Na pomoc rodinám horníků přišlo už 3,5 milionu korun, vlastní sbírku má i Polsko

Rodinám po 13 hornících, kteří přišli o život minulý čtvrtek po výbuchu metanu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, lidé poslali už více než 3,5 milionu korun. Ještě ve středu bylo na účtech asi 740.000 korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, peníze přerozdělí mezi sirotky. Druhé konto zřídila Nadace OKD, peníze ze sbírky pomohou všem rodinám pozůstalých bez ohledu na to, zda v nich jsou děti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Částky na účtech obou sbírek dnes výrazně vzrostly, když se na konta po svátcích začaly připisovat i platby z jiných bank. Peníze navíc lidé stále posílají. ČTK to řekly zástupkyně obou organizací. Výbuch metanu a následný požár 880 metrů pod zemí nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků a Čech. Dva muži jsou stále v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu.

Spolek Svatá Barbora na svém účtu dnes dopoledne evidoval přes 2,6 milionu korun. Podle předsedkyně výboru spolku Moniky Němcové se navíc stav neustále mění. Lidé pořád posílají další peníze. "Pro nás je to obrovské překvapení. Jsme nesmírně šťastní a asi to svědčí o té naší společnosti, že není lhostejná," podotkla Němcová.

Peníze pro sirotky mohou lidé posílat na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. Finance budou směřovat pouze sirotkům. Jejich přesný počet se spolek stále snaží zjistit. "Opravdu momentálně přesný počet dětí nevíme. Bude to muset vykomunikovat dodavatelská firma Alpex, s níž jsme v kontaktu. Víme, že těch dětí je mezi deseti až 15," uvedla Němcová. Předpokládá, že sbírka by mohla fungovat zhruba do poloviny ledna, kdy už by mohl být znám i přesný počet dětí, mezi něž se peníze rozdělí. "Suma, která přijde, bude přesně rozdělena mezi sirotky. Těch dárců je zatím zhruba 2000. Nejvyšší položky jsou 50.000 korun," doplnila Němcová. Nejčastěji lidé posílají tisícikorunu.

Druhý účet, na který zatím dorazilo přes 905.000 korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. Celkový výtěžek bude podle ředitelky nadace Karolíny Preisingerové stejným dílem rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever, a to bez ohledu na to, zda jsou v nich děti. Číslo účtu je 342342342/0800. I na tento účet lze stále posílat peníze.

V Polsku sbírku pro pozůstalé pořádá katovická Nadace hornických rodin, peníze mají být podle jejího spoluzakladatele Jerzyho Markowského sbírány hlavně mezi polskými horníky, ale přispět mohou i další. Výtěžek má pomoci pokrýt náklady na studium dětí horníků, kteří v dolech přišli o život, a také pokrýt náklady na pomoc lékařů a psychologů. Čísla účtů, na které lze přispět, uvádí nadace na svém webu. Údaje o stavu sbírky k dnešnímu dni nebyla nadace s to ještě uvést.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak obrat důchodce? Znovu je to tady. Podvodníci přišli s novými triky

15.09.2019 21:11 Aktualizováno Podvodníci vymýšlejí nové triky jak vylákat peníze z důvěřivých seniorů. Příběh o volajícím vnukovi…

Nakupujete na farmářských trzích? Veterináři varovně zdvihli prst

15.09.2019 16:12 Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve…

Vietnamci se po únosu v Česku bojí o život

14.09.2019 09:47 Mnozí Vietnamci se po únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře z Berlína přes ČR a…

Překvapivý průzkum: Co nejvíc děsí mladé Čechy? Přistěhovalci to nejsou

13.09.2019 15:59 Důraz na životní prostředí a členství v EU či nespokojenost se současnou politickou situací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama