V Jablonci nad Nisou vyhlásili kalamitní stav, sníh pomáhají odklízet vězni

Magistrát Jablonce nad Nisou vyhlásil dnes ráno kvůli sněhu kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené sněhem a technické služby je nestíhají uklízet. Úklid komplikují zaparkovaná auta, město proto dnes vypnulo parkovací automaty na všech parkovištích. Chce ulice uvolnit, aby bylo možné je uklidit. Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Přidejte svůj názor

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jablonec je podhorským městem, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Za poslední dva dny už napadlo přes půl metru sněhu a stále sněží. "Kalamitní opatření vyhlašujeme zejména z toho důvodu, že za současné situace není možné dodržet časové lhůty schválené plánem zimní údržby na aktuální období," doplnil náměstek primátora města Jakub Chuchlík (Piráti). Komise zimní údržby, která rozhodla o vyhlášení kalamitního opatření, se sejde znovu v pondělí 14. ledna ráno.

Technické služby musely povolat posily, nakladače a také nákladní auta. "Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou až půl milionu korun. Náklady rostou zejména kvůli odvozům sněhu z ulic a chodníků na deponie, je ale nutné zajistit bezpečný průjezd a průchod městem," řekl náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek (KDU-ČSL). Sníh budou nákladní auta odvážet jako tradičně do prostoru za městskou halou v ulici U Přehrady.

Komplikovaný je podle Hozové zejména úklid sídlišť, kde jsou ulice zablokovány zaparkovanými auty a technika tam často ani neprojede. "Žádáme řidiče, aby využili možnost bezplatného parkovaní a uvolnili ulice, aby je bylo možné uklidit," řekla Hozová.

V nutných případech budou podle ní automobily ve spolupráci s policií odtaženy. Silnice prvních tříd jsou sjízdné v plném rozsahu. "Problémy nastávají na silnicích nižších tříd, kde jsou zúžené jízdní profily a zavalené jsou chodníky. Chodci tudíž musí do vozovky, aby se někam dostali, což je nebezpečné," dodala Hozová.

Sněhové podmínky v zimních střediscích v Libereckém kraji jsou ideální. Za poslední týden připadlo podle provozovatelů až přes půl metru prašanu. Provoz ale někde komplikuje počasí, dnes ráno kvůli větru nejezdila lanovka na Lysou horu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou a bez proudu byla některá střediska v Jizerských horách. Opatrní by měli být i běžkaři, horská služba varuje před pády stromů na lyžařskou magistrálu, vyplývá ze zjištění ČTK.

Na sjezdovkách leží 25 až 140 centimetrů sněhu a většina středisek je v plném provozu. "Podmínky nemohou být lepší. Je to bezvadné, sněhu je dost, vleky všechny jezdí, běžecké tratě také upravujeme. Zima, jak má být," uvedl starosta krkonošského Benecka Jaroslav Mejsnar. Za poslední týden podle ně připadlo až 70 centimetrů sněhu.

Zhruba metr prachového sněhu má na sjezdovkách krkonošský skiareál Paseky nad Jizerou. "Chybí nám jen snowpark a měřený úsek, jinak je vše v provozu. Na snowparku se dělá a pro měřený úsek musí být lepší podmínky. Když fouká, není vidět a sněží, tak tam nelze nikoho pustit," uvedl za středisko Martin Řípa.

Kvůli silnému větru se dnes ráno nemohla rozjet lanovka na Lysou horu, sněhové podmínky jsou ale v největším skiareálu kraje jinak ideální. Dostatek sněhu je na všech sjezdovkách. "V sobotu chceme otevřít i fun park s průjezdným tunelem a klopenými zatáčkami," uvedl ředitel skiareálu Vít Pražák.

Ideální sněhové podmínky jsou i ve skiareláech v Jizerských horách. "Jsou nejlepší možné," uvedl Martin Lauer za středisko Černá Říčka v Desné. Provoz některých skiareálů ale komplikuje přerušení dodávek elektřiny kvůli pádu stromů do elektrického vedení. Mimo provoz byl kvůli tomu dnes dopoledne Severák a z valné části i Tanvaldský Špičák, největší skiareál Jizerských hor. Mimo provoz tam byly i obě lanovky. "Je tady dost škol, tak jezdí aspoň některé vleky na Špičáku II," uvedl za oba skiareály Pavel Bažant.

Na Ještědu v Liberci se chystají na víkend zprovoznit další sjezdovky, zatím je otevřená třetina devítikilometrového areálu. Od soboty by se mělo lyžovat i na Skalce a dětské Bucharce. V příštím týdnu by se mělo začít pracovat na zprovoznění sjezdovek na Pláních. "Potřebujeme tam mít i technický, aby Pláně vydržely delší dobu než jen několik dnů," uvedla za středisko Renata Balašová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Plzně běsní rozsáhlý lesní požár. Zásah komplikují čumilové, stěžují si…

22.04.2019 18:47 Aktualizováno Desítky hasičů bojují už zhruba tři hodiny s rozsáhlým požárem Chotíkovského lesa na severním…

Neštěstí při závodech v Pardubicích: Kůň zavalil jezdkyni, zraněním…

22.04.2019 17:47 Aktualizováno Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se…

Zvrat v počasí: Blíží se studené fronty. Sešup teplot, bouřky, vichr

22.04.2019 16:28 Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku vzduchu, po jejíž přední straně k nám ve…

Počasí děsí hasiče: Česko zasáhne vichřice, vzroste riziko požárů

22.04.2019 15:52 Aktualizováno V úterý bude na většině území Česka vát silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama