Blíží se Den lidských práv: Češi mohou psát dopisy na podporu nespravedlivě vězněným

Organizace Amnesty International (AI) v neděli oficiálně zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. Ve skautském institutu na pražském Staroměstském náměstí začne v podvečer Dne lidských práv kampaň, která chce letos upozornit na téma žen bránících lidská práva u nás i ve světě, dnes i v historii. ČTK to dnes sdělila mluvčí české pobočky organizace Martina Pařízková.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ručně psané dopisy s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí mají pomoci nespravedlivě vězněným a utlačovaným obráncům lidských práv. "Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Proto se téměř u třetiny případu podaří prosadit zásadní změnu," uvedla Pařízková.

Happening poprvé uspořádali polští aktivisté z AI v roce 2001. V Česku se akce podle webových stránek koná od roku 2010. Lidé ji mohou uspořádat na jakémkoli místě pro jakýkoli počet lidí. Loni podle mluvčí napsali příznivci Amnesty International na téměř dvou stovkách setkání zhruba 16 000 dopisů. Letos již lidé nahlásili přes 350 akcí.

Na zahájení akce ve Skautském institutu zahraje v neděli skupina Teepee, lidé si také budou moci prohlédnout výstavu o ženách českého disentu a Miladě Horákové. Maraton symbolicky odstartuje ředitel české AI Mark Martin, promluví například Hana Kordová Marvanová.

Den lidských práv byl vyhlášen jako připomínka přijetí Všeobecné Deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN 10. prosince 1948. Deklarace se stala základem pro vypracování dalších lidskoprávních dokumentů a dodnes je všeobecně uznávanou normou mezinárodního práva.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

ČOI zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií, hrozil úraz elektrickým…

05.08.2020 13:34 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií EMOS SMART4/N8168S. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama