Sněhová kalamita v Česku: Zavřené dálnice, nabouraná auta, lidé bez proudu

Sníh a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu v Česku. Řidiči měli problémy především v horských oblastech, nesjízdná vozovka odpoledne na čtyři hodiny ochromila provoz na části dálnice D1 na Vysočině. Sněhové bouře a spadlé stromy zastavily na několika místech železniční dopravu. Zhruba 8000 odběratelů elektřiny z celé republiky zůstalo kvůli počasí bez proudu, do odpoledne se počet snížil na polovinu. Nejvíce poruch je na Děčínsku a Českolipsku, řekla ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Od večera se může v nižších a středních polohách v Česku tvořit náledí, varovali meteorologové.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zimní počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Až 20 centimetrů sněhu napadlo přes noc v Libereckém kraji. Na některých silnicích komplikovaly provoz stromy a větve, které padaly pod tíhou mokrého sněhu, hlavně na Českolipsku, kde zůstaly stovky domácností kvůli počasí bez elektřiny. Kolem poledne se situace uklidnila, hlavní tahy byly už holé a mokré, na silnicích nižších tříd ležela ujetá vrstva sněhu. Sjízdná zůstává frekventovaná silnice z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska, která se v posledních letech při sněžení často preventivně uzavírá pro nákladní vozy nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů. K zablokování dopravy zde totiž stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

Na hřebenech Krkonoš napadlo také asi 20 centimetrů sněhu a celková sněhová pokrývka tam dosahuje zhruba 60 centimetrů. V Krkonoších nadále platí nejnižší, první, stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Na Vysočině dopravu ráno komplikovaly uvízlé kamiony a popadané stromy. Hasiči je přes noc odstraňovali asi na 80 místech, od rána měli i k zapadnutým autům dalších 60 výjezdů. Na dálnici D1 byl spadlý strom na 84. kilometru ve směru na Brno, odpoledne se provoz kvůli nesjízdné vozovce téměř zastavil mezi 88. a 110. kilometrem v obou směrech v místě zúžení kvůli modernizaci dálnice. Kolony narostly na desítky kilometrů, teprve když jimi sypače s pluhy projely, mohl se provoz po 19:00 obnovit. Obtížně sjízdné byly také silnice v okolí dálnice.

Dopoledne na Vysočině kamiony uvízly na silnicích prvních tříd u obce Česká Bělá, u Golčova Jeníkova a u obce Údavy, odpoledne po zesílení sněžení u Jitkova. Tam se má vyprošťování protáhnout do čtvrtka. Popadané stromy omezily provoz ve Světlé nad Sázavou a v obci Vilémovice na Havlíčkobrodsku.

Desítky zásahů kvůli počasí zaznamenali také hasiči v Ústeckém kraji. Na Děčínsku zůstala řada domácností bez proudu. Odpoledne se problémy se sjízdností objevily v okolí Rumburka, kde se na čerstvém sněhu vytvořila kolona kamionů. V Pardubickém kraji museli hasiči v Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku vyprošťovat autobus, který sjel ze silnice a hrozilo, že se převrátí. Náhradním autobusem bylo převezeno 25 dětí do bezpečí. Nikdo nebyl zraněn.

V Olomouckém kraji pokryl sníh mimo jiné důležitou silnici přes Červenohorské sedlo, která spojuje Jesenicko a Šumpersko. Kvůli ošetření povrchu silnice musela být cesta dopoledne na dvě hodiny uzavřena pro kamiony. V Moravskoslezském kraji je už od pondělí kvůli možné tvorbě ledovky pro těžká nákladní vozidla preventivně uzavřena část silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou. Podle silničářů musejí být řidiči opatrní i ve zbytku republiky, protože na řadě míst leží rozbředlý sníh a může se tvořit ledovka.

Vlaky kvůli sněhové kalamitě nejezdily například na severu Čech mezi Jedlovou a Rumburkem a Rumburkem a Dolní Poustevnou nebo na Vysočině mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou. Ráno se tratě podařilo zprovoznit. Popadané stromy po půlnoci zastavily vlaky na Vysočině mezi Horní Cerekví a Kostelcem u Jihlavy a v úseku Rantířov - Jihlava město, obnovení provozu se zde čeká až ve čtvrtek ráno. Neprůjezdná stále na Vysočině zůstává také trať mezi Humpolcem a Lípou.

Na pozoru musí být řidiči i chodci také od dnešního večera. Na silnicích a chodnících v nižších a středních polohách v Česku se totiž na mokrém povrchu bude vlivem studeného vzduchu tvořit náledí a na částečně roztátém sněhu zmrazky. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav. Jeho varování platí pro všechny kraje až do čtvrtečního rána.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Poprask kolem mariánského sloupu neutichá, "aktivisté" zůstávají na…

16.06.2019 16:10 Členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu stále neopustili místo na pražském Staroměstském…

V Liberci hořela věž kostela, na požár se přišlo jen náhodou

16.06.2019 15:42 V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama