V Česku se objevila obří klíšťata. Přenášejí smrtící tropickou nemoc

V České republice se objevila obří tropická klíšťata, která mohou přenášet smrtící krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Klíšťata infikovaná touto africkou nemocí byla objevena na třech místech v republice.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Hyalomma marginatum
doporučujeme

Hyalomma marginatum je pětkrát větší než běžné klíště a v našich končinách běžně nežije, přesto se ho vědcům podařilo objevit na třech různých místech v Česku, konkrétně v regionech Jižní Morava a severní a východní Čechy.

Tato klíšťata přitom běžně žijí v jižní Evropě. Do Česka se zřejmě dostávají přichycená na stěhovavých ptácích, není proto jisté, zda se zde mohou začít samovolně množit, nebo jde jen o jednotlivé kusy klíšťat.

Jejich výskyt mapují vědci z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Přenášejí totiž nebezpečnou nemoc,  krymsko-konžskou hemoragickou horečku.

Jde o nakažlivé virové onemocnění lidí, vyskytující se v některých zemích v Africe, Asii a východní Evropě. Zatímco zvířatům tato nemoc nijak neublíží, u lidí může způsobit vážné komplikace a nezřídka i smrt.

V rámci projektu vědci také upozorňují na výskyt pijáka lužního, který přenáší nebezpečnou psí babeziózu. Piják se vyskytuje na jižní Moravě, lidem ale není nebezpečný.

Nenasátý piják dosahuje velikosti 5 mm a má hnědočervenou barvu. Nemoc, kterou přenáší, se v Evropě šíří velmi rychle a pro odborníky je větší problém, než výše zmíněná horečka, u níž epidemie zatím nehrozí. Poslední smrtelný případ v Evropě se objevil před dvěma lety.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Pardubicích havaroval autobus plný lidí, záchranáři aktivovali traumaplán

22.03.2019 20:35 V Dražkovicích, místní části Pardubic, se dnes večer srazily autobus a auto. Autobus skončil v poli…

Špína a jídlo v teple. Kontrola Sapy odhalila nebezpečné potraviny

22.03.2019 19:40 Desítky kilogramů potravin neznámého původu, ryby ve špinavém autě či mušle přepravované v teple…

Do ČR byl vydán cizinec podezřelý z loupeže klenotů v Teplicích, druhý je…

22.03.2019 17:11 Do České republiky byl vydán k trestnímu stíhání cizinec podezřelý z vyloupení klenotnictví v…

Policisté našli dívku (4) z Rychnovska i její matku. Měli strach o jejich…

22.03.2019 16:55 Aktualizováno Policisté dnes odpoledne vyhlásili pátrání po čtyřleté dívce a její pětačtyřicetileté matce z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama