Hala Ledového království se zřítila. Většina soch přežila, výstava pokračuje

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila speciální dřevěná hala, ve které se od poloviny prosince odehrává mezinárodní sochařské sympozium Ledové království. Stalo se to v sobotu chvíli po otevření, nikdo z návštěvníků nebyl zraněn, škody půjdou do statisíců korun. Podle pořadatele akce Miroslava Hrabala výstava pokračuje pod širým nebem. Zřejmě však bude kratší než pořadatelé plánovali, izolovaná hala totiž ledové sochy chránila před výkyvy počasí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na halu zřejmě spadla velká větev, která nevydržela nápor sněhu. Hala se zřítila krátce po otevření, pracovníci stačili návštěvníky včas zastavit. "Stalo se to v sobotu v 10:15. Hledali jsme příčinu a ze záběr na kameře i podle lidí z okolí je nejpravděpodobnější příčina, že spadla větev s velkým kusem sněhu, narazila na nosník a rozsekala ho. Pak už to jelo jako řetězová reakce. Šlo o dřevěnou konstrukci, měla odolat 50 centimetrů sněhu," řekl dnes ČTK pořadatel akce Miroslav Hrabal.

Škodu na hale odhadli pořadatelé na 200.000 korun, ztráty budou i na technice a také na tom, že sezona zřejmě skončí dříve. Původně měla být výstava otevřena do 24. února. Hala byla totiž kompletně zaizolovaná, k dispozici měli organizátoři také chladící agregáty.

"Podařilo se nám to již zprovoznit, zbořenou halu jsme rozebrali. Výstava nyní probíhá pod širým nebem. Jsou to komplikace, dnes sněží, musíme sochy co hodiny ometat. Ale lidé chodí. Většina soch to přežila, dvě jsme opravili," doplnil Hrabal. "Předpokládáme, že výstava bude otevřena do konce ledna, poté uvidíme podle počasí, s jistotou to říci nemůžeme," dodal pořadatel.

V letošním ročníku Ledového království představují svá díla dvě desítky sochařů z Polska a Česka. V galerii nechybí například busta prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, rybičky, lidská figura či Spongebob.

Sochaři z ledu a sněhu vytesali devět ledových a jednu sněhovou sochu a také Ledový trůn. Umělci měli k dispozici dohromady 12 tun ledu. Ledové sochy vytvářely dvoučlenné týmy z několika kusů ledových bloků o celkové hmotnosti více než 1200 kg.

Za 20 ročníků této akce bylo vytvořeno podle Hrabala přes 220 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 120 profesionálních výtvarníků z pěti zemí - České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska. Sochy během předchozích ročníků zhlédlo zhruba 170.000 návštěvníků, letos očekávali pořadatelé návštěvnost více než 5000 návštěvníků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie a veterináři vtrhli do tržnice SAPA, kontrolují potraviny

22.03.2019 11:19 Veterináři spolu s policisty a celníky dnes v 9:00 zahájili kontrolu tržnice Sapa v Praze - Libuši.…

Na Náchodsku se zřítil vrtulník a začal hořet. Dva mrtví

22.03.2019 11:03 Aktualizováno Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku dnes dopoledne zemřeli dva lidé. Vrtulník…

Česko po brexitu? Zdražování a delší čekací lhůty jsou jen začátek

22.03.2019 10:50 V pátek 29. března mělo dojít k dělení Evropské unie. Na základě referenda opustí Velká Británie…

Obrali EU o stovky milionů? Policie stíhá čtyři lidi a tři firmy kvůli…

22.03.2019 10:05 Policie stíhá čtyři lidi a tři firmy kvůli podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama