Česko zachvátil nový trend. Lidé se léčí alobalem

V České republice se rozmáhá nová konspirační teorie. Ta tvrdí, že alobal je ve skutečnosti převratný léčebný prostředek, který dokáže ulevit od bolesti kloubů, nohou i nachlazení. Studie potvrzující tyto účinky ale chybí a mnoho lidí zapomíná, že alobal je ve skutečnosti jedovatý.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Hliníková folie neboli alobal

Pomáhá na bolest kloubů a nohou, dokáže zakrýt jizvy po operaci, porazit chřipku i nachlazení. Léči kruhy pod očima, fantomové bolesti i popáleniny. Alobal zkrátka vypadá jako ultimátní lék na vše a stává se stále častěji alternativou léků pro ty, kteří nevěří farmaceutickým firmám.

Jeho popularita je hojně rozšířená i v Česku. Více či méně solidní média už několik měsíců informují o tom, jaké jsou zázračné účinky alobalu, přičemž neberou v potaz to zásadní. Jakýkoliv důkaz o úspěšnosti léčby chybí.

Jak se alobal používá není těžké odhadnout. Jeden z webů například radí, že na bolest kloubu je potřeba postižené místo omotat alobalem a nechat působit celý den. Jiný web tvrdí, že místo musí být omotáno pouze v noci, a to po dobu 12 dní. Na bolest nohou pro změnu údajně pomáhá sedm vrstev alobalu s tím, že každá bude proložena kusem papíru. 

Na boj s nachlazením pro změnu zabírá, když se nohy zabalí do alobalu na jednu hodinu denně po domu sedmi dní. Při popálenině je zase třeba místo namazat chladivou mastí na popáleniny a zabalit do alobalu na tak dlouho, dokud bolest neodezní. 

Pokud by někoho napadlo, že popáleniny léčí spíše mast než alobal a nachlazení čas a samo tělo, podle příznivců této léčebné metody se mýlí. Za vším totiž údajně stojí takzvané bio proudy, které procházejí organismem až k meridianu.

O co jde? Ve fyzice označuje meridian průnik poloroviny, například poledník. V alternativní medicíně jsou to pomyslné dráhy procházející lidským tělem. Právě na ty má podle alternativní medicíny mít příznivý vliv právě alobal.

Podle mnoha alternativních webů jde o léčebnou metodu popsanou čínskými a ruskými léčiteli a údajně ji schvalují i lékaři. Ve skutečnosti ale jakýkoliv lékařský souhlas chybí a neexistuje ani studie, která by úspěch této metody potvrzovala. Odborníci se naopak domnívají, že jde spíše o placebo efekt. A velmi nebezpečný.

Alobal je totiž tvořen z hliníku, což je těžký a tělu jedovatý kov. Jeho toxicita se podle některých studií uvolňuje teplem, což je nebezpečné nejen při vaření. Hovoří o tom například studie, kterou v roce 2012 zveřejnil časopis International Journal of Electrochemical Science.

Vědci Fathia Mohammed a Essam Zubaidy z Univerzity v Sharjah dokonce tvrdí, že alobal není nebezpečný pouze při zahřátí, ale obecně při kontaktu. Podle jejich výzkumu mohou potraviny obsahující kyselé šťávy narušit povrch folie a přispět k rychlejšímu uvolňování hliníku. 

Přesné účinky alobalu na lidské tělo ale zatím zmapovány nebyly. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace uvádí jako maximální bezpečný denní příjem hliníku 60 mg, podle vědců se při zahřátí alobalu uvolňuje až 7x více hliníku.

Co přesně s lidským tělem tento přebytek dělá však není podrobně popsáno. Podle některých lékařů vede hliník vede ke vzniku Alzheimerovy choroby, většina odborníků se shoduje v tom, že napomáhá vzniku osteoporózy, a někteří tvrdí, že i stojí i za Alzheimerovou chorobou.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nenávistná hesla vůči Romům? Ústavní soud neuznal stížnost na volební…

17.01.2019 10:00 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost čtyř mužů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná…

Soud řeší vazbu pro podezřelé z vraždy čerpadlářky, jsou spoutaní pomocí…

17.01.2019 09:19 Mělnický okresní soud začal dnes ráno rozhodovat o vazbě pro dva muže, kteří jsou podezřelí z…

Cizinecká policie loni v ČR odhalila 4992 ilegálů, byly i případy…

17.01.2019 07:45 Cizinecká policie loni v Česku odhalila nelegální pobyt 4992 lidí, což bylo o 254 více než v roce…

Tisíce lidí v Praze uctily památku Palacha: Místo tanků hrozí lhostejnost…

16.01.2019 20:33 Aktualizováno Tiše, se svíčkami v ruce prošli dnes v podvečer centrem Prahy lidé vzpomínající na čin Jana Palacha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama