Cinklé zakázky na opravu hřebčína Kladruby? Obvinění žalobu odmítají, prý jde o účelovku

Obžalovaní nebo jejich obhájci v kauze zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, které oslovili novináři, odmítli vinu. Případ dnes začal projednávat královéhradecký krajský soud a obžalobě v něm čelí pět firem a 17 lidí, kteří se zodpovídají ze způsobení dvanáctimilionové škody. Rozsáhlá kauza se týká také přípravy údajného dotačního podvodu, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pokusu o poškození finančních zájmů EU.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Škoda, která vznikla, byla zlomkem toho, co bylo proplaceno v souvislosti s připravovanou projektovou dokumentací a činností technického dozoru investora. Nebyly naplněny podmínky pro plnění tohoto projektu, takže škoda koresponduje s předpokládanou hodnotou veřejné zakázky, což je přibližně 250 milionů korun, případně nabídkovou cenou," řekl novinářům státní zástupce Adam Borgula.

Obžaloba posuzuje jednání obžalovaných jako organizovanou činnost. Státní zástupce ale zdůraznil, že nejde o "organizovanou zločineckou skupinu". "Organizovanost spočívala v tom, že byla pravděpodobnost dokonání trestného činu zvyšována tím, že se na ní podíleli jak zástupci technického dozoru investora, tak zástupci zadavatele, tak i budoucího zhotovitele nebo dalších uchazečů, tedy v podstatě všech stran," řekl Borgula.

Podle něj se například uzavíraly dohody mezi budoucími uchazeči i ohledně nabídkových cen u některých zakázek. "Docházelo i k tomu, že před zahájením zadávacích řízení docházelo k předávání kvalifikačních a technických parametrů zadávacích dokumentací ještě před zveřejněním," uvedl Borgula.

Skutky popsané v obžalobě souvisí s první a druhou etapou obnovy hřebčína. "Jde o veřejné zakázky, ať již na stavební část projektu, tak i na technický dozor investora a na dodavatele projektanských prací a některé další dílčí veřejné zakázky malého rozsahu," řekl Borgula.

Obhájce společnosti Chládek a Tintěra Pardubice Jiří Slezák označil obžalobu za nedůvodnou. "Myslíme si, že obžaloba není důvodná, říkám to za Chládka a Tintěru, ale mám pocit, že takto přemýšlí řada obžalovaných. Je to složitá věc, tvrdíme, že žádné manipulace jsme se nedopustili," řekl Slezák. Podle něho bude obhajoba zpochybňovat zákonnost provedených odposlechů. "Je to účelovka, v mém případě je to celé zmatečné," řekl novinářům jeden z obžalovaných Jiří Jehlička.

Dnešní hlavní líčení začalo přednesem obžaloby, která je podána pro podezření ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu, pletichy při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže při přípravě a realizaci zadávacího řízení v projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem.

Právní kvalifikace není u všech obžalovaných stejná. Za pokus o poškození finančních zájmů EU hrozí až deset let vězení stejně jako za přípravu dotačního podvodu. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a za pletichy při zadání veřejné zakázky může soud obviněné poslat za mříže až na osm let. Porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže lze postihnout až pěti lety odnětí svobody.

V kladrubském hřebčíně zasahoval na jaře roku 2013 tehdejší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Postupně bylo obviněno 18 lidí ze stavebních podniků a hřebčína a pět firem. Mezi obžalovanými jsou i firmy Geosan Stavební, Strabag, Cettus nebo Metrostav. Jeden z obviněných před podáním obžaloby zemřel, jeho trestní stíhání tak bylo zastaveno.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama