Obloha nad ČR roku 2019: Co nás čeká nepřehlédnutelného?

Co nás čeká na obloze roku 2019? Získali jsme zprávu Astronomického ústavu AV ČR, která říká, na co všechno se můžeme těšit již od prvních dní ledna 2019.

Přidejte svůj názor

Venuše

Nepřehlédnutelná - v prvních týdnech roku spatříme vysoko nad obzorem na ranní obloze před východem Slunce velmi jasný objekt, jakoby hvězdu. Půjde o planetu Venuši v roli Jitřenky, která upoutá zraky skutečně všech - Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze.

Prvním astronomickým úkazem roku bude pravidelný meteorický roj Kvadrantidy, který bude nejlepší pozorovat v noci z 3. na 4. ledna. Letošní pozorovací podmínky jsou příznivé, do roku 2022 nebudou lepší. V době maxima Kvadrantid tak budeme moci spatřit kolem 80 meteorů za hodinu.

21. ledna se nad našimi hlavami v časných ranních hodinách odehraje jeden ze dvou nejvýznamnějších astronomických úkazů roku - nastane úplné zatmění Měsíce. Měsíc se zcela ponoří do zemského stínu na 1 hodinu a 2 minuty.

Další zatmění Měsíce bude částečné a uvidíme ho ještě v tom samém roce - v noci ze 16. na 17. července. Podobně jako lednové úplné zatmění Měsíce bude i toto částečné od nás pozorovatelné téměř v celém svém průběhu.

13. srpen a noci před i po budou patřit nejznámějšímu meteorickému roji Perseidy. A pokud bychom promeškali Kvadrantidy i Perseidy, třeba kvůli počasí, pak budeme mít ještě příležitost pozorovat 14. prosince maximum nejvýraznějšího meteorického roku Geminidy.

Výjimečný astronomický úkaz, který lze pozorovat přibližně pouze 13x za století, nastane 11. listopadu odpoledne, kdy planeta Merkur přejde před slunečním kotoučem. Přechod planety Merkur před Sluncem budou moci zájemci pozorovat i z observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. V České republice byl přechod Merkuru před Sluncem naposledy pozorovatelný v květnu roku 2016. Znovu se odehraje až v listopadu roku 2032 - jde tedy rozhodně o mimořádnou nebeskou událost.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové vyhlásili v Moravskoslezském kraji smogovou situaci, lidé by…

20.01.2019 13:10 Meteorologové dnes v 11:32 vyhlásili až do odvolání smogovou situaci pro aglomeraci Ostravska,…

Důchodce v Česku týrají a ubližují jim. Jedné věci se ale děsí mnohem víc

20.01.2019 09:34 Aktualizováno Čeští senioři se i přes klesající tendenci v poměrně hojném počtu setkávají s týráním. Situace je…

Češi si dnes opět připomněli výročí smrti Jana Palacha

19.01.2019 21:13 Několik desítek lidí se dnes večer sešlo před Národním muzeem na pietní akci, aby si připomněli…

Lanovka v Bukové hoře je opět v provozu

19.01.2019 15:14 V lyžařském areálu Buková hora na Orlickoústecku od rána opět jezdí čtyřsedačková lanovka, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama