Istanbulská úmluva rozděluje křesťany, Českobratrská církev dokument podpořila

Česká republika by se měla přihlásit k zemím, které již ratifikovaly takzvanou Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a proti domácímu násilí. Usnesla se na tom synodní rada Českobratrské církve evangelické na svém dnešním zasedání. Rada také vyslovila lítost nad tím, že přijetí úmluvy vyvolalo v parlamentu vypjatou a podle církve věcně nepřiměřenou diskusi. O stanovisku synodní rady dnes informoval její mluvčí Jiří Hofman.

Ilustrační foto
doporučujeme

Istanbulská úmluva proti násilí na ženách vyvolává v Česku rozporuplné reakce. Podle červnového prohlášení sedmi křesťanských církví by ohrozila tradiční rodinu a postavila muže a ženy proti sobě. Českobratrská církev evangelická, podobně jako třeba Církev československá husitská, se k výzvě nepřipojila.

"Respektujeme, že na Istanbulskou úmluvu mohou mít křesťané různé pohledy. Osobně jsme toho názoru, že by se ČR měla přihlásit ke státům, které se nesmiřují s různými formami zneužití moci a smlouvu již ratifikovaly," usnesla se synodní rada na svém dnešním zasedání. Dodala, že nesouhlasí s názorem, podle kterého je úmluva rafinovaným pokusem vnést do českého právního řádu pochybná ideologická měřítka.

"Znepokojuje nás, že připravovaná ratifikace Istanbulské úmluvy v našem parlamentu vyvolala vypjatou a věcně nepřiměřenou diskusi," uvedla dále rada. Připomněla, že o ratifikaci úmluvy rozhodnou zákonodárci, a to svobodně a podle svého nejlepšího svědomí. "Věříme, že střízlivě posoudí, zda mohou z dobrého úmyslu vyplývat nějaká rizika a nebezpečí pro svobodnou společnost a právní stát," dodala synodní rada Českobratrské církve evangelické.

Istanbulská úmluva začala platit v roce 2014. Připojily se k ní dvě desítky zemí. Česká republika ji podepsala v květnu 2016 jako jeden z posledních států EU. Parlament měl dokument ratifikovat letos do konce června. Ženské organizace politiky opakovaně k ratifikaci vyzývaly.

Podle pravidel úmluvy by se měly upravit české zákony. Většina opatření už v české legislativě je. Zatím nebyly trestné vynucené sňatky, doplnit se měla také možnost postihu za násilnou sterilizaci a promlčecí doba kvůli stíhání za ženskou obřízku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové informace k požáru v Bohumíně. Obviněný se přiznal, hrozí mu až…

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Policie dnes obvinila z vraždy a obecného ohrožení čtyřiapadesátiletého muže zadrženého v sobotu…

Kardinál Duka požehná Mariánský sloup. Dorazí i odpůrci včetně Zahradila

10.08.2020 16:18 Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu…

Kde číhá na děti nebezpečí? Hřiště prochází kontrolou, problém je se…

10.08.2020 13:00 Jak rozpoznat bezpečné hřiště, kam si mohou jít děti zahrát, aniž by jim cokoliv hrozilo?Spočívá to…

Vandalové poničili výstavu o Miladě Horákové. Zcela nepochopitelné,…

10.08.2020 11:07 V noci na dnešek někdo poničil panely z výstavy připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama