Na aktivisty z Kliniky jde exekutor, SŽDC vzápětí začne s opravou budovy

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) následující den po vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika začne se stabilizací budovy v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Dnes aktivisty, kteří budovu využívají neoprávněně, vyzve v 10:00 hodin exekutor k odchodu, zahájení vyklizení může o několik hodin odložit kvůli nahlášené demonstraci k mezinárodnímu dni tuleňů, lachtanů a velryb. Novinářům to dnes řekl Jiří Svoboda, generální ředitel SŽDC, která budovu vlastní. Zástupci Kliniky v úterý uvedli, že chtějí v budově nadále zůstat a odmítají objekt opustit.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Exekuce, ilustrační fotografie

"V 10:00 hodin přijde do objektu a zahájí exekuci, zároveň seznámí přítomné, jak bude postupovat, případně může stanovit časovou prodlevu, neboť (...) dnes tam probíhá demonstrace k mezinárodnímu dni tuleňů, lachtanů a velryb. Takže až tato demonstrace skončí, (...) tak bude výkon realizován," řekl Svoboda.

Exekutor Ivo Luhan pro server Aktuálně.cz uvedl, že neplánuje na místo dorazit rovnou s policií a její asistenci si případně vyžádá až podle situace. V 09:00 hodin začal v budově bývalé plicní kliniky nenásilný happening za zachování centra svolaný aktivisty.

"Jakmile se podaří, aby objekt byl opuštěn kýmkoli, tak ihned následující (...) den začneme vyklizovat celé ty prostory, začneme stabilizovat ty nejchoulostivější místa (...), zkontrolujeme elektroinstalaci, která je realizovaná lidovou tvořivostí," řekl Svoboda. Podle Svobody jsou v současné době Klinice pochybným způsobem dodržovány bezpečnostní předpisy.

SŽDC současně připravuje soutěž na vyhlášení rekonstrukce, která bude čekat na stavební povolení. Do té doby se budeme starat o údržbu, dodal. Správa nechala vypracovat posudek od Kloknerova ústavu, podle kterého je možné budovu kompletně rekonstruovat.

Správa plánuje budovu opravit a přesunout do ní část svých zaměstnanců. Nyní má totiž 431 zaměstnanců správy, kteří pracují v Praze, má kanceláře v pronajatých prostorách, což je podle Svobody ekonomicky nevýhodné.

Podle aktivistů rekonstrukce nezačne ještě nejméně rok a mezitím bude objekt chátrat. Navíc by jej podle nich mohlo převzít město, které by v něm zachovalo sociální funkci. Praha už SŽDC kvůli tomu oslovila, podle organizace nicméně není z právních důvodů možné budovu převést na jiného vlastníka. Zástupci Kliniky, která v objektu působí od roku 2014, se proti exekuci opakovaně bránili, soudy všech instancí však jejich námitky zamítly.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath začal vypovídat před soudem, opět chce mluvit hodiny

16.01.2019 13:28 Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath začal dnes výpověď ve druhé části své korupční kauzy…

Počet požárů v lednu je zatím nízký, o to tragičtější jsou následky: Osm…

16.01.2019 12:12 Při požárech v první polovině ledna v Česku zemřelo osm lidí, což odpovídá loňskému průměru počtu…

Kárný senát pokutoval exekutora Erberta, dalšího zprostil

16.01.2019 09:54 Kárný senát Nejvyššího správního soudu uložil v úterý pokutu 80.000 korun exekutorovi Ivu Erbertovi…

O "českém teroristovi" informují i ve světě. Podívejte se, co o Baldovi…

16.01.2019 08:59 „Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama