Aktivisté z Kliniky demonstrují za tuleně a lachtany, exekuce se odkládá

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika zahájili protestní happening proti dnešnímu plánovanému exekučnímu vyklizení budovy na pokyn jejího majitele, Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Akci nahlásili na magistrátu jako demonstraci k dnešnímu dni tuleňů, lachtanů a velryb, na místo dorazila policie, aby svolavatele demonstrace poučila o jejich právech a povinnostech. Kvůli demonstraci exekutor vyklizení několikrát odložil. Původně mělo začít v 10:00. Z místa informuje reportér serveru EuroZprávy.cz.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Vyklízení Kliniky

Na místě se před 09:00, kdy akce oficiálně odstartovala, začaly scházet desítky podporovatelů centra. Zástupci Kliniky jsou oděni v tradičních bílých pláštích a kromě reprodukované hudby do mikrofonu předčítají texty, týkající se tuleňů, lachtanů a squattingu.

Vyklízení Kliniky bylo dnes několikrát odloženo. Podle reportéra serveru EuroZprávy.cz se naposledy posunulo na 12:30. 

Podle zástupce Kliniky Jakuba Orta aktivisté nechápou, proč by měli objekt opustit a nechat ho dále chátrat. Zástupci SŽDC dnes na tiskové konferenci uvedli, že hned po vyklizení plánují zahájit první opravy budovy, ve které hrozí řada bezpečnostních rizik.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu řekl, že je ochotný se zástupci Kliniky jednat o poskytnutí jiného objektu pro potřeby centra, pokud aktivisté v klidu objekt vyklidí. Ort dnes nicméně uvedl, že se chtějí i nadále soustředit primárně na zachování stávající Kliniky, protože nevidí důvod, proč by zaniknout. Pokud by museli budovu opustit, budou aktivisté usilovat o vytvoření podobného projektu.

Klinika v budově bývalé plicní kliniky funguje od roku 2014. Nejprve ji aktivisté užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku, která již vypršela. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na SŽDC. Ta jej chce zrekonstruovat a zřídit v něm kanceláře pro své zaměstnance.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath začal vypovídat před soudem, opět chce mluvit hodiny

16.01.2019 13:28 Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath začal dnes výpověď ve druhé části své korupční kauzy…

Počet požárů v lednu je zatím nízký, o to tragičtější jsou následky: Osm…

16.01.2019 12:12 Při požárech v první polovině ledna v Česku zemřelo osm lidí, což odpovídá loňskému průměru počtu…

Kárný senát pokutoval exekutora Erberta, dalšího zprostil

16.01.2019 09:54 Kárný senát Nejvyššího správního soudu uložil v úterý pokutu 80.000 korun exekutorovi Ivu Erbertovi…

O "českém teroristovi" informují i ve světě. Podívejte se, co o Baldovi…

16.01.2019 08:59 „Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama