Soud řeší hrůzné zločiny na Jičínsku. Obviněným manželům hrozí výjimečný trest

Krajský soud v Hradci Králové dnes začal projednávat případ manželů obžalovaných z loupežné vraždy muže u Lázní Bělohrad na Jičínsku, z nedovoleného ozbrojování a z příprav či pokusů vražd dalších tří lidí. Spolu s nimi je u soudu jejich údajný komplic Martin Herzán, který podle spisu po dohodě s nimi pojistil pro případ úrazu či úmrtí třicetiletého muže, aby z jeho smrti měli peníze. Své činy chtěli maskovat dopravní nehodou.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Jaroslavu a Petře Janákovým a Herzánovi hrozí 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný. "Vraždy, které připravovali, případně o které se pokusili, případně kterou dokonali, spáchali z majetkových důvodů, tedy v úmyslu získat majetkový prospěch, a to opětovně," řekla ČTK státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Obžaloba viní manžele, že 31. července 2017 padesátiletého muže, jehož tělo bylo nalezeno loni v srpnu na poli u Lázní Bělohrad, zastřelili poté, co ho vylákali na opuštěné místo, a pak mu ukradli několik desítek tisíc korun. Čin se podle spisu stal v autě za jízdy poblíž místa, kde se později našlo tělo. Janák řídil a Janáková střílela, uvádí obžaloba.

Manžele se zodpovídají i z přípravy dalších dvou vražd. Oběťmi měli být dva muži, které si manželé vytipovali na internetu. Oba muže chtěli pod záminkou nabídky sběratelských předmětů vylákat na odlehlá místa a usmrtit je. Jeden muž na schůzku, která měla být loni 21. května, přijet nakonec nemohl, protože mu policisté shodou náhod odebrali řidičský průkaz. Druhý si podle spisu zachránil život tím, že předem telefonem sdělil, že u sebe nemá peníze a nabízené předměty chce nejprve vidět. Tato schůzka byla v plánu 30. července 2017.

Případy, do nichž je údajně zapleten Herzán, se měly stát v červnu roku 2016. Herzán se zodpovídá ze dvou vražd spáchaných formou návodu. "Poté, co s (poškozeným) ním sepsal pojistnou smlouvu na úraz či smrt, došlo postupně ke dvěma pokusům vražd," řekla Faltusová.

Janák poškozeného vylákal pod záminkou krádeže v kostele z herny, kde pracoval, na opuštěnou silnici. Poté, co ho vysadil, odjel, aby se po chvíli vrátil a začal na něho najíždět autem. "Byl pojištěn pro úraz i smrt, existovaly dvě varianty. Způsob, že ho srazíme autem, jsem vymyslel já. V případě, že nepřežije, dostal by (Herzán) 100.000 až 300.000," řekl dnes Janák. Podle něj o plánu věděla Janáková i Herzán. Obžaloba uvádí, že trojice se stejného muže pokusila zabít ještě jednou, když ho před jízdou autem obžalovaní předávkovali lékem na spaní. Janák se přiznal, Janáková doznala jen dokonanou vraždu, Herzán vinu odmítl. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý výslechy svědků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v ČR: Odhalených případů nákazy v neděli výrazně ubylo

06.04.2020 05:55 Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v neděli zvýšil o 115 po sobotním nárůstu o 282.…

Neotvírejte kanály. Může tam být koronavirus, apelují vodárny na veřejnost

05.04.2020 23:24 Aktualizováno Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v…

Počet nakažených v ČR stále roste. Zemřelo 67 pacientů s covid-19

05.04.2020 21:49 Aktualizováno V Česku se od dnešního rána zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 o pět na 67. Uzdravených…

Hasiči vyprostili batole z pětimetrové jámy

05.04.2020 21:36 Moravskoslezští hasiči v Klimkovicích nedaleko Ostravy dnes odpoledne vyprostili 1,5letého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy