruchami vědomí a neklidem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici a veřejnost si připomněli listopad 1939, zazněl husitský chorál

17.11.2018 11:48 Aktualizováno Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrt studenta Jana Opletalova a…

V Moravanech hořela hala se slámou, škoda pět milionů korun

17.11.2018 11:47 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci požáru zemědělské haly se slámou v Moravanech na Pardubicku. Oheň vypukl…

Narušení piety? Policie prověřuje vyhození kytek od Zemana, Babiše a…

17.11.2018 10:34 Pražští policisté prověřují několik událostí kvůli dnešním incidentům u památku 17. listopadu 1989…

Češi kašlou na svoje zdraví? Průzkum přinesl alarmující výsledky

17.11.2018 10:12 Na 55 procent lidí nesleduje svůj zdravotní stav a více než čtvrtina lidí kouří, z toho zhruba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama