Jak se bránit přepadení? Proti útočníkovi se zbraní máte dvě možnosti

Zatímco před čtyřmi lety vyvázla z přepadení bez zranění, v pondělí nad ránem takové štěstí neměla. „Nedal jí žádnou šanci,“ poznamenal policista po zhlédnutí kamerových záznamů z čerpací stanice v Nelahozevsi, kde jeden z dvojice maskovaných útočníků, po kterých policie nadále pátrá, zastřelil 58letou členku obsluhy Janu.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Loupež na benzince v Nelahozevsi (3.12.2018)

Jak bychom se měli chovat, pokud se staneme terčem přepadení? Na internetu najdeme hned několik článků s návodem od policejních preventistů. Doporučují v nich vystoupit z anonymity a na útočníka mluvit. Rozhodně však ne o tom, že trestný čin oznámíte na policii.

Pokud byste se přeci jen rozhodli pro fyzickou konfrontaci útočníka, vaše jednání by mělo být rozhodné a razantní. V takovém případě máte šanci se útočníka zbavit, popřípadě získat čas na útěk. Klíčem k úspěchu může být rovněž moment překvapení, naopak improvizace zpravidla úspěch nepřináší.

K úspěšné obraně při přepadení mohou přispět i běžné předměty jako deštník nebo klíče. Dnes se každopádně dají opatřit i prostředky k obraně přímo určené. Do této kategorie řadíme obranné spreje, paralyzéry nebo plynové pistole. Sluší se připomenout, že dle zákona č. 40/2009 Sb. je nutná obrana proti útočníkovi zákonem dovolena, neměla by však být zcela nepřiměřená způsobu a intenzitě útoku.

V případě útoku je také třeba neprodleně informovat Policii ČR, nejlépe na lince 158. Strážce zákona bude po příjezdu určitě zajímat popis pachatele, je tak dobré si zapamatovat co možná nejvíc charakteristických znaků. Pokud možno nejen ty základní, ale rovněž ty specifické jako jsou jizvy, tetování, způsob řeči nebo výslovnost. Policistům tak můžete pomoci s identifikací pachatele a zabránit mu v opakování trestné činnosti.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bez migrantů by Česko vymřelo? Počet obyvatel roste díky cizincům, ukazují…

12.12.2018 10:47 Aktualizováno Populace Česka se během prvních tří čtvrtletí rozrostla o 27,7 tisíce na 10,638 milionu osob.…

Žena slíbila milenci 50 milionů za vraždu manžela, tvrdí žaloba. Smrti…

12.12.2018 10:39 Osmatřicetiletá žena podle obžaloby slíbila svému milenci 50 mil. Kč za vraždu…

Důchodci v ohrožení? Začíná nejhorší období v roce, může jim jít o život

12.12.2018 10:26 S podzimním a zimním časem pravidelně přichází i období zvýšeného počtu onemocnění virového i…

Lobbistka Mrencová nesouhlasí s trestem, kauzu přezkoumá Nejvyšší soud

12.12.2018 10:19 Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad lobbistkou Janou Mrencovou. V letité kauze dostala podmínku,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama