Velký přehled: Češi si od nového roku připlatí, zdraží voda, teplo i odpad

Řada měst zdraží v příštím roce vodu. Navýšení poplatku se dotkne také tepla či odpadu. Zvýšení poplatků za služby se dotkne prakticky všech krajů v České republice.

Voda, ilustrační fotografie

Pražané si v příštím roce připlatí za teplo, které zdraží o necelá dvě procenta, a vodu, která od ledna podraží o inflaci. Nájemné by se mohlo zvyšovat v některých obecních bytech spravovaných magistrátem a o inflaci se chystají zdražovat nájemné také některé radnice. Naopak ceny plynu a elektřiny se zvyšovat nemají a stejná zůstane cena rovněž u ročního kuponu pražské MHD. Zdražovat nebudou zatím ani poplatky za psa či svoz komunálního odpadu.

Navýšení poplatku čeká například i obyvatele Mladé Boleslavi, Berouna nebo Nymburka, na stejné úrovni naopak zůstanou ceny v největším středočeském městě Kladně.

Metr krychlový vody v Mladé Boleslavi bude po Novém roce stát 98,20 koruny, to je o tři koruny více než letos. Naopak poplatky za svoz komunálního odpadu ani za psy se v Mladé Boleslavi měnit nebudou.

Plzeň příští rok nezdraží teplo, MHD, nájmy městských bytů, odpady, ani daň z nemovitosti. Mírně se zvýší ceny vodného a stočného. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také zdražují energie a služby minimálně.

Klatovy mírně zdražují teplo a vodu, Rokycany nájemné, Domažlice vodu, Tachov vodu a teplo, ale o třetinu snižuje poplatek za svoz a likvidaci odpadu. Daň z nemovitosti zůstává ve všech městech stejná.

Mírné zdražení některých služeb čeká obyvatele Karlovarského kraje od ledna příštího roku. V některých oblastech se zvednou například ceny tepla nebo vody. Změny, ale spíše k lepšímu, mohou naopak čekat lidé v MHD.

Se zvýšením cen za služby v příštím roce musí počítat obyvatelé Ústeckého kraje. Mírně poroste cena za vodné a stočné, někde také za teplo. V Chomutově obnovili poplatek za odpad. Výši daně z nemovitostí města na severu Čech většinou neměnila.

Cena vody v Ústeckém a Libereckém kraji příští rok vzroste o necelé procento. Za vodné a stočné Severočeši zaplatí 99,55 koruny za metr krychlový. Cena vody v regionu patří dlouhodobě mezi nejvyšší v celé České republice. SVS zásobuje vodou přes milion obyvatel ze 458 obcí.

Obyvatelé některých měst v Olomouckém kraji zaplatí příští rok více za pitnou vodu či nájemné. Někde podraží také teplo či roční poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu.

Pitná voda příští rok zdraží na Olomoucku a Prostějovsku, kde dodávky zajišťuje Moravská vodárenská. Na Olomoucku od ledna cena metru krychlového vody bez patnáctiprocentní DPH vzroste o 1,51 koruny z letošních 72,41 koruny na 73,92 koruny. S DPH bude cena činit 85,01 koruny.

Řada velkých jihočeských měst nebude v příštím roce měnit cenu poplatků za služby, které nabízí obyvatelům. Výjimku představuje většinou jen obecní teplo. Za něj lidé od roku 2019 zaplatí více, což ovlivňuje především zvýšení cen emisních povolenek.

V největších městech Královéhradeckého kraje se od 1. ledna zvednou ceny vodného a stočného. V Hradci Králové zdraží teplo a vstupné do krytého bazénu. Vzrostou i ceny elektřiny a plynu. Naopak ceny městské hromadné dopravy zůstanou stejné, měnit se nebudou ani nájmy v městských bytech, poplatky ze psů a z popelnic či sazby parkovného.

Zdražení vodného a stočného ohlásily vodárny v pěti největších městech kraje - v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Průměrná tříčlenná domácnost si v těchto městech za rok za vodu připlatí od 160 do 460 korun. Růst cen vodárny zdůvodňují hlavně nutností získat peníze na investice do vodárenských sítí.

Náklady na život v Libereckém kraji stoupnou v příštím roce o stokoruny. Důvodem je nejen zdražení elektřiny a plynu, nahoru jdou i ceny vody, zdražuje také většina tepláren.

V Liberci ale teplárna naopak zlevnila a třeba odběratelé napojení na Českolipskou teplárenskou si mohou náklady na teplo snížit, pokud podepíšou smlouvu na pět let. Teplo jim o čtyři procenta zlevní. Zdražovat nebudou odpady, nájem ani jízdné v regionální dopravě.

Lidé ve Zlínském kraji zaplatí příští rok více za vodu i teplo. Ceny se většinou zvýší o několik procent. Jiné poplatky, například za svoz komunálního odpadu či za psy, také nájemné v městských bytech zůstanou ve velkých městech stejné jako letos.

Vodné a stočné zdraží ve všech čtyřech okresech. Na Zlínsku zdražení odpovídá inflaci ve výši 2,3 procenta, lidé dají za metr krychlový vody 87,69 koruny, tedy o 1,98 koruny více než v letošním roce. Na Vsetínsku vyjde příští rok metr krychlový vody na 84,87 koruny, letos zákazníci platí 80,73 koruny včetně DPH.

Na Kroměřížsku by se měla příští rok cena vody zvýšit o 3,07 koruny na 79,93 koruny za metr krychlový včetně DPH. Na Uherskohradišťsku lidé dají za kubík vody 81,65 koruny, cena se proti letošku zvýší o necelá čtyři procenta, letos za tisíc litrů upravené pitné vody, její následné odvedení a vyčištění dávají 78,54 koruny.

Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za teplo a vodu, vyplývá z ceníků poskytovatelů služeb. Teplo zdražuje kvůli výraznému růstu cen energií na burze, voda zdražuje kontinuálně, letos mezi dvěma a pěti korunami za metr krychlový. Nejvýraznější zdražení tepla čeká obyvatele Vyškova, a to z 598 na 684 korun za gigajoule. Naopak již léta zůstávají ve stejné výši poplatky za odpad, stejně tak nezdražuje od roku 2012 jízdné v MHD ani v regionálních autobusech a vlacích.

Domácnosti v Pardubickém kraji čekají v příštím roce vyšší výdaje za veřejné služby. Zdraží voda i teplo. Některá města zvýší například vstupné do bazénu nebo poplatky za odpady.

Vodné a stočné zdraží všechna okresní města. V Pardubicích stoupne o více než čtyři procenta na 93,50 koruny za metr krychlový. Ve Svitavách bude voda také o několik korun dražší, za metr krychlový lidé dají 81,36 koruny, v Ústí nad Orlicí bude stát 79,41 koruny.

Vodárenské společnosti na Vysočině zvýší v příštím roce ceny pitné vody se stočným i o čtyři procenta. Ceny tepla se v největších městech Vysočiny budou vyvíjet různě. Zatímco v Jihlavě v Havlíčkově Brodě kvůli zdražení zemního plynu a elektřiny stoupnou až o devět procent, v Třebíči, vytápěné hlavně biomasou, zůstanou platby za jednotku tepla na letošní úrovni.

Cena pitné vody se stočným od 1. ledna stoupne o více než čtyři procenta na Žďársku a Třebíčsku. V okrese Žďár nad Sázavou budou lidé za metr krychlový platit 99,20 Kč, na Třebíčsku 94,58 Kč. Do růstu cen se promítá zdražení elektřiny, zvyšují se i další náklady, uvedly vodárenské firmy. S Novým rokem stoupne cena vody se stočným také odběratelům havlíčkobrodské firmy Vodovody a kanalizace, a to o 3,9 procenta na 75,85 Kč.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Stanovým městečkem pro uprchlíky v Praze prošlo dosud 250 lidí

20.05.2022 13:03 Stanovým městečkem pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji prošlo za necelý týden jeho provozu ke…

Rozdělení ČEZ by současné energetické krizi nepomohlo, myslí si experti

20.05.2022 11:54 Rozdělení energetické společnosti ČEZ by v současné akutní energetické krizi nepomohlo, protože by…

Stát musí projednávat všechny možnosti dodávek plynu, míní odborníci

20.05.2022 11:33 Stát nyní musí projednávat všechny možnosti dodávek plynu. Jednání o získání kapacit v terminálech…

Vklady domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily

20.05.2022 09:24 Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak…

Devizovými intervencemi ČNB ukázala odhodlání snižovat inflaci

20.05.2022 09:09 Většina bankovní rady se na mimořádném zasedání ve čtvrtek 12. května shodovala, že včasný zásah…

Česko dostane od EU na pomoc s ukrajinskými uprchlíky 680 milionů korun

19.05.2022 21:12 Aktualizováno Česko dostane z fondů Evropské unie 27,4 milionu eur (téměř 680 milionů korun) na pomoc s uprchlíky…

Exministra Bártu definitivně osvobodil soud v kauze vynesení odposlechů BIS

19.05.2022 16:17 Aktualizováno Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v…

Organizace nabídly vnitru místa pro dlouhodobější ubytování romských…

19.05.2022 16:14 Nezisková organizace Romodrom, která se podílí na zajištění organizace stanového městečka pro…

K přerozdělení uprchlíků by dle analýzy přispělo garantované nájemné od…

19.05.2022 15:14 K přerozdělení uprchlíků po Česku by mohlo přispět zavedení garantovaného nájmu od státu. Kvůli…

Celkem už víza dostalo od počátku ruské invaze 348.177 běženců z Ukrajiny

19.05.2022 10:30 V Česku dostalo víza od počátku ruské invaze více než 348 tisíc běženců. Podle nedělního vyjádření…

Související:

Právě se děje

reklama