Českem se prohnala vichřice. Škody přes 10 milionů, tisíce lidí stále bez proudu

Téměř celé území České republiky zasáhl v noci silný vítr. Lámal hlavně stromy a větve, na několika místech poškodil střechy. Popadané stromy přerušily provoz na několika železničních tratích a problémy byly i na silnicích. Vichřice však především poškodila elektrické vedení. Bez proudu bylo ráno kolem 60.000 domácností. Večer hlásila společnost ČEZ přes 5000 domácností bez elektřiny a E.ON několik stovek. Hasiči od pondělního večera zasahovali na stovkách míst.

Přidejte svůj názor

Hasiči odstraňují následky orkánu Fabienne, který se prohnal Českem
doporučujeme

Nejsilnější nárazy větru meteorologové naměřili v noci na Sněžce, kde vítr foukal rychlostí 178 kilometrů v hodině, a měl tak sílu orkánu. Mimo horské polohy naměřila nejsilnější náraz větru stanice Holešov, a to 107 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

Noc na dnešek byla nejenom větrná, ale i neobvykle teplá. V Mošnově v Moravskoslezském kraji bylo hodinu po půlnoci i ráno 21,4 stupně Celsia, řekl ČTK pracovník ostravské pobočky ČHMÚ. Noční teplota překonala dosavadní maximum platné pro 30. říjen. Tento rekord meteorologové naměřili v roce 2004 a bylo 21,1 stupně Celsia. Na rozdíl od dneška ale v odpoledních hodinách.

Silný vítr v noci a po celý dnešní den zaměstnával energetiky. Ráno bylo bez proudu kolem 30.000 domácností, kterým dodává elektřinu společnost ČEZ. Poruchy se postupně daří odstraňovat, kolem 20:00 bylo bez elektřiny ještě přes 5000 domácností a ČEZ evidoval dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí. "V terénu jsme nyní převážně v okresech Olomouc, Ústí nad Orlicí a Svitavy," uvedla regionální mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Během odpoledne se podle ní podařilo opravit většinu poruch na vedení vysokého napětí ve středních i severních Čechách. "Velmi jsme pokročili také v Pardubickém kraji a i na Šumpersku se situace stabilizovala a zde již řešíme poruchy na vedení nízkého napětí," dodala.

Kolem 30.000 domácností bez elektřiny měla dnes ráno také distribuční společnost E.ON. Do odpoledne se ale podařilo většinu poruch opravit, takže bez proudu je už jen několik stovek domácností, sdělila po 17:00 mluvčí společnosti Martina Slavíková. Nejhorší situace podle ní dnes byla ve Zlínském kraji, konkrétně na Otrokovicku, Kroměřížsku, Uherskohradišťsku a Zlínsku.

Kromě energetiků vítr přidělal práci také hasičům, kteří zasahovali u stovek případů takzvané technické pomoci. "Nejčastěji se jednalo o pády stromů na vozovky a železniční tratě nebo nebezpečné uvolnění střešních krytin," uvedla mluvčí hasičů Michaela Franclová.

Například v Hlinsku na Chrudimsku hasiči odstraňovali strom, který spadl na dráty elektrického vedení, ale i následný požár stromu od jiskřícího vedení. Ve městě také zajišťovali střechu objektu. Na některých místech hasiči odstraňovali i deset popadaných stromů najednou.

Problémy s vyvrácenými stromy na řadě míst řešili také železničáři. U Týniště na Kutnohorsku najel odpoledne osobní vlak do spadlého stromu, nehoda se obešla bez zranění.

Takové štěstí neměl řidič osobního auta, na které spadl strom v Brumově-Bylnici na Zlínsku. Řidiče museli ošetřit záchranáři. Na Brněnsku narazil do spadlého stromu motorkář, který skončil v nemocnici.

Škody po dnešním silném větru začínají sčítat pojišťovny. Klienti už jim nahlásili stovky případů a škoda přesahuje deset milionů korun, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Škody podle nich budou ještě přibývat.

Silný vítr zasáhl i další evropské státy. V Itálii si bouře od pondělí vyžádaly nejméně deset mrtvých a čtyři lidé byli vážně zraněni.

Přes značnou část Francie se v noci na dnešek přehnala vlna extrémního počasí, která zanechala 195.000 domácností bez elektřiny. Korsiku zasáhla vichřice s nárazy větru o rychlosti až 180 kilometrů v hodině, úřady na ostrově registrují deset zraněných. Na mnoha místech Francie silně sněžilo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Domažlicku se při osévání pole vážně zranil farmář, zasahoval vrtulník

23.03.2019 19:44 Na Domažlicku se při osévání pole vážně zranil 43letý farmář. Sklouzl ze schůdků traktoru pod…

Na trati v Kutné Hoře zemřel člověk, neštěstí zastavilo rychlík do Brna

23.03.2019 19:02 Na železniční trati v Kutné Hoře dnes odpoledne zemřel člověk, srazil ho vlak. ČTK to řekla mluvčí…

Při požáru garáže v Chocni se popálil muž, škoda tři miliony

23.03.2019 18:55 Při požáru garáže v Chocni na Orlickoústecku se dnes odpoledne popálil muž. Záchranáři jej…

Starší muž tragicky zahynul na Novojičínsku, spadl na něj strom

23.03.2019 18:32 Na Novojičínsku dnes zemřel muž (60) poté, co na něj spadl strom, který kácel spolu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama