Blíží se Den lidských práv: Češi mohou psát dopisy na podporu nespravedlivě vězněným

Organizace Amnesty International (AI) v neděli oficiálně zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. Ve skautském institutu na pražském Staroměstském náměstí začne v podvečer Dne lidských práv kampaň, která chce letos upozornit na téma žen bránících lidská práva u nás i ve světě, dnes i v historii. ČTK to dnes sdělila mluvčí české pobočky organizace Martina Pařízková.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ručně psané dopisy s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí mají pomoci nespravedlivě vězněným a utlačovaným obráncům lidských práv. "Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Proto se téměř u třetiny případu podaří prosadit zásadní změnu," uvedla Pařízková.

Happening poprvé uspořádali polští aktivisté z AI v roce 2001. V Česku se akce podle webových stránek koná od roku 2010. Lidé ji mohou uspořádat na jakémkoli místě pro jakýkoli počet lidí. Loni podle mluvčí napsali příznivci Amnesty International na téměř dvou stovkách setkání zhruba 16 000 dopisů. Letos již lidé nahlásili přes 350 akcí.

Na zahájení akce ve Skautském institutu zahraje v neděli skupina Teepee, lidé si také budou moci prohlédnout výstavu o ženách českého disentu a Miladě Horákové. Maraton symbolicky odstartuje ředitel české AI Mark Martin, promluví například Hana Kordová Marvanová.

Den lidských práv byl vyhlášen jako připomínka přijetí Všeobecné Deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN 10. prosince 1948. Deklarace se stala základem pro vypracování dalších lidskoprávních dokumentů a dodnes je všeobecně uznávanou normou mezinárodního práva.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam zmizela týraná Valerie? U soudu zazněla děsivá svědectví sourozenců

15.07.2019 17:17 Obvodní soud pro Prahu 3 dnes pokračoval v projednávání případu babičky pohřešované nezletilé…

"Místo aby dostali přes držku, tak stávkují!" Šéf svazu průmyslu se teď…

15.07.2019 17:06 Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky, které pronesl na adresu…

Uprchlý Rus dostal 9 let za smrtelnou nehodu v Praze, trest si zřejmě…

15.07.2019 14:49 Za silvestrovskou smrtelnou dopravní nehodu v centru Prahy uložil soud ruskému řidiči Olegu…

Řidič dle žaloby nechal zemřít spolujezdce. Místo pomoci odjel se psem na…

15.07.2019 14:17 Z loňské nehody u Hošťky na Tachovsku, při které utrpěl smrtelná zranění spolujezdec z osobního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama