Jak se bránit přepadení? Proti útočníkovi se zbraní máte dvě možnosti

Zatímco před čtyřmi lety vyvázla z přepadení bez zranění, v pondělí nad ránem takové štěstí neměla. „Nedal jí žádnou šanci,“ poznamenal policista po zhlédnutí kamerových záznamů z čerpací stanice v Nelahozevsi, kde jeden z dvojice maskovaných útočníků, po kterých policie nadále pátrá, zastřelil 58letou členku obsluhy Janu.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Loupež na benzince v Nelahozevsi (3.12.2018)

Jak bychom se měli chovat, pokud se staneme terčem přepadení? Na internetu najdeme hned několik článků s návodem od policejních preventistů. Doporučují v nich vystoupit z anonymity a na útočníka mluvit. Rozhodně však ne o tom, že trestný čin oznámíte na policii.

Pokud byste se přeci jen rozhodli pro fyzickou konfrontaci útočníka, vaše jednání by mělo být rozhodné a razantní. V takovém případě máte šanci se útočníka zbavit, popřípadě získat čas na útěk. Klíčem k úspěchu může být rovněž moment překvapení, naopak improvizace zpravidla úspěch nepřináší.

K úspěšné obraně při přepadení mohou přispět i běžné předměty jako deštník nebo klíče. Dnes se každopádně dají opatřit i prostředky k obraně přímo určené. Do této kategorie řadíme obranné spreje, paralyzéry nebo plynové pistole. Sluší se připomenout, že dle zákona č. 40/2009 Sb. je nutná obrana proti útočníkovi zákonem dovolena, neměla by však být zcela nepřiměřená způsobu a intenzitě útoku.

V případě útoku je také třeba neprodleně informovat Policii ČR, nejlépe na lince 158. Strážce zákona bude po příjezdu určitě zajímat popis pachatele, je tak dobré si zapamatovat co možná nejvíc charakteristických znaků. Pokud možno nejen ty základní, ale rovněž ty specifické jako jsou jizvy, tetování, způsob řeči nebo výslovnost. Policistům tak můžete pomoci s identifikací pachatele a zabránit mu v opakování trestné činnosti.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Filipovicích se zastavila lanovka, záchranáři evakuovali 60 lidí

16.02.2019 19:15 Ve skiparku Filipovice na Jesenicku se dnes odpoledne zastavila dvousedačková lanovka. Hasiči a…

Argentinská doga vláčela seniorku přes vesnici, v nemocnici zemřela

16.02.2019 18:30 V nemocnici v České Lípě zemřela v pátek jednadevadesátiletá žena, kterou ve středu v obci Pihel na…

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama