Malér před komunálními volbami: Tisíce lidí dostaly děravé hlasovací lístky

Ostrava - Někteří voliči dostali v Ostravě děravé hlasovací lístky pro nadcházející komunální volby 5. a 6. října. Úředníci magistrátu při distribuci hlasovacích lístků zjistili, že některé listy jsou poškozené, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Řádově se podle ní jedná až o tisíce takto poškozených hlasovacích lístků.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Volby

Poškození úředníci odhalili při náhodné kontrole, při následné rozsáhlejší prohlídce se ukázalo, že nejde o ojedinělý případ.

"Úředníci zjistili mechanické poškození některých listů, konkrétně proděravění v části se jmény kandidátů nebo porušení celistvosti. Jednalo se o hlasovací lístky pro volby do Zastupitelstva města Ostravy, které jsou označeny barevným pruhem po levé straně," uvedla Vojkovská.

Poškozený hlasovací lístek si může volič vyměnit u příslušného městského úřadu podle místa trvalého bydliště nebo si vyžádat nový přímo ve volební místnosti.

Podle mluvčí je pro voliče lepší si lístek vyměnit, protože neobsahuje všechny informace z hlasovacího lístku. Platnost či neplatnost takto poškozeného hlasovacího lístku podle Vojkovské záleží na posouzení okrskové komise. Pokud je hlasovací lístek poškozený hodně, mohla by ho posoudit jako neplatný. Volit může v Ostravě až 251.000 oprávněných voličů.

S nalezením správné volební místnosti jim může pomoci interaktivní aplikace nazvaná Kam mám jít volit. "Aplikace po zadání adresy s ulicí a číslem popisným ukáže volební místnost, do které má jít občan z dané části Ostravy volit. Informace o adresách a volebních okrscích jsou přebírány a denně aktualizovány z informačního systému územní identifikace vedeného na Českém úřadu zeměměřičském a katastrálním," uvedla mluvčí.

O přízeň voličů se letos v Ostravě bude ucházet 15 uskupení. Před čtyřmi lety šlo do voleb 18 subjektů. Ostravské zastupitelstvo má 55 členů. Před čtyřmi lety v komunálních volbách zvítězilo hnutí ANO, které získalo 21,34 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhá ČSSD obsadila v zastupitelstvu se ziskem 16,21 procent 12 křesel. Po deseti mandátech získaly KSČM a Ostravak, obě uskupení měla necelých 14 procent hlasů. Čtyři mandáty má ODS a KDU-ČSL. Jejich zisk se pohyboval kolem šesti procent.

ANO nejprve sestavilo koalici s ČSSD a KDU-ČSL. Primátorem se stal Tomáš Macura z ANO. Po roce se ale spojení rozpadlo a sociální demokraty v koalici nahradilo hnutí Ostravak a ODS. ČSSD tak poprvé od roku 1990 ztratila místo ve vedení největšího moravskoslezského města.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž udusil tchyni a ochrnutou manželku. Cítil jsem pocit úlevy, přiznal u…

18.12.2018 11:03 Krajský soud v Ostravě řeší od dnešního dne případ dvojnásobné vraždy. Podle obžaloby se jí…

V ZOO Dvůr Králové se narodil hrošík, na přírůstek se čekalo 29 let

18.12.2018 10:45 V ZOO Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se ve středu narodilo mládě hrocha. Naposledy se hroch…

Hasiči pátým dnem bojují s požárem skládky v Čínově, hoří hluboko pod…

18.12.2018 10:41 Pátým dnem se hasiči snaží uhasit požár skládky v Čínově u Doupovského Hradiště na Karlovarsku.…

Otec ubodal dceru (†3) a napadl syna (5). Po odsouzení spáchal ve věznici…

18.12.2018 10:13 Muž odsouzený za vraždu své tříleté dcery a pokus o vraždu pětiletého syna ve Starém Městě na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama