Vzrušoval se podpalováním bezdomovců. Mladík si odpyká přísný trest, trpí pyrofilním sadismem

Za brutální napadení bezdomovců na Ostravsku, z nichž jeden na následky zranění zemřel, za jejich podpalování a také za podvod si dvacetiletý Petr Kolek dohromady odpyká 23 let. Trest uložený ostravským krajským soudem dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Mladík, který trpí pyrofilním sadismem, se navíc bude muset podrobit ochranné léčbě. Proti původnímu rozsudku se odvolal pouze Kolek, žádal nižší trest. Podle soudu jsou však tresty ve výši šesti a 17 let na místě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Obžalovanému byl uložen souhrnný šestiletý trest a sedmnáctiletý úhrnný trest. Do vězení jde za pokus o vraždu, těžké ublížení na zdraví, výtržnictví a podvod. "I přes zahájení trestního stíhání jednání obžalovaného pokračovala a agresivita se stupňovala. Obžalovaný je navíc stíhán nejen pro násilné jednání, ale i pro majetkovou trestnou činnost. Svědčí o jeho sklonech páchat různorodé trestné činnosti," uvedl soudce vrchního soudu.

Obhajoba dnes u soudu uvedla, že trest je nepřiměřený. "Obžalovaný se doznal, dokonce napomáhal k odhalení trestné činnosti a bez jeho účasti by některé body ani tady projednávány nebyly. Trestnou činnost spáchal ve věku blízkému mladistvému, trest dohromady 23 let je zcela nepřiměřený," uvedl obhájce.

Poukázal na to, že mladík svého jednání upřímně litoval, na jeho chování se mohlo odrazit i rodinné prostředí, ve kterém vyrůstal, a prokazatelně snížená trestní odpovědnost. "Lituji toho, trest 23 let je hodně velký a pobyt bude mít na mě devastující účinky," uvedl dnes Kolek.

Sedmnáctiletý trest muž dostal za loňské bezdůvodné zbití dvou bezdomovců v Horní Datyni a v Ostravě-Zábřehu. Jeden z napadených se léčil několik měsíců, na následky zranění ale později zemřel. Druhý bezdomovec utrpěl po útoku řadu zlomenin včetně otevřené zlomeniny čelisti a poranění mozku. Léčí se dodnes a je pravděpodobné, že už nikdy nebude soběstačný. Podle znalců se rozsah zranění vymykal soudní praxi.

Dalších šest let dostal mladík za úvěrový podvod a čtyři žhářské útoky na bezdomovce. Mladík podle rozsudku bezdomovce podpálil a sledoval, jak hoří. Podle odborníků trpí pyrofilním sadismem, takže ho vzrušuje podpalování lidí. V jednom případě například muži způsobil popáleniny prvního až třetího stupně na 16 procentech těla, hořícího bezdomovce pozoroval zpoza stromu.

Muž se k činům doznal, soudu podrobně popsal, jak bezdomovce zapálil a přiznal, že se je snažil podpálit několikrát. Dělalo mu to prý radost. Soud přitom zohlednil, že je diagnostikovaným pyrofilním sadistou, takže měl snížené ovládací schopnosti.

Obžalovanému proto soud uložil i ochranné sexuologické léčení. Kolek žil sám jako bezdomovec a v minulosti byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Jako přitěžující soud shledal to, že muž využil bezbrannosti napadených mužů i to, že spáchal více trestných činů a v jejich páchání pokračoval.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otčím utýral dítě (†2) k smrti. U soudu zazněly otřesné věci, padl tvrdý…

15.10.2019 16:15 Ústecký krajský soud dnes poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na…

Gottova rodina si nechá dárky od vily na Bertramce, zvažuje další využití…

15.10.2019 15:04 Aktualizováno Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou…

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama