ČR pod náporem zimy: Kolaps dopravy, nefungují mobily, domácnosti bez elektřiny

Sníh a silný vítr dnes opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. V krušnohorském Božím Daru trvá kalamitní stav, uzavřeny jsou všechny silnice z Božího Daru, silnice z abertamské křižovatky na Plešivec rozcestí, mezi Oldřichovem a Lužcem a také úsek mezi Stříbrnou a Bublavou. Policie dopoledne do odvolání uzavřela hlavní tah z Chomutova do Německa přes Horu Sv. Šebestiána, kde kamiony zablokovaly silnici.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Počasí
doporučujeme

V noci na pondělí znovu stoupl počet poruch elektrického vedení, bez proudu bylo 15.000 odběratelů. Nejvíc foukalo na Sněžce, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti orkánu - až 130 km/h. Podle meteorologů bude silný vítr slábnout až ve středu.

Počasí potrápilo hlavně horské oblasti v Čechách. V nejvýše položeném městě republiky, Božím Daru v Krušných horách, je od pátku kvůli přívalům sněhu kalamitní stav. Dopoledne hasiči kvůli ohrožení vlastní bezpečnosti padajícími stromy do hor nevyjížděli. Od 7. ledna, kdy začalo v kraji víc sněžit, odstranili víc než 365 spadlých stromů ze silnic a v souvislosti s počasím vyjížděli ke 168 událostem. V Karlovarském kraji začalo večer znovu sněžit a mrznout, na několika místech znovu blokovaly silnice kamiony, například na silnici I/13 na Chomutov u Stráže nad Ohří.

Horské oblasti se kvůli kalamitě potýkají s výpadky proudu a částečně i telefonního signálu. Záchranáři i samosprávy v kraji vyzývají lidi, aby do hor nejezdili. Státní podnik Lesy ČR nedoporučuje kvůli hrozbě pádu stromů vstup do lesů v Krušných horách.

Už třetí den komplikovaly padající stromy dopravu i dodávky elektřiny v Libereckém kraji. Od soboty hasiči k spadlým stromům vyjeli ve 180 případech, z toho dnes do 15:00 bylo takových výjezdů 30. Hasiči je odstraňovali i z hlavních silničních tahů. Některé silnice byly obtížně průjezdné i kvůli sněhovým jazykům. V dodávkách elektřiny se přes den situace postupně zlepšovala, k 15:00 bylo bez proudu asi 600 odběrných míst v kraji, odpoledne se to ale podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové opět zhoršilo.

V republice zůstalo bez elektřiny k 17:00 skoro 5000 domácností. Počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ podle mluvčí odpoledne kolísal mezi 3000 a 5000. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil.

Uvázlý kamion dnes vpodvečer zablokoval silnici první třídy číslo 3 u Bošilce na Českobudějovicku. Uzavírka vozovky, která spojuje České Budějovice s Prahou, potrvá několik hodin.

V Libereckém kraji také padající stromy komplikovaly dopravu i dodávky elektřiny. Hasiči kvůli nim v noci vyjížděli nejčastěji na Semilsku a Jablonecku. Ráno kvůli větru nejezdily vlaky mezi Desnou a Tanvaldem, trať se podařilo před 06:00 zprovoznit. V Jablonci nad Nisou platil od čtvrtka kvůli sněhu kalamitní stav, k dnešním 09:00 byl ale odvolán. Podle radnice je město již kompletně průjezdné, ale přetrvávají problémy s údržbou sídlišť. Kvůli popadaným stromům je od noci uzavřena silnice druhé třídy z Černého Dolu do Janských lázní v Krkonoších.

V západních Čechách u České Kubice na Domažlicku najel ráno nedaleko hranic s Německem mezinárodní rychlík do spadlého stromu. Ve vlaku jelo sedm cestujících a strojvedoucí, nikdo se nezranil. Doprava na trati byla na více než dvě hodiny přerušena. Kvůli stromům na trati byl zastaven provoz i mezi Nejdkem a Potůčky na Karlovarsku. Obnovení provozu se podle Správy železniční dopravní cesty předpokládá nejdříve v úterý v poledne.

Kvůli popadaným stromům byla od nedělního večera do dnešních 11:00 uzavřená silnice druhé třídy mezi krkonošskými středisky Černý Důl a Janské Lázně. Na silnici pod tíhou sněhu a větru popadalo asi 15 stromů. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice a možná vzroste. Podle horské služby je v Krkonoších mnoho turistických stezek kvůli přívalům sněhu neprůchodných a tyčové značení je místy zaváté.

V západních Čechách u České Kubice na Domažlicku najel ráno nedaleko hranic s Německem mezinárodní rychlík do spadlého stromu. Ve vlaku jelo sedm cestujících a strojvedoucí, nikdo se nezranil. Doprava na trati byla na více než dvě hodiny přerušena. Kvůli stromům na trati byl zastaven provoz i mezi Nejdkem a Potůčky na Karlovarsku. Obnovení provozu se podle Správy železniční dopravní cesty předpokládá nejdříve v úterý v poledne.

Rovněž na východě Čech dělalo počasí problémy. Kvůli padajícím stromům byla uzavřena silnice I/11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku a silnice na Mnich na Pelhřimovsku. Kvůli náledí a uvízlému kamionu byla přes den neprůjezdná i silnice I/37 u Ostrova nad Oslavou na Žďársku a nehoda tří aut zastavila provoz i na silnici I/38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Poprask kolem mariánského sloupu neutichá, "aktivisté" zůstávají na…

16.06.2019 16:10 Členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu stále neopustili místo na pražském Staroměstském…

V Liberci hořela věž kostela, na požár se přišlo jen náhodou

16.06.2019 15:42 V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama