Zemřel biochemik Emil Paleček, pronesl prorocká slova o využití DNA

Zemřel biochemik Emil Paleček, který přispěl ke vzniku nové oblasti výzkumu DNA pomáhající zjistit genetické kořeny nemocí. Bylo mu 88 let. Paleček zkoumal také bílkoviny, které souvisejí se vznikem rakoviny. Dlouhá léta pracoval v Biofyzikálním ústavu Akademie věd v Brně. Její pracovník pro styk s veřejností Eduard Kejnovský ČTK řekl, že Paleček zemřel v noci na dnešek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

DNA, ilustrační fotografie

Paleček spolupracoval s brněnským Masarykovým onkologickým ústavem. V roce 2014 získal za svou práci cenu Česká hlava. Jeho dílo vešlo do učebnic biofyziky a molekulární biologie a byl také zakládajícím členem Učené společnosti ČR. Zaujal nejen tuzemskou odbornou veřejnost, byl hojně citován i v zahraničí. Je autorem tří stovek vědeckých prací.

Vědec byl činný až do posledních dnů svého života. "V sobotu byl ještě v práci. V neděli šel na mši a pak plavat. Na bazéně ho bohužel postihla mrtvice a zemřel v noci na dnešek," řekl Kejnovský.

Paleček před několika lety řekl, že v budoucnu budou moci praktičtí lékaři díky DNA zjistit z kapky krve, jak vyhovuje daný lék konkrétnímu pacientovi. Informace z genomu mohou pomoci i při včasné diagnostice rakoviny. V roce 2014 při udělení ceny Česká hlava odhadoval, že praktici začnou používat elektrochemické metody pro rozpoznání údajů z DNA nejdříve asi za 20 let. "Samozřejmě nejde o proroctví, ale o odhad. Věda se neustále vyvíjí a nelze vyloučit, že se objeví nové metody, které budou levnější a efektivnější než moje elektrochemie," řekl tehdy ČTK.

Loni se stal také laureátem Ceny Neuron za přínos světové vědě.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČT se vysmála Jaromíru Soukupovi: Nemá jen 11 pořadů, ale i 39 firem a…

21.01.2019 12:50 Jaromír Soukup se ve svých pořadech často naváží do veřejnoprávní České televize. Tentokrát si však…

Klíčový svědek v jízdenkové kauze odmítl vypovídat. Čeho se bojí?

21.01.2019 12:24 Klíčový svědek v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP), v níž čelí obžalobě lobbista…

Soudci Maxovi hrozí odvolání, před kárným senátem stojí opakovaně

21.01.2019 12:20 Odvolání z funkce hrozí libereckému soudci Vladimíru Maxovi, který dnes stanul před kárným senátem…

Soud kvůli zabíjení tygrů: Berousek se tvrdě hájí, jeden z obžalovaných se…

21.01.2019 11:55 Aktualizováno Pouze dva ze tří obžalovaných stanuli dnes před Okresním soudem v České Lípě na úvod procesu kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama