Ústavní soud zrušil mosteckou vyhlášku, zakazovala sezení mimo lavičky

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most, která zakazovala sezení mimo lavičky. Vyhověl návrhu ministerstva vnitra. Ministerstvo už dříve platnost vyhlášky pozastavilo s odkazem na pravidla vymezená ve starších nálezech Ústavního soudu. Sporná ustanovení tedy v posledních týdnech nebyla vymahatelná. Zástupci ministerstva ani města dnes k soudu nepřišli.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

soudy
doporučujeme

Soud zopakoval, že sezení na veřejném prostranství mimo lavičku samo o sobě nemůže být škodlivou činností, maximálně "předpolím" pro pozdější přestupek. Plošný zákaz tedy není v kompetencích obcí.

Mostecká vyhláška konkrétně zařadila mezi takzvané škodlivé činnosti sezení na palisádách, zídkách, odpadkových koších a podobně. Sezení na veřejném prostranství povolovala jen na lavičkách a na jiných zařízeních, která jsou primárně určena k odpočinku.

Sezení na "jiných stavebních částech, předmětech a zařízeních nacházejících se na veřejném prostranství" bylo povolené jen se souhlasem vlastníka. Výjimku z vyhlášky měli zdravotně postižení nebo lidé, které postihla náhlá nevolnost.

Ústavní soud už loni na návrh ombudsmanky Anny Šabatové zrušil části vyhlášek Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než na lavičkách. Města s rozhodnutím soudu nesouhlasila, lidé posedávající třeba na obrubnících podle radnic ohrožují bezpečnost provozu.

Podobné vyhlášky přijala v posledních letech i další města, hlavně na severozápadě Čech. Radnice podpořil také Ústecký kraj.

Podle Ústavního soudu ale města "sedacími vyhláškami" překračují svou působnost vymezenou zákonem. Podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkovy je pravděpodobné, že pokud vnitro zpochybní i další, podobně formulované vyhlášky, bude je soud dále rušit. Nemůže však zakročit vůči vyhláškám, jejichž zrušení nikdo nenavrhne.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnici v Benešově ochromil kryptovirus. Žádný přístroj nefunguje,…

11.12.2019 12:56 Aktualizováno Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na dnešek napadl…

Fajt neuspěl s žalobou. Jeho vyhazov z čela Národní galerie platí

11.12.2019 12:11 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího…

Omyl s fotkou. Policie navštíví muže, kterého pokládala za střelce ve FN…

11.12.2019 12:01 Moravskoslezští policisté ještě dnes navštíví muže, jehož fotografii omylem zveřejnili v…

Ostrava truchlí. Střelba v nemocnici se zařadí mezi nejtragičtější…

11.12.2019 11:06 Aktualizováno Ostravští zastupitelé dnes na začátku jednání minutou ticha uctili památku šesti obětí, které v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama