Tisíce Čechů dostaly netradiční dárek. Jejich jména odletěla na Mars

Netradiční vánoční dárek dostala Ústečanka Hana Vojtová. Její jméno odletělo společně se jmény dalších více než 41.000 Čechů a dalšími tisíci jmen pozemšťanů z celé planety na Mars. Virtuální palubní letenku našla pod stromečkem před rokem, sonda přistála v listopadu a sváteční čas tak Vojtová tráví sledováním toho, co se děje na druhé nejmenší planetě vesmírné soustavy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Přistání InSight

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) program Send Your Name to Mars (Pošli své jméno na Mars) zorganizoval s cílem rozšířit osvětu. V případě Hany Vojtové se to podařilo.

"Když měla sonda startovat, držela jsem palce, jako bych letěla skutečně i já. S napětím jsem sledovala i přistání a teď se zatajeným dechem pozoruji, co vše sonda umí," řekla Ústečanka, kterou obdaroval palubním lístkem zeť.

První vlnu zápisů jmen na mikročip k sondě InSight spustila NASA už před několika lety. Původně plánovaný termín startu se ale odložil, takže si mohli lidé zdarma nechat zapsat své jméno na druhý mikročip. Na něm je i jméno rodačky ze severu Čech. "Je to pro mě velmi vzrušující. Mám z toho fenomenální pocit, že se stávám součástí pokroku lidstva a zkoumání sluneční soustavy a že tam zůstanu na věčnost," vyzdvihla Vojtová. "Když posílala sonda první snímky, měla jsem pocit, že je fotím sama," poznamenala.

Robot InSight má plnit především vědecké úkoly. Vědci si od něj slibují nové informace o vzniku Marsu a nepřímo také Země. Do kosmu byla sonda vynesena 5. května 2018 a úspěšně přistála na povrchu rudé planety 26. listopadu, v prosinci vysadila seizmometr a do konce ledna má vysadit přístroj pro měření tepelného toku. "Nenechám si ujít žádnou novinku, kterou sonda přinese," řekla Vojtová. Věří, že podobně sleduje dění všech zhruba 2,4 milionu lidí, jejichž jména na Marsu přistála.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Pardubicích havaroval autobus plný lidí, záchranáři aktivovali traumaplán

22.03.2019 20:35 V Dražkovicích, místní části Pardubic, se dnes večer srazily autobus a auto. Autobus skončil v poli…

Špína a jídlo v teple. Kontrola Sapy odhalila nebezpečné potraviny

22.03.2019 19:40 Desítky kilogramů potravin neznámého původu, ryby ve špinavém autě či mušle přepravované v teple…

Do ČR byl vydán cizinec podezřelý z loupeže klenotů v Teplicích, druhý je…

22.03.2019 17:11 Do České republiky byl vydán k trestnímu stíhání cizinec podezřelý z vyloupení klenotnictví v…

Policisté našli dívku (4) z Rychnovska i její matku. Měli strach o jejich…

22.03.2019 16:55 Aktualizováno Policisté dnes odpoledne vyhlásili pátrání po čtyřleté dívce a její pětačtyřicetileté matce z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama