Majetek stíhaného Jansty byl odblokován. Dokazování v dotační kauze bude problematické

Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o zajištění majetku předsedy České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty a sekretáře organizace Jana Boháče, kteří čelí obvinění v kauze manipulací se sportovními dotacemi. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na svém webu. Doplnila, že majetek dalšího muže obviněného kvůli dotacím, někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, odblokován nebyl.

Přidejte svůj názor

Vrchní soud v Praze

Zmrazení Janstova majetku se podle televize týkalo jen jeho části, konkrétně některých nemovitostí. Podle státního zástupce je bylo nutné zajistit kvůli možnému budoucímu uložení peněžitého trestu. Podle soudu však u Jansty nehrozí, že by se chtěl svého majetku účelově zbavit.

"Hrozba uložení takového trestu není natolik aktuální, aby muselo být přistoupeno k tak závažnému omezení jeho majetkových práv," stojí v usnesení o odblokování majetku, které ČT citovala.

Jansta s Boháčem čelí od loňského července obvinění ze zneužití pravomoci, ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení povinností při správě cizího majetku. Podle kriminalistů naváděl vlivný advokát Jansta k trestné činnosti další stíhané - exnáměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou a bývalého ředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu. Ti pak údajně ovlivňovali, kolik peněz poputuje k jednotlivým sportovním organizacím.

ČUS obvinění odmítá a tvrdí, že se vždy zasazovala o jasná a transparentní pravidla pro rozdělování dotací pro sport. V dřívějším prohlášení zdůraznila, že jako jediná ze střešních sportovních organizací disponuje transparentním, veřejně přístupným a kontrolovatelným systémem evidence členské základny i veškerého svého majetku.

Vrchní soud ve svém usnesení podle ČT upozornil, že dokazování vůči Janstovi bude "značně problematické a výsledek velmi nejistý". "Obviněný, jako předseda České unie sportu, měl 'v náplni práce' získávání prostředků pro činnost ČUS a měl logicky zájem na tom, aby této organizaci byly přiděleny, pokud možno, co největší prostředky. Ve sdělení obvinění se zatím neobjevuje podezření, že tak činil takovými prostředky, jako je např. předkládání vědomě nesprávných údajů, manipulace s projekty, úplatky, vydírání, apod.," napsal soud.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část řidičů zaspala: Čekací doba v pneuservisech se kvůli počasí…

19.11.2018 16:59 Kvůli prvnímu sněhu a nízkým teplotám se prodloužila čekací doba v pneuservisech. Na přezutí na…

Neviděli jste ho? Policie pátrá po pacientovi, který utekl z bohnické…

19.11.2018 16:36 Policie pátrá po osmatřicetiletém Jánu Páričkovi. Muž ze Slovenska je pacientem psychiatrické…

Medvěd na Vsetínsku záhadně zmizel, v pátrání by mohl pomoci sníh

19.11.2018 15:28 V pátrání po medvědovi na Vsetínsku by mohl pomoci sníh. Zvíře se v regionu pohybuje již od září,…

Cinklé zakázky na opravu hřebčína Kladruby? Obvinění žalobu odmítají, prý…

19.11.2018 14:37 Aktualizováno Obžalovaní nebo jejich obhájci v kauze zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama