Jubileum, které vzrušuje jen jednoho z pěti Čechů. Nebýt ekonomické krize, mohlo být vše jinak

Lidé v Čechách sice první lednový den roku 2019 slavili, na kulaté narozeniny eura si ale pravděpodobně vzpomněl málokdo. Přitom se jím v České republice mělo platit již desátým rokem. Dnes je pro jeho přijetí jen jeden z pěti Čechů, vlažná je i podpora politiků.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

EUR - evropská měna
doporučujeme

Euro oslavilo první den tohoto roku 20. narozeniny. Právě 1. ledna 1999 se s ním totiž začalo obchodovat ve virtuálním prostředí a o tři roky později se jím začalo platit i fyzicky. Od té doby se stalo oficiálním platidlem v 19 z 28 zemí Evropské unie. Česko mezi nimi není a je otázkou, zdali se do této společnosti vůbec někdy zařadí.

Najdou se však tací, kteří by se zavedením eura v České republice nijak neotáleli. U nynějšího prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy dokonce platí, že to kdysi bylo náplní jeho práce. Mezi lety 2005 a 2006 totiž byl vůbec prvním národním koordinátorem pro zavedení eura, během vlády Bohuslava Sobotky zase zastával funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Prouza si kulaté výročí jednotné evropské měny náležitě připomněl na Twitteru. „Krásné dvacáté narozeniny oslavilo euro. A zatímco v Česku se strašení společnou měnou stalo národním sportem, průzkumy ukazují, že tam, kde jí lidé platí, ji podporuje 75 procent obyvatel. Zkušenosti potvrzují, že se není čeho bát,“ napsal tuto středu.

Prezident průmyslového svazu je jedním z pěti Čechů, kterým by zavedení eura nevadilo. Průzkum CVVM z loňského dubna totiž ukázal, že přijetí eura podporuje pouze 20 % českých občanů, naopak celých 73 % lidí by zůstalo u koruny.

Jedním z nich je poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který na Prouzův tweet reagoval. Fakt, že více jak 70 % obyvatel euro odmítá nezapomněl zdůraznit. „Krásné sté narozeniny bude letos slavit česká koruna. Zatímco v Česku stále existují eurohujerové zamlčující problémy eura, průzkumy ukazují, že je česká veřejnost racionální a euro odmítá více jak 70 % obyvatel.“

„Zkušenosti ukazují, že nám koruna neškodí,“ dodal Skopeček závěrem. Podle společného doporučení ministerstva financí a České národní banky z prosince 2018 navíc nadále přetrvávají některé překážky případného zavedení eura. Vláda se tak rozhodla zatím nestanovit cílové datum přijetí jednotné měny.

Prouza ve svém pomyslném boji zdaleka není sám. U příležitosti 20 let eura se pro jeho přijetí vyslovil i europoslanec a pravděpodobný lídr TOP 09 pro květnové volby do Evropského parlamentu Luděk Niedermayer, mimochodem dlouholetý člen Rady ČNB, v níž povýšil až na post viceguvernéra.

„K 20 letům eura si dovoluji proti převažující logice: "Euro přijmeme, až zbohatneme" postavit návrh jiný: "Zbohatněme rychleji tím, že euro přijmeme". Mezi eurem a námi stojí hlavně málo odvahy politiků korigovat mystifikace a lidem správnost tohoto kroku vysvětlovat. Změňme to,“ vzkázal Niedermayer dnes na Twitteru.

Niedermayer má pravdu minimálně v tom, že přijetí eura je v České republice otázkou velké politické odvahy, kterou v sobě zatím nikdo nenašel. V následujících letech ji pravděpodobně ani nikdo nenajde, vždyť autoři loňského průzkumu konstatovali, že nálady české společnosti se, co se tohoto tématu týče, prakticky nemění.

Názor, že bychom euro měli přijmout, převládal mezi občany naposledy v roce 2006, tehdy o pouhé dva procentní body (45:43). Ještě o dva roky dříve přitom zavedení jednotné evropské měny podporovalo 58 % respondentů. Ve prospěch setrvání u české koruny se situace výrazně naklonila v důsledku ekonomické krize v roce 2011.

Tou dobou se přitom podle původního plánu mělo v České republice již eurem platit. Při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 se totiž počítalo s tím, že bude přijato za šest let. Uběhlo však téměř patnáct roků a euro u nás stále vídáme jen v rukou zahraničních turistů. A v představách jednoho z pěti českých občanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tursku u Prahy hořely sklady, škoda je několik milionů korun

16.07.2019 19:26 Aktualizováno V Tursku u Prahy dnes přes osm hodin hořely sklady, v nichž byly akumulátory. Oheň hasiči dostali…

Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

16.07.2019 14:58 Aktualizováno Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání,…

Kauza Čapí hnízdo pokročila. Podezření z daňových deliktů má police za…

16.07.2019 12:06 Aktualizováno Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro…

Duka oroduje za mariánský sloup v Praze, vytáhl i vyhánění muslimů za…

16.07.2019 11:07 Historikové, kteří se vyslovili proti umístění repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama