Nedostatek zaměstnanců? Existuje zdroj, na který se čeští zaměstnavatelé neodváží ani pomyslet

Glosa Petra Šulky – Neustále slyšíme nářky našich zaměstnavatelů na to, jak moc jim schází zaměstnanci. Podle tvrzení prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého v hospodářství schází 422 000 pracovníků. Kde vzít a nekrást? Jeden zdroj by tu byl, ale na ten se naši zaměstnavatelé neodváží ani pomyslet.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Firmy, ilustrační fotografie

Před nedávnem jsem vyslechl příběh jedné pracovní anabáze. Můj spolužák ze základní školy se vyučil svářečem a jako čerstvý absolvent před pár lety obcházel v našem městě zaměstnavatele. Věru z jejich nabídek nebyl nadšen. Jeden mu chtěl dát plat 15 000 hrubého a chtěl po něm dokonce zálohu na pracovní pomůcky. Druhý mu s pomrkáváním oznámil, že ho nevezme, ale práci, tak trochu na černo, by pro něj měl. Obešel je všechny s podobným výsledkem.

Zkusil to u jednoho a vydržel půl roku. Na pracovišti panoval neustálý bossing. Manažeři zaměstnance proháněli a pro chod firmy nebyli příspěvkem, ale spíše překážkou. Zaměstnanci pracovali neustále ve stresu a dělali chyby. Zmetkovost byla velká. Firemní bonusy v té době neexistovaly a často se jel neplacený přesčas. Oblíbená věta byla: „Nelíbí se ti tu? Můžeš jít!“ Dostal tři platy. Pak se nějak pan majitel firmy odmlčel, a firma odešla do věčných lovišť i s nevyplacenou mzdou zaměstnanců.  

Rozhodl se tedy pro největší risk svého života. S němčinou se základní školy se vydal do blízkého saského města. Německý zaměstnavatel nebyl k nově příchozímu právě důvěřivý. Rozhodl se ho však zkusit. Velký plat mu na zkoušku nedal. Jen 1200 eur. Přesčasy samozřejmě zaplatil a byly i bonusy za kvalitní práci. K zaměstnancům se choval jako k lidem, a ne jako k otrokům. Co slíbil, to plnil. Kamarád je u něj už deset let. S platem si dost polepšil.  Na otázku, zda se hodlá vrátit a pracovat v místních firmách se jen ušklíbne, i když má nabídky i na více peněz, než má v Německu. Zkušenost je hořká.

Není sám. Denně do Německa pendluje až 70 000 našich občanů, další desetitisíce jezdí do Rakouska, často v profesích, které u nás citelně schází. Technici, inženýři, zdravotníci, ale i profesionální pracovníci ve službách. V mnoha oborech se platy u nás a v Německu vyrovnaly. Přesto se Češi do našich firem nehrnou. Často v jejich rozhodnutích hraje velkou roli negativní zkušenost.

Čeští zaměstnavatelé dnes tlačí na vládu, aby zvýšila dovoz dělníků z Rumunska, Ukrajiny, ale i tak exotických destinací jako je Indie, Mongolsko nebo Filipíny. Pomiňme fakt, že nikdo moc neřeší, co se stane s těmi lidmi, pokud o práci přijdou. Horší pro zaměstnavatele bude, až ti lidé zjistí, že o kousek dál, za českými hranicemi, jsou podmínky, a to nejen platové, lepší.

Jejich investice v gastarbeitery přijdou vniveč a budou tam, kde jsou dnes. I když se tomu mnohé firmy brání, změna chováni, atmosféry ve firmách, jednoduše firemní kultury je u nás naprosto nutná. Dokud se tak nestane mnohé firmy se špatnou pověstí budou stále žehrat že jsou bez lidí.     

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká republika premiantem. Chudoba zde ohrožuje mladé nejméně z celé EU

23.01.2019 19:49 Česká republika si z hlediska ohrožení mladých pracujících lidí chudobou vede ze všech zemí…

Neofašisté poškozují Palachovo jméno. Čeští i italští studenti to odsuzují

23.01.2019 19:29 Zneužití jména Jana Palacha italskými neofašisty odsoudila Studentská komora Rady vysokých škol…

ČR je exekutorská velmoc, přestože jejich počet klesá

23.01.2019 18:23 Počet exekucí v ČR klesl. Nyní se vede celkem 4,542.882 exekucí vůči fyzickým osobám, v roce 2017…

Roztroušená skleróza či sedavé zaměstnání? Tyto cviky vám zlepší fyzičku

23.01.2019 17:58 Roztroušená skleróza, RS neboli ereska, je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama