K mrtvých horníkům v dole OKD se stále nelze dostat. V podzemí ještě možná hoří

Prostory Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde před Vánoci při výbuchu metanu přišlo o život 13 horníků, stále zůstávají uzavřeny speciálními hrázemi a zatím se do nich nikdo nedostal. Dosud není ani prokázáno, zda už tam přestalo hořet. Kdy se vyšetřovatelé na místo dostanou, tak není možné odhadnout. ČTK to dnes řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Prostor je uzavřený a zatím se tam nedá dostat. Odebírají se tam vzorky, dělají se měření koncentrací plynů ze zavedených sond. Až bude možné se na místo dostat, budeme o tom informovat. Může to ale trvat několik týdnů," řekl Čelechovský. Báňští inspektoři na místo sfárají, teprve až odebrané vzorky jednoznačně prokážou, že tam nehrozí žádné další nebezpečí.

Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů. Do ostatních částí dolu, které výbuch nezasáhl, začali horníci týden po tragédii znovu fárat a od té doby tam pracují v běžném provozu.

Neštěstí se stalo loni 20. prosince. V hloubce kolem 880 metrů vybuchl metan, několik pracovišť bylo zcela zdevastováno. Neštěstí připravilo o život 13 horníků, bylo mezi nimi 12 Poláků a jeden Čech. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici. Po explozi se objevily spekulace, že se v podzemí zakrývala čidla metanu. Těžební společnost OKD to striktně odmítla.

Pro sirotky po zemřelých hornících a na podporu jejich rodin vznikly sbírky Nadace OKD a spolku Svatá Barbora. Dohromady se v nich dosud nasbíralo více než pět milionů korun. Sbírka Svaté Barbory končí dnes, sbírka Nadace OKD potrvá do konce ledna.

Rodiny horníků dostanou odškodnění od společnosti OKD. Jako okamžitou sociální pomoc jim firma vyplácela desítky tisíc korun. Dalších až 240.000 korun na osobu žijící ve společné domácnosti se bude teprve vyplácet.

"Způsob odškodnění se projednává s firmami Polalpex a Alpex, jejichž zaměstnanci zemřelí horníci byli," řekl Čelechovský. Běžně OKD finanční pomoc vyplácí českým horníkům nebo horníkům v přímém zaměstnaneckém poměru a polské horníky má odškodňovat jejich zaměstnavatel, který práci v OKD zprostředkoval. V tomto případě se ale OKD na odškodnění bude podílet.

V dolech na Karvinsku pracuje přes 9000 lidí. Z nich je zhruba 6800 kmenových zaměstnanců OKD a téměř 2500 pracovníků dodavatelských firem. Mezi kmenovými zaměstnanci OKD je několik stovek Poláků, Slováků a některých dalších národností. Naprostá většina zahraničních zaměstnanců spolupracuje s dodavatelskými agenturami, jde hlavně o Poláky, kteří pracují v těžkých hornických provozech.

OKD je jediným producentem uhlí v České republice. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušičky: Na hřbitovy v Brně vyrazily davy návštěvníků, všichni měli roušku

31.10.2020 14:30 Zaplněná parkoviště jsou před brněnskými hřbitovy, kam dnes v hojném počtu zavítali návštěvníci…

Policie vypátrala pohřešovanou ženu a její osmiměsíční dítě

31.10.2020 12:07 Policie odvolala pátrání po šestadvacetileté ženě z Halenkovic na Zlínsku a její osmiměsíční dceři.…

Tragédie v Brně: Při požáru železničního vagonu uhořeli čtyři lidé

31.10.2020 11:56 Aktualizováno Při požáru železničního vagonu v Brně uhořeli v noci na dnešek čtyři lidé. ČTK to řekl mluvčí…

Policie hledá svědka tragické nehody na Pardubicku, zahynuli při ní čtyři…

31.10.2020 10:52 Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama