V pátek nastane zimní slunovrat, čas magických rituálů. Některé dodržujeme dodnes

V pátek přesně ve 23:23 vstoupí Slunce do znamení Kozoroha, nastane zimní slunovrat a začne astronomická zima. Noc bude na severní polokouli nejdelší v roce, od této chvíle se začínají dny prodlužovat až do letního slunovratu. První dny zimy budou v Česku provázet teploty až osm stupňů nad nulou, za sněhem musejí lidé na hory. Ochlazení čekají meteorologové až po Štědrém dnu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Slunce je v době zimního slunovratu nejníže nad obzorem a začne se od jižního obratníku zvolna vracet zpět k rovníku. Pozvolné prodlužování dne komentují pranostiky, některé se zachovaly dodnes - například Na Boží narození (25.12.) o kuří pokročení, Na Nový rok o slepičí krok, Na Tři krále (6. ledna) o krok dále či Na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Slunce zapadá později už od svaté Lucie, tedy od 13. prosince, později však vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Z toho vychází také dodnes používané úsloví "Lucie noci upije, ale dni nepřidá."

Zimní slunovrat obvykle nastává 21. prosince, ale může se měnit. Například v příštím roce či v roce 2023 nastane až 22. prosince.

Doba slunovratu dříve bývala příležitostí k oslavám, v české kotlině ho v době předhistorické slavili už Keltové. Významným svátkem se stal i pro Slovany, kteří slavili zrození mladého boha Slunce - Dažboga neboli Božice. Vše začalo večer před tímto svátkem magickými rituály, které byly hlavně zaměřené na věštění - rozkrajování jablíčka, házení střevíčku či lití vosku nebo olova se dochovaly dodnes.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Většinou zataženo, od západu občasné sněžení nebo déšť se sněhem, v Čechách v polohách pod 600 m postupně déšť. Ojediněle srážky mrznoucí. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, na východě místy až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, v západní polovině Čech až +4 °C. Mírný jižní vítr 2 až 5 m/s, ve východní polovině území až 7 m/s.

Předpověď na pátek (00-24):
Většinou zataženo, zpočátku místy, během dne od západu na celém území déšť se sněhem nebo déšť, zpočátku na horách a ve východní polovině území sněžení. Ojediněle srážky mrznoucí. Nejnižší noční teploty v Čechách +3 až 0 °C, na Moravě a ve Slezsku 0 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty až večer 2 až 6 °C, v Čechách ojediněle až 8 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, bude večer v Čechách zesilovat na čerstvý 5 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s.

Předpověď na sobotu (00-24):
Většinou zataženo s deštěm, nad 1200 m sněžení, na východě ojediněle i mrznoucí srážky. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, na východě území kolem 0 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, v Čechách ojediněle až 10 °C. Čerstvý západní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až zataženo, na většině území občas déšť, nad 1100 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Zpočátku čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s s nárazy místy kolem 15 m/s, bude postupně slábnout, informuje portal.chmi.cz.

Vyhlídka počasí od pondělí do středy:
Oblačno až zataženo, občas déšť, na horách a přechodně od vyšších poloh srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty zpočátku 5 až 1 °C, postupně 2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty zpočátku 6 až 10 °C, postupně 2 až 6 °C.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí v Praze uctily památku Palacha: Místo tanků hrozí lhostejnost…

16.01.2019 20:33 Aktualizováno Tiše, se svíčkami v ruce prošli dnes v podvečer centrem Prahy lidé vzpomínající na čin Jana Palacha…

Zemřela chodkyně, kterou v Praze na silvestra srazilo auto. Řidička čelí…

16.01.2019 20:11 V nemocnici zemřela jedna ze dvou žen, které na Silvestra porazilo auto v Bělehradské ulici v Praze…

Byl ozbrojenec z příbramské banky nepříčetný? Policie povolala znalce

16.01.2019 19:28 Psychický stav muže, který koncem prosince přepadl banku v Příbrami a zajal v ní rukojmí, přezkoumá…

Rath opět hodlá dlouze řečnit. Dnes u soudu napadl Bradáčovou a Pospíšila

16.01.2019 17:47 Aktualizováno Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath začal dnes výpověď ve druhé části své korupční kauzy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama