Vyhrocený týden před Mnichovem 1938: Češi se nechtěli vzdát, dav pronikl na Hrad

Praha - Týden před podpisem dohody "o nás bez nás" 29. září v Mnichově o odstoupení pohraničního území českých zemí Německu se konala 22. září 1938 generální stávka, kterou vyvrcholilo hnutí na obranu republiky. Ve stejný den odstoupila vlády Milana Hodži a byla jmenována úřednická vláda generála Jana Syrového.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Beneš, Edvard

Stávka byla v období zvětšujícího se ohrožení Československa nacistickým Německem protestem proti přijetí návrhů na odstoupení pohraničí Německu. V hornobavorském alpském letovisku Berchtesgadenu se totiž již 15. září konala schůzka německého vůdce Adolfa Hitlera a britského premiéra Nevilla Chamberlaina.

Hitler na ní formuloval své požadavky vůči Československu a žádal především, aby Německu byla postoupena území s více než 50 procenty německého obyvatelstva. Chamberlain neměl námitek, požadoval jen ještě poradu s Francií.

Československá vláda premiéra Hodži tento požadavek, podpořený nótou britské a francouzské vlády, nejprve odmítla. Avšak po ultimativním nátlaku britského a francouzského velvyslance 21. září vláda a poté i prezident Edvard Beneš s odstoupením pohraničí souhlasili.

Tento akt rezignace vyvolal bouřlivý odpor obyvatelstva, který vyvrcholil 22. září generální stávkou. Již den předtím se v Praze konala masivní demonstrace s průvodem na Hrad. Dav, proti kterému se policie neodvážila zakročit, pronikl až na třetí nádvoří. Situace byla velmi vyhrocena, vše se uklidnilo až proslovem generála Syrového a kolem půlnoci se dav začal rozcházet.

Den nato se v parlamentu ustavil tzv. Výbor na obranu republiky, Hodžova vláda podala demisi a byl ustaven úřednický kabinet Jana Syrového. Z původní vlády ve své funkci zůstal pouze ministr zahraničí Kamil Krofta, všichni členové vlády byli bezpartijní. Syrového kabinet pak o den později vyhlásil všeobecnou mobilizaci.

Celonárodní vlna odhodlání postavit se hrozbě nacistického Německa se zbraní v ruce však trvala pouhý týden. V noci z 29. na 30. září nejvyšší představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa podepsali Mnichovskou dohodu, která plně akceptovala německé územní požadavky vůči Československu. Týž den vláda a prezident Beneš mnichovský diktát přijali, bez boje vydali Německu pohraničí i s celým systémem pevností, a napsali tak tečku za jednou etapou existence Československa.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci v ohrožení? Začíná nejhorší období v roce, může jim jít o život

12.12.2018 22:15 Aktualizováno S podzimním a zimním časem pravidelně přichází i období zvýšeného počtu onemocnění virového i…

Sněhová kalamita v Česku: Zavřené dálnice, nabouraná auta, lidé bez proudu

12.12.2018 22:00 Aktualizováno Sníh a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu v Česku. Řidiči měli problémy především v horských…

Dnešní děti? Zrušily by češtinu, neznají výrobu másla, některé nikdy…

12.12.2018 18:14 Aktualizováno Dvě třetiny dětí podle výsledku letošního Minisčítání, které každoročně organizuje Český…

Co Čechům nejvíc vadí na politických stranách? Průzkum hovoří jasně

12.12.2018 17:08 Na fungování politických stran lidem nejvíce vadí, že rozdělují společnost. Myslí si to 74 procent…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama