Cirkusy v ČR jdou do protiútoku. Prostory i tréninky otřevřou veřejnosti zdarma

Několik cirkusů bude ve středu od 10:00 do 12:00 otevřeno zdarma. Provozovatelé tak reagují na protesty proti cirkusům, jež se chystají ve stejný den v Praze, Brně a Olomouci. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. Chtějí prokázat, že týrání zvířat, proti kterému už v Praze i jiných městech několikrát lidé demonstrovali, se v cirkusech neděje.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tygr - ilustrační obrázek
doporučujeme

Akce se týká pražských cirkusů Bob Navarro King na Proseku a Humberto v Krči, cirkusu Sultán v Mladé Boleslavi, Jo-Joo v Hradci Králové a Bernes v Říčanech. Akci podle zprávy podporuje i Národní cirkus Originál Berousek. Ve většině cirkusů bude kromě volného vstupu do zvěřince možné zdarma zhlédnout trénink zvířat v manéži.

Ministerstvo zemědělství zhruba před měsícem uvedlo, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. Úřad obdržel 300 stran připomínek.

O několik dní později resort informoval o založení pracovní skupiny, jež má rozhodnout o podmínkách zákazu. Součástí by měli být zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.

Zástupci největších cirkusů se v návaznosti na to spojili a žádali odbornou diskusi. Podle provozovatelů úřad návrh oznámil bez empirické studie, výzkumu či sběru dat v terénu. Cirkusy předem žádné indicie o chystané novele zákona na ochranu zvířat proti týrání neměly.

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Již dříve předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí. Zhruba stovka lidí také například na začátku října demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni a na konci října u cirkusu Bob Navarro King. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milion chvilek svolal další protest. V Praze se uskuteční demonstrace na…

28.02.2020 22:19 Aktualizováno Na obranu demokratických institucí uspořádá v neděli 1. března v Praze spolek Milion chvilek…

Odborníci: Strach kvůli koronaviru je přirozený. Na vině jsou podle nich i…

28.02.2020 16:58 Strach, který se mezi lidmi šíří kvůli novému typu koronaviru, je podle odborníků přirozený. Jeho…

Kauza Brno-střed: Státní zástupce dostal návrh obžalovat Švachulu a…

28.02.2020 16:35 Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval bývalého brněnského politika Jiřího Švachulu …

Chřipková epidemie v ČR je na ústupu, nemoci podlehlo 44 pacientů

28.02.2020 16:17 Nemocných s chřipkou a akutními onemocněními dýchacích cest za poslední týden znovu ubylo. Epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama