Hodnoty Čechů? Vliv komunismu je stále markantní, obavy z uprchlíků vyhrocené

Češi mají hodnotově blízko k postkomunistickým zemím, zejména ke státům visegrádské čtyřky. Vyplývá to z analýzy dat mezinárodního výzkumu European Social Survey, kterou knižně zpracoval kolektiv autorek z Oddělení hodnotové orientace ve společnosti Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Publikace Jak se žije Čechům v současné Evropě? vysvětluje pozici Čechů a Češek v různých oblastech společenského života, uvedl ústav v dnešní tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Česká republika

Podle Petry Anýžové je stále patrný vliv komunistického režimu na hodnotové nastavení společností v postkomunistických státech. V západních a severských zemích je podle výzkumu míra podpory konzervativních hodnot nízká a orientace na druhé lidi vyšší, zatímco u zemí střední a východní Evropy je to naopak. Polsko a Španělsko se pak jako nábožensky založené země vykazují vysokou mírou obojího.

"Česká společnost překvapuje extrémně nízkými hodnotami univerzalismu a benevolence, což značí nedocenění principů rovnosti, všeobecné tolerance a orientace na kolektivní zájmy," uvedla Anýžová.

V hodnotách orientovaných na individuální zájmy se česká společnost blíží evropskému standardu, z hlediska kolektivních zájmů se ale podprůměrnou orientací na druhé osoby zcela vzdaluje i nejbližším kulturním a geografickým sousedům.

Postoje české společnosti k mezinárodní migraci podle Dity Čermákové nejsou až tolik výjimečné. Téměř 60 procent Evropanů očekává v souvislosti s migračními toky nárůst kriminality. "V evropských zemích neplatí úměra: čím více migrantů, tím pozitivnější vztah k migraci a naopak," uvádí zpráva s tím, že migrační populace v Česku je jednou z nejmenších, obavy občanů z dopadů ale patří k nejvyšším. Obecně míra pocitu bezpečí u Čechů stále je jednou z nejnižších v Evropě, ačkoli mírně roste.

Podle Renaty Topinkové se ukazuje, že úroveň sociální důvěry má dopad na pocit bezpečí či spokojenost se životem, ale i na subjektivní hodnocení zdravotního stavu. "Nízká míra sociální důvěry je jedním z dědictví komunismu, které sdílíme s ostatními postkomunistickými zeměmi," píše se ve zprávě.

Další podobnost lze podle analýzy vysledovat v tom, jak obyvatelé chápou a hodnotí demokracii. "V otázce vnímání demokratických hodnot lze konstatovat, že úzce souvisí s kulturně-historickým kontextem dané země a odráží hodnotové nastavení společnosti," poznamenala Jaroslava Pospíšilová.

Spokojenost s demokracií nesouvisí podle Kláry Vlachové pouze s výkonem demokratických institucí. Státy, kde poklesla spokojenost, jsou podle zprávy až na výjimky zeměmi eurozóny, které byly po roce 2009 zasaženy dluhovou krizí.

Vstupte do diskuze (64)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud v druhé Rathově kauze začne v lednu. Obviněno je devět lidí a osm…

15.10.2018 13:20 Krajský soud v Praze začne v polovině ledna projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy…

Provoz na železničním koridoru omezen, vlak strhl trolej. Vážná nehoda i…

15.10.2018 13:13 Aktualizováno Srážka osobního vozu s vlakem v noci na dnešek ve Zlíně skončila zraněním dvou cestujících v autě.…

D46 ve směru na Vyškov blokovala nehoda, cizinec byl zaklíněn v dodávce

15.10.2018 13:12 Aktualizováno Dálnici D46 na Prostějovsku zablokovala nehoda, při které řidič dodávky narazil zezadu do…

Na Liberecku hoří les, situaci zhoršuje silný vítr. Byl povolán i vrtulník

15.10.2018 13:10 Aktualizováno U Raspenavy na Liberecku hoří les v obtížně přístupném terénu. Zasaženo je území několika hektarů,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama