Kalamita v Jablonci by mohla skončit v pondělí. Potíže na chodnících, kočárek neprojede

Situace v Jablonci nad Nisou, kde město ve čtvrtek vyhlásilo kalamitní stav, se výrazně zlepšila. Mimořádné opatření bude zřejmě odvoláno v pondělí. Technické služby odvezly 3800 tun sněhu. Obtížně schůdné jsou ale nadále chodníky, komplikace přetrvávají na sídlištích. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Markéta Hozová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Pořád platí, že situaci s úklidem na sídlištích komplikují zaparkovaná auta. Je to taková kličkovaná a není to ideální," uvedla Hozová. Nadále zdarma je možné ve městě parkovat na městských parkovištích.

Obtížně se lidem chodí i po chodnících zařazených do zimní údržby. Ze 143 kilometrů chodníků v pětačtyřicetitisícovém městě se v zimě udržuje 60 kilometrů. "Jejich schůdnost ale není ideální, v některých případech jsou stále úzké a například kočárek neprojede. Navíc se vlivem oteplení vytvářejí koryta z měkkého sněhu," uvedl mluvčí.

Technické služby proto podle ní budou pokračovat v úklidu, odvozech sněhu a rozšiřování chodníků. "V souvislosti s mírnou oblevou se také dnes budou stahovat rozměklé sněhové vrstvy z ulic a hlavních parkovišť ve městě, aby vlivem poklesu teplot nedošlo k zmrznutí již rozježděného sněhu. Manipulace s ním je pak velmi obtížná až nemožná," řekla mluvčí. Město je jinak průjezdné a sjízdné bez omezení.

Kalamitní stav vyhlásila radnice ve čtvrtek, protože se nedařilo odklízet sníh ve lhůtách daných plánem zimní údržby. V sobotu a během noci na dnešek připadlo dalších pět centimetrů sněhu a poté začalo pršet. "Mokrý těžký sníh je komplikací zejména pro menší frézy, odklízení jde hůř," dodala Hozová.

Jablonec je podhorské město, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou až půl milionu korun. Kalamitní stav byl v jablonci naposledy vyhlášen v polovině ledna 2017, kdy za tři dny připadlo 60 centimetrů sněhu. Nákladní auta tehdy z města odvezla přes 600 fůr sněhu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pilsen Steel byla asi tunelována, řekl Babiš. O práci přijde 600 lidí z…

20.03.2019 21:40 Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před dvěma měsíci podali…

Chlapec (10) se vážně zranil při lyžování v Beskydech, zasahoval vrtulník

20.03.2019 17:20 Desetiletý chlapec se dnes vážně zranil při lyžování v Beskydech. Z hor jej do nemocnice přepravil…

Měli by se Češi bát tuberkulózy? Lékaři zveřejnili nové údaje o zákeřné…

20.03.2019 16:20 Aktualizováno Česko patří v Evropě k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy (TBC). Počet pacientů každoročně…

OKD vyplatí rodinám horníků ze Stonavy více peněz

20.03.2019 15:18 Těžební společnost OKD zvýšila o 100.000 korun jednorázové odškodnění rodinám třinácti horníků,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama