Kalamita v Jablonci by mohla skončit v pondělí. Potíže na chodnících, kočárek neprojede

Situace v Jablonci nad Nisou, kde město ve čtvrtek vyhlásilo kalamitní stav, se výrazně zlepšila. Mimořádné opatření bude zřejmě odvoláno v pondělí. Technické služby odvezly 3800 tun sněhu. Obtížně schůdné jsou ale nadále chodníky, komplikace přetrvávají na sídlištích. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Markéta Hozová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Pořád platí, že situaci s úklidem na sídlištích komplikují zaparkovaná auta. Je to taková kličkovaná a není to ideální," uvedla Hozová. Nadále zdarma je možné ve městě parkovat na městských parkovištích.

Obtížně se lidem chodí i po chodnících zařazených do zimní údržby. Ze 143 kilometrů chodníků v pětačtyřicetitisícovém městě se v zimě udržuje 60 kilometrů. "Jejich schůdnost ale není ideální, v některých případech jsou stále úzké a například kočárek neprojede. Navíc se vlivem oteplení vytvářejí koryta z měkkého sněhu," uvedl mluvčí.

Technické služby proto podle ní budou pokračovat v úklidu, odvozech sněhu a rozšiřování chodníků. "V souvislosti s mírnou oblevou se také dnes budou stahovat rozměklé sněhové vrstvy z ulic a hlavních parkovišť ve městě, aby vlivem poklesu teplot nedošlo k zmrznutí již rozježděného sněhu. Manipulace s ním je pak velmi obtížná až nemožná," řekla mluvčí. Město je jinak průjezdné a sjízdné bez omezení.

Kalamitní stav vyhlásila radnice ve čtvrtek, protože se nedařilo odklízet sníh ve lhůtách daných plánem zimní údržby. V sobotu a během noci na dnešek připadlo dalších pět centimetrů sněhu a poté začalo pršet. "Mokrý těžký sníh je komplikací zejména pro menší frézy, odklízení jde hůř," dodala Hozová.

Jablonec je podhorské město, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou až půl milionu korun. Kalamitní stav byl v jablonci naposledy vyhlášen v polovině ledna 2017, kdy za tři dny připadlo 60 centimetrů sněhu. Nákladní auta tehdy z města odvezla přes 600 fůr sněhu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lanovka v Bukové hoře je opět v provozu

19.01.2019 15:14 V lyžařském areálu Buková hora na Orlickoústecku od rána opět jezdí čtyřsedačková lanovka, kterou…

Do babyboxu v Pelhřimově odložili 1,5letého chlapce

19.01.2019 12:33 Aktualizováno Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého, podle odhadů patnácti- až…

Exekuce žižkovské Kliniky je dokončena, budovu převzala SŽDC

18.01.2019 18:07 Aktualizováno Exekutor Ivo Luhan po více než týdnu od začátku vyklízení bývalé plicní kliniky na Žižkově předal…

Gang cizinců znásilnil v Praze turistku, soud vynesl tresty

18.01.2019 15:23 Za znásilnění turistky v hotelu v pražské Náprstkově ulici potrestal Obvodní soud pro Prahu 1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama