Vánoční strom pro Brno? Letos ho přiveze nezvyklý dopravní prostředek

Vánoční strom letos na brněnské náměstí Svobody nepřiveze kamion, ale povoz tažený koňmi. Pořadatelé chystají i další změny, například kulturní program při předávání stromu na náměstí. V podání orchestru Národního divadla Brno zazní fanfáry z Libuše a vystoupí také operní sbor. ČTK to dnes řekla Lenka Němcová z Turistického informačního centra města Brna.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tradici vánočních stromů na náměstích v Česku založil brněnský novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Po nálezu opuštěné holčičky v lesích u Bílovic nad Svitavou přemýšlel, jak pomoci dětem v podobné situaci. Inspiraci našel v Kodani, kde pořádali pod ozdobeným stromem sbírku pro chudé děti.

Strom republiky se v Brně poprvé rozsvítil v roce 1924 a výtěžek sbírky umožnil vybudovat dětský domov Dagmar. Už tehdy strom pocházel z bílovického polesí, což platí dodnes.

Převoz stromu naplánovali organizátoři tentokrát na 17. listopadu. Vše začne v 9:30 u Bílovic za účasti zástupců Těsnohlídkovy rodiny. Program na náměstí Svobody začíná v 16:00.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční 23. listopadu. Až do konce adventních trhů, tedy do 28. prosince, potrvá pod stromem sbírka Českého červeného kříže. Příspěvky poslouží nejen na ozdravné pobyty dětí z SOS vesniček a seniorů, ale i na pomoc sociálně slabým.

Turistické centrum už nyní chystá také kulturní a zábavní program na náměstí Svobody. Vánoční trhy loni navštívilo v průměru 28.000 lidí za den. "Pro ty, kteří budou chtít město lépe poznat nebo si jej užít během svátků jinak, jsme připravili speciální adventní procházky i projížďky městem," uvedla Jana Janulíková, ředitelka centra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je to 50 na 50, řekl k plánovanému rozvolňování ministr Blatný

26.11.2020 18:05 Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle…

V paneláku v Děčíně vypukl požár. 90 lidí evakuováno, většina přenocuje v…

26.11.2020 15:57 Aktualizováno V Májové ulici v Děčíně hořelo dnes ráno na chodbě v přízemí panelového domu. Kouř se rozšířil po…

V kauze Stoka se mění žalobce, Radek Mezlík odchází na evropský úřad

26.11.2020 15:52 Aktualizováno V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se změní…

Únava, bolest hlavy, deprese. Třetině Čechů se během epidemie zhoršil…

26.11.2020 12:33 Asi třetině Čechů (32 procentům) se během podzimní koronavirové epidemie zhoršil zdravotní stav.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama