Tuny ryb na Pardubicku se musí vybít, jsou nakažené vážnou nemocí

Ryby v rybníce Buňkov v Břehách na Pardubicku jsou nakažené herpes virem. Není přenosný na člověka, ale mohl by se rozšířit do dalších chovů. Veterináři nařídili usmrcení ryb. Výlov začne ve středu. Řekl to dnes zástupce ředitele Krajské veterinární správy Radek Axmann.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Rybáři, ilustrační fotografie
doporučujeme

"V letošním roce je jediné ohnisko v České republice. Minulý rok bylo pár ohnisek, ale ne v našem kraji, v našem kraji je to první výskyt," řekl Axmann.

Informaci přinesl Český rozhlas Pardubice. V chovném rybníku je 80 až 90 tun ryb. Výlov a likvidace ryb potrvá dva až tři dny. Rybáři mají nárok na kompenzaci od státu, kterou vyplácí ministerstvo zemědělství.

"Buňkov nám vydělává na celý chod organizace. Kdybychom nedostali kompenzaci, měli bychom velké problémy. Tři roky kolem ryb běháme, než je z ní tržní ryba," řekl ČTK Karel Němec z rybářského svazu Přelouč.

Herpes virem se mohou nakazit kapři a japonští koi kapři, jiné ryby ne, ale mohou nákazu přenášet. Rybáři musí usmrtit všechny ryby včetně dravých, které v Buňkově chovají.

"Máme tam štiky, candáty, tolstolobiky, amury, i když jsou v pořádku, jsou potencionální přenašeči," řekl Němec.

Vylovené ryby usmrtí rybáři ve speciálních kontejnerech s oxidem uhličitým. Mrtvé ryby zlikviduje kafilerie. Rybáři musí vydezinfikovat rybník i všechno náčiní a rybářské oblečení, aby se nákaza nešířila.

Rybářský svaz chová ryby v 17 rybnících na Pardubicku a Chrudimsku. Buňkov má kolem 50 hektarů a je z celé soustavy největší. V menších rybnících jsou rybí plůdky nebo mladší ryby, které ještě nemají tržní váhu. Svaz ročně produkuje kolem 80 až 90 tun ryb.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otčím utýral dítě (†2) k smrti. U soudu zazněly otřesné věci, padl tvrdý…

15.10.2019 16:15 Ústecký krajský soud dnes poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na…

Gottova rodina si nechá dárky od vily na Bertramce, zvažuje další využití…

15.10.2019 15:04 Aktualizováno Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou…

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama