Tisíce Čechů dostaly netradiční dárek. Jejich jména odletěla na Mars

Netradiční vánoční dárek dostala Ústečanka Hana Vojtová. Její jméno odletělo společně se jmény dalších více než 41.000 Čechů a dalšími tisíci jmen pozemšťanů z celé planety na Mars. Virtuální palubní letenku našla pod stromečkem před rokem, sonda přistála v listopadu a sváteční čas tak Vojtová tráví sledováním toho, co se děje na druhé nejmenší planetě vesmírné soustavy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Přistání InSight
doporučujeme

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) program Send Your Name to Mars (Pošli své jméno na Mars) zorganizoval s cílem rozšířit osvětu. V případě Hany Vojtové se to podařilo.

"Když měla sonda startovat, držela jsem palce, jako bych letěla skutečně i já. S napětím jsem sledovala i přistání a teď se zatajeným dechem pozoruji, co vše sonda umí," řekla Ústečanka, kterou obdaroval palubním lístkem zeť.

První vlnu zápisů jmen na mikročip k sondě InSight spustila NASA už před několika lety. Původně plánovaný termín startu se ale odložil, takže si mohli lidé zdarma nechat zapsat své jméno na druhý mikročip. Na něm je i jméno rodačky ze severu Čech. "Je to pro mě velmi vzrušující. Mám z toho fenomenální pocit, že se stávám součástí pokroku lidstva a zkoumání sluneční soustavy a že tam zůstanu na věčnost," vyzdvihla Vojtová. "Když posílala sonda první snímky, měla jsem pocit, že je fotím sama," poznamenala.

Robot InSight má plnit především vědecké úkoly. Vědci si od něj slibují nové informace o vzniku Marsu a nepřímo také Země. Do kosmu byla sonda vynesena 5. května 2018 a úspěšně přistála na povrchu rudé planety 26. listopadu, v prosinci vysadila seizmometr a do konce ledna má vysadit přístroj pro měření tepelného toku. "Nenechám si ujít žádnou novinku, kterou sonda přinese," řekla Vojtová. Věří, že podobně sleduje dění všech zhruba 2,4 milionu lidí, jejichž jména na Marsu přistála.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tursku u Prahy hořely sklady, škoda je několik milionů korun

16.07.2019 19:26 Aktualizováno V Tursku u Prahy dnes přes osm hodin hořely sklady, v nichž byly akumulátory. Oheň hasiči dostali…

Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

16.07.2019 14:58 Aktualizováno Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání,…

Kauza Čapí hnízdo pokročila. Podezření z daňových deliktů má police za…

16.07.2019 12:06 Aktualizováno Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro…

Duka oroduje za mariánský sloup v Praze, vytáhl i vyhánění muslimů za…

16.07.2019 11:07 Historikové, kteří se vyslovili proti umístění repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama