Soudce Tichý trpí "podivínstvím". Nesmí nadále vykonávat funkci, rozhodl NSS

Jindřichohradecký soudce Jan Tichý není nadále způsobilý vykonávat svou funkci, po dnešku definitivně skončí. Rozhodl tak kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS). Tichý má psychické problémy, sám odstoupit nechtěl, od konce minulého roku byl dočasně zproštěný funkce. Předseda kárného senátu dnes Karel Šimka zdůraznil, že soudcovská práce je výsada a velká odpovědnost, na soudce je proto nutné klást "nekonečně vyšší nároky než na běžného zaměstnance".

soudy
doporučujeme

"Nikdo nezpochybňuje, že soudce může být nemocen, ale nemoc musí být buď dočasná a po nějakou dobu brání výkonu funkce, nebo trvalá, ale marginální, aby to justice unesla. Byli jsme konfrontováni se situací, že jeho nemoc je dlouhodobá a není marginální, a to jsme také zjistili," uvedl v odůvodnění Šimka. Řekl, že pokud by to bylo jen několik dní v roce, správní soud by to ani neřešil, v tomto případě však šlo o dlouhodobou záležitost, která výkon soudce ovlivňuje desítky dní v roce.

Kárný senát si objednal znalecký posudek hodnotící psychický stav Tichého. Podle posudku Tichý trpí specifickou schizotypní poruchou. "Česky by se dalo říct podivínství, ale extrémní," řekl za znaleckou komisi Ilja Žukov z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Několikrát do roka se Tichý stahuje do ústraní a věnuje se úvahám o alternativní historii. Když ataka udeří, není schopen se soustředit na práci, bere si nemocenskou či dovolenou.

"Stavy si nenavozuje sám. Pozná sice, že přicházejí, není ale schopen si je ukončit," řekl Žukov. Tichý se léčí od dětství. Další člen komise Martin Anders řekl, že existují různé možnosti farmakologické i psychoterapeutické léčby, ne všechny byly dosud v Tichého případě využity. Šimka v rozhodnutí kárného senátu zdůraznil, že soud nemá pochybnosti o Tichého inteligenci a nezpochybňuje ani jeho právnickou kvalifikaci.

Tichý po jednání novinářům řekl, že takové rozhodnutí čekal, navzdory tomu, že ve svých vyjádřeních vytýkal zásadní pochybení znalcům i kárnému senátu. "Pan předseda senátu se k věci v tomto směru nijak nevyjádřil, takže budu zvědavý na to, jak bude vypadat písemné vyhotovení rozsudku," řekl Tichý. Uvedl, že znalecký posudek považuje za hrůzu. Na otázky kladené senátem podle něj znalci neodpověděli.

Pokud by dnes kárný senát konstatoval, že Tichý je způsobilý vykonávat funkci soudce, zabýval by se ještě kárnou žalobou podanou kvůli průtahům. Údajné kárné provinění Tichého ale nakonec vůbec nezkoumal, protože ještě před tím rozhodl o nezpůsobilosti. Podle Tichého nebyly průtahy tak vážné, aby bylo možné uložit nejpřísnější postih, tedy odvolání z funkce.

Šestačtyřicetiletý Tichý působil na civilním úseku Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Předseda soudu loni na podzim požádal ministra spravedlnosti, aby Tichého dočasně zprostil funkce. Ministerstvo návrh podle mluvčího Vladimíra Řepky obdrželo loni v říjnu, ministr Jan Kněžínek (za ANO) vyhověl před koncem roku. K dočasnému zproštění došlo s účinností od 18. prosince 2018, napsal ČTK Řepka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bohumíně hořel panelový dům. Lidé skákali z oken, 10 mrtvých

08.08.2020 19:23 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku zemřelo dnes vpodvečer deset lidí. ČTK to řekla…

Policie našla v Sázavě mrtvého muže, nezvěstné chlapce zatím nemá

08.08.2020 19:13 Aktualizováno Policisté na Kutnohorsku pokračovali třetím dnem v pátrání po dvou šestnáctiletých mladících, kteří…

Potápěči na Lužnici pátrali po vodákovi, další muž zmizel pod hladinou…

08.08.2020 18:43 Aktualizováno Záchranáři pro dnešek ukončili hledání jednoho z vodáků, kteří se dnes převrátili na jezu řeky…

Piráti zahájili volební kampaň "Šance pro budoucnost", Česko bude křižovat…

08.08.2020 18:35 Aktualizováno Piráti dnes v Praze na Palackého náměstí zahájili kampaň před krajskými a senátními volbami pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama