Za vraždu manžela milenky dostal muž 16 let. Soud polehčující okolnost neuznal

Krajský soud v Brně dnes poslal na 16 let do vězení sedmatřicetiletého Martina Čiperu, který loni v létě v Brně 20 ranami nožem ubodal manžela své milenky. Neunesl, že s ním žena milenecký vztah ukončila, přestože s ním byla těhotná. Napadený zemřel druhý den v nemocnici. Čipera byl v minulosti trestaný hlavně za majetkovou činnost. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si vzaly lhůtu na rozmyšlenou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Soud uznal muže vinným z vraždy a z porušování domovní svobody, protože vtrhl do obydlí manželů. Za vraždu s rozmyslem a brutálním způsobem mu hrozilo od 12 do 20 let vězení. Trest v polovině sazby navrhovala státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová. Jako polehčující okolnost uvedla přiznání, na druhé straně poukázala na dřívější prohřešky a brutalitu útoku.

"Doznání sice bylo, ale nebyl schopný vyjádřit se k bližšímu popisu, takže to nemůže být jako výrazná polehčující okolnost. Přitěžují mu dva činy a také to, že byl vícekrát souzený," uvedl soudce Daniel Plšek. Podle něj měl muž motivaci k činu. "Oběť pro něj představovala překážku v budoucnosti, kterou si obžalovaný vysnil," dodal Plšek.

Případ se stal loni počátkem července v ubytovně v Šámalově ulici v Brně. Čipera tam přišel s nožem s čepelí dlouhou 12,5 centimetru. Vtrhl k manželům do pokoje a oběť zasypal ranami. Smrtelný byl zásah do srdce, muž měl ale kromě hrudníku rány i na krku, rukou nebo nohou. Po činu Čipera utekl a policie ho vypátrala druhý den u známého.

Čin spáchal, jak tvrdil, v opilosti, podle znalců mohl mít podle výpočtu v těle jedno až necelé dvě promile, což ale nemělo výrazný vliv na jeho rozlišovací schopnosti. V době činu netrpěl žádnou duševní nemocí.

Vztah s ženou udržoval Čipera v době, kdy byl její manžel ve vězení. V té době s Čiperou otěhotněla a on měl za to, že zůstanou spolu a k manželovi se nevrátí kvůli jeho drogové závislosti. Po návratu manžela z vězení ale žena Čiperu nechala a chtěla žít s manželem, což milenec neunesl.

K pobodání se Čipera přiznal, zabíjet prý ale nechtěl. Ze svědectví u soudu ale vyplynulo, že své milence i jejímu bratrovi řekl, že pokud oběť přežije, čin dokoná. U soudu muž projevil lítost a uvedl, že tak neměl reagovat a neměl vzít život mladému člověku.

Čipera byl v minulosti osmnáctkrát soudně trestaný, ve většině případů za majetkovou trestnou činnost. Celkem 13 let prožil ve výkonu trestu.

Témata: Vražda | soudy | Brno | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath začal vypovídat před soudem, opět chce mluvit hodiny

16.01.2019 13:28 Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath začal dnes výpověď ve druhé části své korupční kauzy…

Počet požárů v lednu je zatím nízký, o to tragičtější jsou následky: Osm…

16.01.2019 12:12 Při požárech v první polovině ledna v Česku zemřelo osm lidí, což odpovídá loňskému průměru počtu…

Kárný senát pokutoval exekutora Erberta, dalšího zprostil

16.01.2019 09:54 Kárný senát Nejvyššího správního soudu uložil v úterý pokutu 80.000 korun exekutorovi Ivu Erbertovi…

O "českém teroristovi" informují i ve světě. Podívejte se, co o Baldovi…

16.01.2019 08:59 „Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama