Důchodci, pozor. Zima je pro vás extrémně nebezpečná, doma můžete vážně onemocnět

Mohlo by se zdát, že extrémní vedra jsou pro seniory to nejhorší, co je může z hlediska počasí potkat. Podle vědců to ale není tak úplně pravda. Rizikovější je pro ně zima, především díky změnám tlaku.

Důchodci

V zimě čeká na seniory řada nástrah. Namrzlé chodníky mohou být nebezpečné i pro zdravé mladé lidi, natožpak pro seniory se sníženou pohyblivostí. Rizikem může být také led padající ze střech, před kterým nedokáží tak pohotově zareagovat a uskočit, jako mladší lidé.

Vědci z Francie ale odhalili i další riziko, které s sebou studené počasí přináší. Tím je kolísání krevního tlaku. Zatímco v létě roste téměř o čtvrtinu, v zimě se zvyšuje dokonce o 33 procent.

Podle vědců z institutu National de la Sante et de la Recherche Medicale v Paříži je to dáno tím, že senioři jsou na změnu tlaku spojenou se změnami teploty citlivější, než mladší lidé. Proč přesně ale jejich krevní tlak stoupá zatím odborníci neví.

Nejvíce jsou ohroženi lidé starší 80 let. Návod, jak se přirozenou cestou těmto změnám vyhnout, ale zatím neexistuje a nepomůže ani to, když si doma sebevíc zatopí. Tedy alespoň ti, co mohou.

Mezi seniory je totiž velké procento těch, kteří na dostatečné vytápění nemají peníze. Náklad na bydlení tvoří zhruba 30 procent jejich příjmů a podle Českého statistického úřadu je pro zhruba třetinu z nich náklad za bydlení velmi nákladnou položkou.

Zhruba deset procent seniorů tak nemá ani dostatečně vytopený byt, což se rovněž projevuje na jejich zdravotním stavu. Velmi často jde o případy, kdy žijí senioři sami a minimálním počtem návštěv ze strany rodiny.

To je podle odborníků další z aspektů, díky kterému senioři v zimě trpí víc, než v jiném ročním období. Američtí vědci ostatně prozkoumali 218 studií, které se zabývaly vlivem samoty a sociální izolace na lidské zdraví, a zjistili, že samota je smrtelnější než obezita, a měla by být proto pokládána za mnohem závažnější zdravotní riziko, než se doposud myslelo. 

Samota podle odborníků zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 50 procent. Pro srovnání – obezita zvyšuje riziko úmrtí před sedmdesátkou o zhruba 30 procent. Například dle studie University of York zvyšuje samota riziko mrtvice a srdečních chorob o 30 procent.

Podle vědců z Harvardské univerzity se u lidí, kteří nemají přátele, častěji tvoří krevní sraženiny. U lidí v sociální izolaci vzniká stresová reakce organismu „bojuj nebo uteč“, během níž roste množství fibrinogenu, tedy proteinu nezbytného při srážení krve.

Fibrinogen je užitečný, pokud je ho ale příliš, zvyšuje krevní tlak a ucpává cévy. Lidé, kteří mají pouze pět přátel, mají hladinu fibrinogenu o 20 procent vyšší než ti, kteří mají 25 kamarádu. Přijít o 10 - 12 blízkých lidí je jako začít kouřit.

Britská kampaň ukázala, že 17 procent seniorů vyhledává přátele, rodinu či sousedy méně než jednou za týden. Jeden z deseti důchodců pak stráví celý měsíc, aniž by se setkal s někým se svých milovaných. Pro dva z pěti seniorů je hlavním „partnerem“ televize. 

Krize způsobená samotou je přitom nejvyšší právě v zimě, kdy venku panuje chmurné počasí. Nejvíce je poté umocněna tlakem svátků jako jsou Vánoce a Nový rok.

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Související:

Právě se děje