Narkoman, který pobodal policisty, si trest odpyká. Ústavní soud stížnost zamítl

Ústavní soud odmítl stížnost Lukáše Hajného, jenž ve Velicích na Českobudějovicku pobodal dva policisty. Jeden z nich zemřel. Hajný si odpykává 18 let ve vězení. Plné znění svého usnesení zatím Ústavní soud nezveřejnil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Věznice

Po útoku mladíka ovlivněného drogami jeden ze zasahujících policistů zemřel, druhý má trvalé následky. Hajný musí podle pravomocného rozsudku pozůstalým uhradit 1,3 milionu korun, dalších více než 400.000 má zaplatit pojišťovně. Součástí trestu je také ambulantní protidrogové léčení.

Hajný nedávno neuspěl ani u Nejvyššího soudu, který jeho dovolání před časem odmítl. V dovolání obhajoba označovala uložený trest za nepřiměřeně přísný a poukazovala také na to, že justice neprovedla rekonstrukci ani vyšetřovací pokus na místě činu.

Podle Nejvyššího soudu ale rekonstrukce nebyla zapotřebí, pro verdikt stačily jiné shromážděné podklady. Trest je podle soudu také zákonný a řádně odůvodněný, nejeví se ani jako nepřiměřeně přísný, což tvrdila obhajoba.

Útok se stal 18. prosince 2016. Hajný, který od dětství užíval drogy, tehdy vyhrožoval členům své rodiny a napadal je. Jeho matka proto zavolala na tísňovou linku a požádala policii o pomoc. Do domu se dostavila dvoučlenná hlídka z obvodního oddělení, jež vycházela z toho, že mladík je ozbrojen pouze násadou od koštěte.

Hajný nejprve udeřil prvního z policistů dřevěnou tyčí do úst. Když na něj hlídka vytáhla teleskopické obušky, bodl druhého z mužů kuchyňským nožem do břicha. Tomuto policistovi zachránila život operace, při níž mu lékaři museli odejmout slezinu. Jeho kolegu, kterého Hajný zasáhl nožem zezadu do hrudníku, se zachránit nepodařilo.

Mladík v minulosti vypověděl, že byl v den vraždy pod vlivem pervitinu a marihuany a že tři noci nespal. Nepoznal prý, že jde o policisty - myslel si, že jsou to "teroristi nebo gangsteři". Podle obhajoby navíc policisté situaci podcenili.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:02 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nenávistné komentáře k fotce prvňáků? V kauze padlo už třetí obvinění

21.02.2019 16:58 Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií…

Komu patří pec v krematoriu? Ústecký soud řeší neobvyklou kauzu

21.02.2019 16:31 Aktualizováno U ústeckého okresního soudu dnes zazněla vzájemná žaloba města a firmy Memory In Memory o určení…

Převzetí MUS byl "faul na stát" za podpory ČSSD, řekl u soudu důležitý…

21.02.2019 15:30 Aktualizováno Bývalý předseda Fondu národního majetku (FNM) Roman Češka dnes označil převzetí Mostecké uhelné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama