Co Čechům nejvíc vadí na politických stranách? Průzkum hovoří jasně

Na fungování politických stran lidem nejvíce vadí, že rozdělují společnost. Myslí si to 74 procent Čechů. Sedm z deseti lidí ale souhlasí s tím, že strany jsou potřebné k obhajobě zájmů různých skupin a sociálních tříd. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výsledek je pro politické strany jeden z nejpříznivějších od roku 2005.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle 68 procent lidí se strany zajímají o jejich názory jen v době voleb. Stejný podíl respondentů nicméně souhlasil s názorem, že strany poskytují lidem možnost zúčastnit se politické činnosti.

Podle dvou třetin lidí jsou strany zkorumpované a zajímají se především o výhody a zájmy svých členů. Že by bez politických stran nemohla existovat demokracie bylo přesvědčeno 63 procent dotázaných. Stejný podíl respondentů ale souhlasil s názorem, že i když strany kritizují jedna druhou, ve skutečnosti jsou všechny stejné.

Jen mírně nadpoloviční většina obyvatel se domnívá, že vstupem do strany lze něco změnit či ovlivnit.

"Převahu nesouhlasných vyjádření jsme zaznamenali pouze u jediného tvrzení, které uvádělo, že žádná politická strana nereprezentuje názory lidí, jako jsou oni sami," uvádí CVVM. Souhlas s tímto výrokem vyjádřily dvě pětiny dotázaných, naopak 53 procent nesouhlasilo.

Ve srovnání s výsledkem stejného průzkumu z podzimu 2017 se pohled veřejnosti nejvíce proměnil ve vztahu k výroku, že strany poskytují lidem možnost zúčastnit se politické činnosti. Letos s ním souhlasilo o 19 procentních bodů více dotázaných než před rokem. "Z hlediska uvažovaných výroků lze postoj obyvatel České republiky k politickým stranám vyjádřený v letošním šetření považovat za jeden z nejkladnějších od roku 2005," uvedlo CVVM.

K fungování politických stran jsou podle autorů průzkumu mnohem kritičtější lidé nespokojení s politickou situací v Česku a nevoliči. "Z hlediska vzdělání se ukázalo, že vysokoškolsky vzdělaní častěji nesouhlasí s negativními výroky vůči politickým stranám," uvádí CVVM.

Z hlediska pravolevé politické orientace mají pozitivnější vztah k fungování stran pravicově orientovaní občané. Naopak nejkritičtější jsou lidé, kteří se v politickém spektru umisťovali do středu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér…

24.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil…

Na hranicích s Německem se kvůli zpřísněným opatřením začaly tvořit fronty

24.01.2021 14:50 Aktualizováno Na hranicích s Bavorskem na západě Čech se dnes tvořily fronty pendlerů jen na Pomezí na Chebsku. V…

V Česku dnes otevřelo několik restaurací. Na Olomoucku zasahovala policie

23.01.2021 22:10 Aktualizováno Několik restaurací v Česku dnes otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy…

V Praze se sešli lidé na protest proti zadržení Navalného a Putinovu režimu

23.01.2021 15:52 Aktualizováno Několik stovek lidí se dnes odpoledne sešlo v Praze na náměstí Jana Palacha, aby protestovaly proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama