Na dušičky stoupá zájem o závěti. Pozor, pokud ji sepisujete doma

Na začátku listopadu, kdy si lidé připomínají své blízké zesnulé, přichází do notářských kanceláří zvýšený počet zájemců o sepsání závětí. V posledních letech zájem o závěti roste obecně. Letos notáři pravděpodobně sepíší přes 20.000 závětí, což bude dlouhodobě nejvyšší počet, informovala dnes ČTK Notářské komora.

Přidejte svůj názor

"Dušičky" - Památka zesnulých
doporučujeme

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku bylo u notářů sepsáno a evidováno 15.292 závětí, jen za poslední čtvrtletí je to 4781 závětí.

Lidé se v poslední vůli snaží vyhnout možným problémům v průběhu dědického řízení. Každá závěť sepsaná u notáře se pak stane součástí dědického řízení. Podle údajů Českého statistického úřadu se počet zemřelých pohybuje v posledních letech v ČR mezi 105 a 111 tisíci za rok. Loni to bylo 111.443 lidí.

"Nehrozí její ztráta ani opomenutí, protože ji notář zapíše do centrální evidence. Naproti tomu závěť sepsaná doma nemusí být vůbec nalezena nebo ji třeba najde někdo, komu její znění nevyhovuje, tedy nedědí tak, jak očekával. A její nález třeba zatají. Pak pozůstalostní řízení probíhá podle zákonné dědické posloupnosti, bez ohledu na přání zesnulého," uvedl prezident Notářské komory Radim Neubauer.

Lidé, kteří si závěť sepisují doma, podle něj obvykle znají a splní formální požadavky na její platnost. Chyby se ale dějí v případech popsání podmínek. "Když třeba odkážu dům synovci pod podmínkou, že vystuduje vysokou školu, musím také uvést, dokdy ji musí vystudovat, co bude s domem do té doby a také, komu bude dům patřit, když synovec školu nevystuduje," upozornil.

Sepsání závěti u notáře přijde na přibližně 1800 korun. Majetek lidí bez příbuzných, kteří nesepíšou poslední vůli, propadá po jejich smrti státu. Tomu připadnou i pozůstalosti, které dědicové odmítnou, a to třeba z obavy z dluhů. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tak ročně přebírá 1600 až 1800 takzvaných odúmrtí, ve kterých bývají nemovitosti, cenné papíry, předměty nebo i obnosy peněz v celkové hodnotě víc než 200 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otčím utýral dítě (†2) k smrti. U soudu zazněly otřesné věci, padl tvrdý…

15.10.2019 16:15 Ústecký krajský soud dnes poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na…

Gottova rodina si nechá dárky od vily na Bertramce, zvažuje další využití…

15.10.2019 15:04 Aktualizováno Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou…

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama