Tragédie ve Studénce: Nový soud bude v únoru, původní verdikt zrušen pro nelogičnost

Okresní soud v Novém Jičíně se začne příští rok v únoru nanovo zabývat železničním neštěstím ve Studénce na Novojičínsku, které v srpnu 2008 nepřežilo osm lidí. Líčení je nařízeno na 18. února, uvedla Česká televize. Původní rozsudek, který zprostil viny všech deset obžalovaných, Krajský soud v Ostravě v září zrušil na základě odvolání, jež podala obžaloba.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.

Česká televize uvedla, že má rozhodnutí odvolacího soudu k dispozici. Podle něj prvoinstanční okresní soud nedostatečně svůj loňský rozsudek odůvodnil. Podle krajského soudu je rozhodnutí ohledně viny obžalovaných nesprávné, nelogické a nepřesvědčivé.

"Je nutno hodnotit jako zákonu nevyhovující dané odůvodnění rozsudku soudem prvního stupně, v němž okresní soud pouze uvádí domněnky, spekuluje a nepřesvědčivě odůvodňuje, proč dospěl k závěru, že nebyla zjištěna příčina pádu mostu a pouze obecně uvedl, co jej vedlo k rozhodnutí o zproštění obžalovaných od obžaloby," uvádí se podle televize v usnesení Krajského soudu v Ostravě.

zdroj: YouTube

"Zprošťující výrok v dané podobě, s ohledem na zjištění skutkového stavu věci, vzbuzuje důvodné pochybnosti o správnosti takového rozhodnutí," uvedl krajský soud podle ČT.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Šlo o manažery i pracovníky stavebních firem, živnostníka či jednoho úředníka. Novojičínský okresní soud ale zprostil viny všech deset obžalovaných, protože se podle něj nepodařilo prokázat, že by za pád mostu mohli právě oni. Státní zástupce se proti tomu odvolal. Krajský soud v Ostravě projednal odvolání koncem září, rozhodl o něm v neveřejném zasedání a své rozhodnutí nezveřejnil.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slávisté poletí k odvetě s Genkem speciálně polepeným letadlem

18.02.2019 19:38 Fotbalová Slavia poletí v úterý bojovat o osmifinále Evropské ligy s Genkem poprvé letadlem v…

Co bude s kojeneckými ústavy? Ministerstva do konce roku představí své…

18.02.2019 17:41 Ministerstva zdravotnictví a práce by měla do konce roku připravit návrh, jak Česko naloží s…

Policie odložila případ ženy uštknuté mambou, trestný čin se nestal

18.02.2019 16:06 Pražská policie odložila vyšetřování říjnového úmrtí třicetileté ženy z pražských Hlubočep, která…

Protiromské nápisy v Letech? Policie podala návrh na obžalobu dvou mužů

18.02.2019 15:27 Kriminalisté podali návrh na obžalobu dvou mužů, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama