Týrání zvířat v cirkusech? Veterinář pěkně setřel aktivisty z neziskovek

Majitelé cirkusů považují zvířata za poklad, o který se řádně starají a pečují o ně, řekl dnes ČTK veterinář Dušan Usvald. Podle něj by ale nebylo na škodu, kdyby se podmínky pro chov zvířat v cirkusech zpřísnily. Zpřísnit by se měl například minimální stanovený prostor pro výběh zvířat, řekl Usvald, který zajišťuje veterinární péči pro zvířata z více než 20 českých cirkusů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Obecně můžeme říct, že s cirkusovými zvířaty se zachází jako s jakýmikoliv jinými zvířaty v chovech, které u nás jsou legální. Zvíře je bráno jako poklad, o který je pečováno, o který je staráno, kde jsou dodržovány podmínky, které musí dodržovat všichni chovatelé," řekl Usvald.

Vztah zvířete a člověka v cirkusech je podle Usvalda velmi blízký, často více než v jiných chovech. Tomu odpovídá také péče o zvířata. "Je málo sena, bylo špatné léto, cena balíku slámy je dneska 2000 až 2500 (korun), minulé léto to bylo 500. Cena šla hodně nahoru a mnoho chovatelů hospodářských zvířat, krav, koní, dávají zvířata pryč, odcházejí na jatka, dochází k jejich prodeji. Tohle ještě žádný z cirkusáků neudělal, ta zvířata si považují, mají ta zvířata u sebe," řekl Usvald.

Kritiku části veřejnosti a aktivistů, kteří poukazují na to, že zvířata v cirkusech jsou týraná, podle Usvalda v dnešní době zviditelňují především sociální sítě. "Kritika je od lidí, kteří se neorientují v dané problematice a kteří o těch zvířatech nic neví, a taky ze strany aktivistů z různých neziskovek," řekl Usvald.

Přivítal by zavedení kategorií, do kterých by cirkusy spadaly. Existují totiž cirkusy chovající pouze domácí a hospodářská zvířata, ale také cirkusy, které chovají exotická zvířata, například tygry, slony nebo zebry. V České republice je podle Usvalda 25 až 30 cirkusů. "Nebránil bych se tomu, ať je tady deset výborných cirkusů, které splní ty podmínky a také je nyní splňují," řekl Usvald.

Veterinář uvedl, že objede dva až tři cirkusy týdně, jejich majitelé ho volají nejen ke zdravotním problémům svých zvířat, ale také k běžné prevenci. "Než cirkus vyjede, tak se každý rok dělají zdravotní zkoušky zvířat, každé zvíře se musí očkovat podle očkovacího plánu, odčervit a podobně," řekl Usvald. Do zdravotní péče zvířat vloží cirkus podle něj stovky tisíc ročně, což potvrzuje i majitel cirkusu Sultán Karel Berousek.

Podle Usvalda souhlasí s chovem zvířat v cirkusech také komora veterinárních lékařů, která na svých webových stránkách vyjádřila podporu chovu a vystupování zvířat v cirkusech. Podle Berouska se navíc v dnešní době změnily také předváděné triky, zvířata již dělají pouze pro ně přirozené činnosti, vypustila se například čísla s ohněm, který pro zvířata přirozený nebyl. Sám Berousek ve svém cirkusu zvířatům také poskytuje dvojnásobný výběh, než jaký mu nařizují předpisy.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Moravy vyloučili koronavirus u dalších tří pacientů

27.02.2020 20:51 Aktualizováno Hygienici v Jihomoravském kraji za středu a dnešek vyloučili nákazu koronavirem u tří pacientů. ČTK…

Česko dál řeší koronavirus, nákaza se v zemi zatím nepotvrdila

27.02.2020 18:00 Kvůli šíření nového koronaviru se dnes poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise.…

Nákupní horečka v Ústí. Lidé ve velkém kupují trvanlivé potraviny

27.02.2020 17:44 V některých obchodech v Ústí nad Labem lidé ve velkém nakupují trvanlivé potraviny a balené vody.…

Karanténa desetiny pracujících Čechů by stát přišla na 23,5 miliardy

27.02.2020 17:29 Dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce přibližně desetiny ekonomicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama