Sněhová pohroma v ČR: Lidé bez proudu, na cesty přibalte lopatu

Vytrvalé sněžení a vítr nadále komplikují dopravu. Například v Ústeckém kraji je uzavřeno několik úseků silnic zejména v Krušných horách. Moldava na Teplicku vyhlásila kalamitní stav. Bez proudu jsou ještě domácnosti na Děčínsku.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Zimní počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli vytrvalému sněžení se energetikům zatím nepodařilo připojit všechny odběratele. "Přibyly nám nové poruchy především na Děčínsku v lokalitě Šluknovského výběžku," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. "Jsme stále v terénu a pracujeme na odstranění poruch. Práce nám znesnadňuje těžko přístupný terén," řekla.

Dispečink ČEZ Distribuce aktuálně eviduje v Ústeckém kraji devět poruch na vysokém napětí a další desítky poruch na nízkém napětí. Kromě Děčínska je jedna porucha v Tisé u Ústí nad Labem. "Rádi bychom obnovili dodávky elektřiny do všech lokalit během dnešního dne. Bude záležet na počasí, protože stále sněží a stromy nám opakovaně padají do vedení, které jsme již opravili," sdělila Holingerová.

Na Děčínsku pracují také hasiči. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan ČTK řekl, že hasiči v celém Ústeckém kraji vyjeli od středečních 19:00 do dnešních 08:00 k 37 zásahům, při nichž bylo nutné odstranit stromy a větve, které nevydržely nápor sněhu. V okrese Děčín vyjížděly hasičské jednotky v 26 případech. Stromy padaly hlavně na silnice, ale také na elektrické vedení či trať u Mikulášovic. V okrese Teplice měli hasiči šest výjezdů.

Na hlavních cestách na Děčínsku leží rozbředlý sníh, na silnicích II. a III. třídy ve Šluknovském výběžku je vrstva nového sněhu a mohou se tvořit sněhové jazyky.

Silničářům se podařilo ve středu večer zprůjezdnit cestu z Chomutova přes Horu Sv. Šebestiána k hraničnímu přechodu do Německa. Všechny zavřené úseky jsou na silnicích II. a III. třídy, a to hlavně na Mostecku a Chomutovsku. Trasa Mikulov Moldava je zavřená na Teplicku.

Potíže vyjet do hor mají linkové autobusy. Nejhorší situace je v Krušných horách v okolí Chomutova a Vejprt. Dopravce je v kontaktu se silničáři a rozhoduje se podle aktuální situace o nasazení autobusu. "Snažíme se informovat prostřednictvím facebooku Dopravy Ústeckého kraje, základním kanálem je ovšem dispečink dopravce, konkrétně na Vejprtsku jezdí Autobusy Karlovy Vary," řekla ČTK mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Pro podobné situace chce Ústecký kraj letos zřídit centrální dispečink, kde by se scházely zprávy od dopravců a silničářů na jednom místě pro rychlou informovanost.

Situace v Libereckém kraji se dopoledne uklidnila, přestalo sněžit a silničáři mohli ve 12:00 znovu pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřít i silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Uzavřena byla kvůli sněžení od pondělní půlnoci. 

Kvůli sněhovým jazykům musela být ráno uzavřena silnice třetí třídy z Hodkovic nad Mohelkou na Rychnov u Jablonce. Silničáři tam nasadili frézu a úsek už je průjezdný. Motoristé by ale měli být podle Šéna opatrní. "Silnice jsou na mnoha místech velmi zúžené sněhovými mantinely, proto je při pohybu po silnicích nutná maximální ohleduplnost k ostatním účastníkům silničního provozu. Na horských silnicích mohou řidiči potkat sněžné frézy, které budou v následujících hodinách a dnech zúžené komunikace rozšiřovat," uvedl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK.

"Aktuálně dispečink ČEZ Distribuce eviduje v Libereckém kraji deset poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je zhruba 3000 odběrných míst. Jsme stále v terénu a pracujeme na odstranění poruch. Práce nám znesnadňuje těžko přístupný terén," řekla ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Situace na krušnohorském Božím Daru se po kalamitě zlepšuje, přístupný je Neklid, kde lze opět lyžovat. Potíže jsou na silnici mezi Perninkem, Potůčky a Horní Blatnou. Kvůli čerstvému sněhu je silnice obtížně průjezdná, tvoří se tam kolony, informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Uzavřená zůstává silnice z Přebuzi na Rolavu a z Jindřichovic na Háj v Krušných horách, obě místa jsou ale přístupná z jiné strany. Místy slabě sněží i v nižších polohách, silnice jsou s velkou opatrností sjízdné.

Kvůli pádu stromů na dráty vysokého napětí zaznamenal ČEZ výpadek elektřiny na Karlovarsku. "Porucha na vysokém napětí se týká poměrně velké oblasti, zasáhl například Ostrov, Nejdek, Hroznětín, Děpoltovice, Nivy, Odeř, Ruprechtov, Velký Rybník, nebo Oldřichovice," řekla ČTK mluvčí pro západočeskou oblasti Michaela Jírovcová. Výpadek proudu postihl také Bublavu, kde se kvůli poruše zcela zastavil provoz skiareálu.

Průjezd z Jáchymova na Boží Dar po silnici I/25 dnes kromě sněhu zkomplikovalo několik spadlých stromů. Boží Dar byl kvůli silnému větru a sněžení od úterního odpoledne prakticky odříznutý. Obslužnost města musela zajistit policie ve spolupráci se silničáři, pomáhala také horská služba. V určitou dobu vždy shromáždili místní, autobusy a zásobování a přivolaný sypač kolonu odvedl do Božího Daru. Zajištěn byl také průjezd záchranářů. Turisty policie vracela, aby neuvízli na cestě ve sněhu a neznemožnili průjezd pluhu. Na Přebuz se lidé mohou dostat od Krásné Lípy. Od Dolních Niv je sjízdná silnice na Háj.

zdroj: YouTube

Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji zůstává vrstva ujetého sněhu. Velmi opatrní musejí být řidiči zejména v Krkonoších, Orlických horách, na Trutnovsku, Rychnovsku a Náchodsku. Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové a hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno většinou mokré. Od poloh nad 500 metrů nad mořem by dnes mohl vítr místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. 

Situace v dodávkách energie se v Královéhradeckém kraji od středy zlepšila. Zatímco ve středu před polednem energetici evidovali na vedeních vysokého napětí na Trutnovsku čtyři poruchy, dnes ráno měli jednu poruchu v Bartošovicích na Rychnovsku. Uvedla to mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Poruchy vznikly po pádu sněhem zatížených stromů do vedení.

Dopravu v Pardubickém kraji komplikuje sníh. Leží zvláště na silnicích ve výše položených oblastech. Většinou je po solení rozbředlý, místy i uježděný, lokálně se tvoří náledí či sněhové jazyky, uvádějí silničáři.

Kluzké vozovky jsou například v okolí Litomyšle, Hlinska, Ústí nad Orlicí, Poličky, Skuteč, Žamberka a v Železných horách. Silnice I/11 přes Suchý vrch je sjízdná jen se sněhovými řetězy. U Vysokého Mýta se místy tvoří sněhové jazyky, v okolí Lanškrounu náledí.

Energetici v Pardubickém kraji evidují jednu poruchu na vedení vysokého napětí na Chrudimsku, která postihla obce Všeradov, Rváčov, Svatý Mikuláš, Svobodné Hamry a Veselý Kopec. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové jsou zčásti bez proudu.

Silnice na Vysočině jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou podle krajských silničářů po chemickém ošetření mokré, někde leží zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích je místy sníh zledovatělý, silnice jsou ošetřené drtí. Kvůli uvázlému kamionu je od středy neprůjezdná silnice na Pelhřimovsku.

Kamion stojí na sinici 348 u Nové Cerekve na Pelhřimovsku. "Je to úzká silnice třetí třídy, kamion budou vyprošťovat až dnes dopoledne," řekla dispečerka krajských silničářů Eva Mušková. V Lesné na Třebíčsku sjel ráno do příkopu autobus, cestujícím se podle mluvčí hasičů Petry Musilové nic nestalo.

V Plzeňském kraji se tvoří sněhové jazyky například na silnicích na Tachovsku. Dálnice D5 je ale mokrá a s opatrností sjízdná. Sněžení nebo sněhové přeháňky byly ráno hlášeny také ve středních Čechách na Pražském okruhu či dálnicích D1, D5, D8 a D11.

Na jihu Čech byly silnice ráno sjízdné se zvýšenou opatrností, ale neprůjezdná byla železniční trať Loučovice - Lipno nad Vltavou na Českokrumlovsku. Spadl tam strom a krátce před 06:00 zastavil těsně před stromem vlak. Do stromu podle Správy železniční dopravní cesty naštěstí nenarazil a nikdo se nezranil. Počasí ráno omezilo dopravu na železnici také na trati Liberec - Harrachov a Bad Schandau - Mikulášovice dolní nádraží.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Poprask kolem mariánského sloupu neutichá, "aktivisté" zůstávají na…

16.06.2019 16:10 Členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu stále neopustili místo na pražském Staroměstském…

V Liberci hořela věž kostela, na požár se přišlo jen náhodou

16.06.2019 15:42 V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama