V Česku se objevila obří klíšťata. Přenášejí smrtící tropickou nemoc

V České republice se objevila obří tropická klíšťata, která mohou přenášet smrtící krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Klíšťata infikovaná touto africkou nemocí byla objevena na třech místech v republice.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Hyalomma marginatum
doporučujeme

Hyalomma marginatum je pětkrát větší než běžné klíště a v našich končinách běžně nežije, přesto se ho vědcům podařilo objevit na třech různých místech v Česku, konkrétně v regionech Jižní Morava a severní a východní Čechy.

Tato klíšťata přitom běžně žijí v jižní Evropě. Do Česka se zřejmě dostávají přichycená na stěhovavých ptácích, není proto jisté, zda se zde mohou začít samovolně množit, nebo jde jen o jednotlivé kusy klíšťat.

Jejich výskyt mapují vědci z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Přenášejí totiž nebezpečnou nemoc,  krymsko-konžskou hemoragickou horečku.

Jde o nakažlivé virové onemocnění lidí, vyskytující se v některých zemích v Africe, Asii a východní Evropě. Zatímco zvířatům tato nemoc nijak neublíží, u lidí může způsobit vážné komplikace a nezřídka i smrt.

V rámci projektu vědci také upozorňují na výskyt pijáka lužního, který přenáší nebezpečnou psí babeziózu. Piják se vyskytuje na jižní Moravě, lidem ale není nebezpečný.

Nenasátý piják dosahuje velikosti 5 mm a má hnědočervenou barvu. Nemoc, kterou přenáší, se v Evropě šíří velmi rychle a pro odborníky je větší problém, než výše zmíněná horečka, u níž epidemie zatím nehrozí. Poslední smrtelný případ v Evropě se objevil před dvěma lety.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Češi završili oslavy 17. listopadu na Václavském náměstí

17.11.2019 23:57 Na Václavském náměstí se dnes uskutečnil Koncert pro budoucnost. Podle policie dorazilo 35.000 až…

Plzeň bouřlivě slavila 30 let od "sametu". Do šrotu putuje hvězda z…

17.11.2019 21:55 Aktualizováno Stovky lidí dnes v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z…

Z brigádníka v uranových dolech se stal hrdina. Udílely se Ceny Paměti…

17.11.2019 21:43 Ceny Paměti národa, kterými obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje účastníky zlomových…

V Českých Budějovicích hoří bývalý kabaret, hašení komplikuje silný vítr

17.11.2019 20:58 Hasiči likvidují v Českých Budějovicích požár bývalého kabaretu. Hoří celá střecha objektu, jenž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama