Vichřice devastuje Česko. Vyvrací stromy, vlaky stojí, tisíce lidí bez proudu

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, komplikuje dnes ráno provoz na mnoha železničních tratích. Důvodem jsou většinou stromy, které spadly na koleje. Kompletní přehled omezení je aktualizován na webu Českých drah. Problémy jsou i na silnicích. Zhruba 30.000 lidí je bez proudu, uvedla společnost ČEZ. Výstraha před silným větrem platí na většině území do odpoledne, na východě pak až do 20:00.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Stromy spadly na trať například v úsecích Uhlířské Janovice - Ledečko, Rudoltice v Čechách - Lanškroun, Rumburk - Krásná Lípa, Vlastějovice - Ledeč nad Sázavou, Slavonice - Dačice, Hlinsko v Čechách - Ždírec nad Doubravou. Dotčeny jsou tak desítky spojů, na některých místech je zavedena náhradní autobusová doprava.

Podle policejního webu musí s komplikacemi počítat i řidiči, protože stromy leží také na silnicích. Ve Zbořeném Kostelci na Benešovsku spadla větev na autobus, nehoda se ale obešla bez zranění. U obce Kratonohy na Královéhradecku vítr převrátil návěs nákladního auta, silnice na Roudnici je neprůjezdná. Převrácený vlek nákladního auta zablokoval také silnici u Heřmanova Městce.

"V současné době eviduje dispečink ČEZ Distribuce přes šest desítek poruch na vedení vysokého napětí, další desítky pak na nízkém napětí," sdělila v 06:00 mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejhorší situace je v okresech Benešov, Kutná hora, Vsetín, Šumperk, Chrudim a Havlíčkův Brod. Bez proudu je mnoho domácností i na severu Čech na Děčínsku a Českolipsku.

"Do terénu okamžitě vyjížděli pracovníci poruchových čet, pracují na odstranění poruch a dodávek elektřiny. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení," uvedla mluvčí. Firma podle ní kvůli výstraze meteorologů navýšila už v pondělí počty pracovníků v terénu, na distribučním call centru i dispečinku.

Silný vítr v Libereckém kraji láme stromy a větve, hasiči jich odstranili desítky. "V noci jsme vyjížděli asi v 45 případech, bylo to hlavně k popadaným stromům a ulámaným větvím. Nemáme hlášené žádné poškození střech ani aut. Vítr se má utišit až odpoledne," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Nejvíce zasaženo bylo podle ní Frýdlantsko, hlavně okolí Raspenavy. Od rána kvůli následkům silného větru nejezdí vlaky z Liberce na Frýdlant a z Frýdlantu na Černousy.

Popadané stromy a ulámané větve přerušily také na mnoha místech dodávky elektrické energie. "K 07:00 je v Libereckém kraji hlášeno pět poruch na vysokém napětí, bez dodávek elektřiny je zhruba 3000 odběrných míst. Na odstranění poruch se intenzivně pracuje, všechny poruchové čety jsou v terénu," sdělila Holingerová.

Bez proudu jsou domácnosti v katastru Raspenavy a Oldřichova v Hájích na Frýdlantsku, na Českolipsku se to týká Dubice, Horní Police a Žandova a okolí. Přerušené jdou dodávky v oblasti Desné a Železného Brodu na Jablonecku a také v Benešově, Bystré, Hájích a Víchové nad Jizerou na Semilsku. 

Na Vysočině vyvrací silný vítr stromy, někde poškodil i střechy. Hasiči od pondělního podvečera do dnešního rána zasahovali u více než 130 událostí. Nikdo při nich nebyl zraněn, sdělila ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. 

Střechu rodinného domu utrhl vítr z rodinného domu ve Věži na Havlíčkobrodsku. "Část střechy skončila na vozovce," uvedla Musilová. Zajistit poškozenou střechu hasiči pomáhali také v jihlavské ulici Znojemská.

Problémy na železnici byly kolem 06:00 mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Ve směru z Havlíčkova Brodu na Pardubice je přerušená vlaková doprava v úsecích Havlíčkův Brod - Rozsochatec a Ždírec nad Doubravou - Hlinsko v Čechách. Kvůli překážce na trati nejezdí vlaky ani mezi Ledčí nad Sázavou a Vlastějovicemi.

Hasiči v Královéhradeckém kraji od pondělního odpoledne do úterního rána zasahovali v souvislosti se silným větrem u 30 případů. Nejvíce práce měli na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku, sdělila dnes ráno ČTK Martina Götzová. Nejčastěji odstraňovali stromy, které spadly na silnice. Například u Kratonoh na Hradecku vítr převrátil vlek nákladního auta, silnice na Prahu je tam uzavřena.

"Silnice I/11 je v současnosti uzavřena a došlo také k poškození zábradlí mostku. Předpoklad uzavření komunikace je do 8:00, může se to ale změnit," uvedla Götzová. Podle ní nejvíce přibyly zásahy dnes ráno hasičům na Hradecku.

K dalšímu převrácenému nákladnímu vozidlu vyjeli hasiči krátce po 6:00 k obci Libišany na Hradecku. Nehoda se stala u nájezdu na dálnici D11. U Muzea východních Čech v centru Hradce Králové hasiči odstranili také uvolněné oplechování, které bránilo v průjezdu vozidel.

Energetici v hradeckém kraji evidovali k 6:00 čtyři poruchy na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí. "K nejpostiženějším oblastem patří Trutnovsko, Rychnovsko, Náchodsko," uvedla regionální mluvčí energetické firmy ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Hasiči v Pardubickém kraji museli od pondělních 19:00 do dnešních 7:00 zasahovat u 151 události, aby odstranili následky silného větru. Nejčastěji odklízeli popadané stromy a větve, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Rychlost větru dosahovala v nárazech až 90 kilometrů v hodině. 

Vítr způsobil mnoho poruch v rozvodné sítí společnosti ČEZ. V 6:00 bylo v Pardubickém kraji 27 poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedení nízkého napětí. K nejpostiženějším patří na Pardubicku a Chrudimsku oblast směrem na Havlíčkův Brod a Hlinsko, ale i Svitavsko a Ústí nad Orlicí. "Bez energie je v tuto chvíli jen v Pardubickém kraji na 12.000 domácností. Na odstraňování pracujeme, na některých místech, zvláště v lesních úsecích, je to velmi obtížné a musíme dbát i na bezpečnost našich zaměstnanců," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Společnost posílila počty pracovníků poruchových čet, dispečinku i call centra.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli v noci na dnešek kvůli silnému větru k popadaným stromům na komunikacích a poškozeným střechám. Od pondělních 23:00 do dnešních 7:00 měli kvůli počasí zhruba 50 výjezdů, další události hlásí lidé i nyní, řekl dnes po 09:00 ČTK mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček. Stovky domácností v kraji jsou bez elektřiny.

Společnost E.ON eviduje v kraji největší škody na Kroměřížku, kde je bez elektřiny asi 1700 domácností. "Konkrétně jde o oblast Prusinovice, Roštění, Kostelec u Holešova. Problémy jsou i na Uherskohradišťsku, a to v Uherském Ostrohu, Ostrožské Nové Vsi, Vlčnově, a na Zlínsku," řekla ČTK mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Popadané stromy na komunikacích, přerušení elektrického vedení, ale i uvolněné plechy na střechách má na svědomí silný vítr, který již několik hodin zaměstnává hasiče v Olomouckém kraji. Zasahují ve všech pěti okresech kraje, nejvíce práce mají na Olomoucku. Dosud mají na kontě 40 zásahů, situace se zatím neuklidňuje, řekl dnes ráno ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. "Komplikace se nevyhnuly železniční přepravě, strom spadlý do kolejiště si vyžádal omezení provozu u Starého Města na Šumperku," uvedl. Ve Staré Vsi na Přerovsku a v Lošticích na Šumpersku řešili hasiči s energetiky porušení elektrického vedení.

V Olomouci hasiči zasahovali na třech místech kvůli uvolněné plechové střešní krytině, v Jílové, Lafayettově a Hlušovické ulici. "V jednom případě se také uvolnily plechy v Žerůvkách na Olomoucku. Zde hasiči zajistili část krytiny na čerpací stanici. Uvolněné padající tašky z domu zajišťují aktuálně hasiči v Uničově v ulici Hrdinů," doplnil mluvčí hasičů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár v domově pro postižené: Osm mrtvých, několik zraněných

19.01.2020 09:45 Aktualizováno Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené zemřelo dnes ráno ve Vejprtech na Chomutovsku…

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama