V Česku se objevila obří klíšťata. Přenášejí smrtící tropickou nemoc

V České republice se objevila obří tropická klíšťata, která mohou přenášet smrtící krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Klíšťata infikovaná touto africkou nemocí byla objevena na třech místech v republice.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Hyalomma marginatum

Hyalomma marginatum je pětkrát větší než běžné klíště a v našich končinách běžně nežije, přesto se ho vědcům podařilo objevit na třech různých místech v Česku, konkrétně v regionech Jižní Morava a severní a východní Čechy.

Tato klíšťata přitom běžně žijí v jižní Evropě. Do Česka se zřejmě dostávají přichycená na stěhovavých ptácích, není proto jisté, zda se zde mohou začít samovolně množit, nebo jde jen o jednotlivé kusy klíšťat.

Jejich výskyt mapují vědci z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Přenášejí totiž nebezpečnou nemoc,  krymsko-konžskou hemoragickou horečku.

Jde o nakažlivé virové onemocnění lidí, vyskytující se v některých zemích v Africe, Asii a východní Evropě. Zatímco zvířatům tato nemoc nijak neublíží, u lidí může způsobit vážné komplikace a nezřídka i smrt.

V rámci projektu vědci také upozorňují na výskyt pijáka lužního, který přenáší nebezpečnou psí babeziózu. Piják se vyskytuje na jižní Moravě, lidem ale není nebezpečný.

Nenasátý piják dosahuje velikosti 5 mm a má hnědočervenou barvu. Nemoc, kterou přenáší, se v Evropě šíří velmi rychle a pro odborníky je větší problém, než výše zmíněná horečka, u níž epidemie zatím nehrozí. Poslední smrtelný případ v Evropě se objevil před dvěma lety.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce v Česku týrají a ubližují jim. Jedné věci se ale děsí mnohem víc

20.01.2019 09:34 Aktualizováno Čeští senioři se i přes klesající tendenci v poměrně hojném počtu setkávají s týráním. Situace je…

Češi si dnes opět připomněli výročí smrti Jana Palacha

19.01.2019 21:13 Několik desítek lidí se dnes večer sešlo před Národním muzeem na pietní akci, aby si připomněli…

Lanovka v Bukové hoře je opět v provozu

19.01.2019 15:14 V lyžařském areálu Buková hora na Orlickoústecku od rána opět jezdí čtyřsedačková lanovka, kterou…

Do babyboxu v Pelhřimově odložili 1,5letého chlapce

19.01.2019 12:33 Aktualizováno Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého, podle odhadů patnácti- až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama