Zemřel Bittman, mozek mystifikační akce StB s dokumenty nacistů

Praha/Rockpott - V USA zemřel v noci na úterý Ladislav Bittman, který v roce 1964 vymyslel a provedl mystifikační akci komunistické Státní bezpečnosti (StB) s údajným nálezem nacistických dokumentů v jezeře na Šumavě. Píšou to dnešní Lidové noviny (LN). Bedny s údajnými dokumenty nacistů do Černého jezera hodili roku 1964 příslušníci StB, aby vytvořili tlak na západní osobnosti s válečnou minulostí a pomohli rozpoutat kampaň proti promlčení válečných zločinů. Bittman po srpnu 1968 emigroval do Spojených států, kde prozradil řadu komunistických agentů i pozadí zmíněné mystifikační akce Neptun.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Dezinformační akce se zrodila náhodou. Štáb pořadu Československé televize Zvědavá kamera prozkoumával pověst o šumavském jezeře, jehož voda prý má zázračné konzervační vlastnosti. V pověstmi opředeném Čertově jezeře tehdy na jaře roku 1964 objevili potápěči, mezi nimiž byl i Bittman, několik bedýnek s válečnou municí. Bittman poté zorganizoval v červenci stejného roku akci, při níž StB do nedalekého Černého jezera potopila bedýnky s prázdnými papíry. Úřady pak přivolaly novináře, bedýnky z jezera vyzvedly a odvezly k údajnému zkoumání.

V září pak ministr vnitra Lubomír Štrougal na tiskové konferenci, na níž nechyběli zahraniční novináři, ukázal dokumenty, které prý pocházely z nalezených beden. Šlo však o nacistické dokumenty přivezené mezitím sovětskou tajnou službou. Nález pomohl mimo jiné vytvořit diplomatický tlak na západoněmeckou vládu proti promlčení válečných zločinů. Ty měly být promlčeny v roce 1965, ale akce pomohla lhůtu prodloužit o pět let.

Dezinformační akce StB Neptun tak byla ve své době úspěšná. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 ale hlavní aktér akce Bittman uprchl do USA, kde prozradil nejen řadu agentů komunistické tajné služby, ale také pravdu o bednách ze šumavského jezera. V USA pod jménem Lawrence Martin-Bittman působil později i jako profesor na Bostonské univerzitě.

Bittmanův kolega z Bostonské univerzity Igor Lukeš v LN uvedl, že po emigraci Bittmana v USA zhruba rok vyslýchaly tamní rozvědky. "V téhle profesi (agenta StB) se cítil téměř celých 14 let nejistý a nakonec ji opustil za cenu trestu smrti," uvedl Lukeš.

Bittman podle něj napsal řadu knih a v 80. letech založil centrum pro studium dezinformací. "Svou akademickou kariéru, která trvala 24 let, miloval," doplnil. Po ukončení kariéry na univerzitě kvůli infarktu se Bittman věnoval svému koníčku, malování. Letos v noci na 18. září zemřel Bittman ve věku 87 let ve svém ateliéru ve městě Rockport v americkém státě Massachusetts.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legionáři postavili pomník v Železné Rudě, Němci jim ho zbořili

20.10.2018 17:03 Českoslovenští legionáři postavili před 100 lety v Železné Rudě velký pomník bitvy u ukrajinského…

Loni se v Česku předávkovalo drogami 92 lidí, nejrizikovější jsou opioidy

20.10.2018 14:53 Loni se v Česku předávkovalo drogami 92 lidí, o dva méně než v předchozím roce. V roce 2015 jich…

Kam lidé nesmí? Tahle místa v Česku jsou zakázaná, na některá člověk nikdy…

20.10.2018 13:33 Praha - Na svobodu jsme si zvykli poměrně rychle. Nikdo nám neříká, co můžeme a nesmíme prohlásit,…

Zfetovaný motorkář v Mohelnici srazil policistku. Hrozí mu až 12 let v base

20.10.2018 12:43 Policisté obvinili motorkáře, který ve čtvrtek pod vlivem drog srazil a zranil v Mohelnici na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama