Přijdou o talár? NSS projedná v lednu několik žalob na soudce

Nejvyšší správní soud projedná v lednu několik kárných žalob, na jejichž základě hrozí soudcům přísné postihy včetně odvolání z funkce, což je krajní řešení. Nejpřísnější postih navrhují nadřízení například pro Vladimíra Maxu z Okresního soudu v Liberci, a to za průtahy ve stovce spisů.

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

V minulosti měl Maxa kvůli průtahům dvakrát srážky z platu. Potíže přiznal a sliboval nápravu. I při posledním kárném řízení v roce 2016 mu hrozilo odvolání z funkce, nakonec mu senát dal ještě šanci s tím, že má potenciál, aby změnil svůj styl práce. Novou žalobu na Maxu projedná kárný senát 21. ledna.

Už 9. ledna se bude kárný senát zabývat žalobou na Jana Tichého z Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Také on má podle nadřízených potíže s průtahy. Na vině může být zdravotní stav, informoval nedávno server Česká justice, podle kterého si kárný senát vyžádal znalecký posudek z oboru psychiatrie.

Přísný postih hrozí také Jiřímu Přibylovi z Okresního soudu v Uherském Hradišti, o kterém by měl kárný senát jednat 30. ledna. Kárná žaloba je výsledkem prověrky provedené vedením Krajského soudu v Brně na trestním úseku uherskohradišťského soudu. Prověrka ukázala u Přibyla i dalších dvou soudkyň prodlevy ve vyhotovování rozsudků a další pochybení.

V lednu projedná Nejvyšší správní soud také žalobu na Martina Koška z Okresního soudu v Liberci. Podle nadřízených se dopustil průtahů v 67 spisech. Už dříve dostal důtku, nyní mu žaloba navrhuje snížení platu o 20 procent na jeden rok, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Pražská soudkyně Margita Víšková zase čelí kárné žalobě za to, že změnila již vydané usnesení o předběžném opatření v insolvenčním řízení. Původní usnesení přikázala odstranit ze spisu i z rejstříku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pršelo dost, houby ale moc nerostou. Mykologové si nejsou jistí proč

05.08.2020 12:50 Houbařská sezona se zatím nevyvíjí tak dobře, jak odborníci předpokládali. I přes teplé a deštivé…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 12:30 Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 12:23 Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

V Praze byl zatčen slovenský podnikatel Majský, ukrýval se na psychiatrii

05.08.2020 12:10 Policisté v Praze zadrželi slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama