Černá kočka přes cestu rozhodí každého druhého z nás. Jsme opravdu tak pověrčiví?

Zájem o víru v Česku konstantně klesá, duchovní otázky však zajímají každého druhého Čecha. Namísto zpovědi však mnozí zajdou radši ke kartářce. Z pověrčivosti tuzemských občanů dokonce profitují sázkové kanceláře.

Přidejte svůj názor

záhady, tajemství
doporučujeme

Poslední průzkum společnosti Ipsos prokázal, že téměř polovina Čechů se hlásí k určitému druhu pověrčivosti. Dá se však předpokládat, že je takových lidí mnohem víc, protože někteří si tuto věc nechávají raději pro sebe.

Překvapivý může být naopak fakt, že o uspořádání takového průzkumu požádala sázková kancelář Sazka. Právě tyto společnosti ale z pověrčivosti Čechů profitují. Bookmakeři například z dat o sázení vyčetli, že v pátek třináctého si přijde vsadit až třikrát víc lidí, než je obvyklé. V kalendáři tak už určitě pomalu vyhlíží pátek 13. září.

Celých 55 procent Čechů prý potají vysloví přání, když padá hvězda, každý druhý tuzemský občan rád poklepe na zuby nebo dřevo. Další zase tajně nosí čtyřlístky a jiné další talismany pro štěstí.

O zajímavá data jde především v kontrastu s vírou, ke které se hlásí čím dál méně lidí. Důvodem může být i to, že víra vyžaduje znalosti a studium příslušného náboženství, ale například i téměř povinnou účast na vybraných bohoslužbách. Pověrčivost je naopak věcí, která lidi nic nestojí.

Při posledním sčítání lidu před osmi lety se k oficiálním církvím hlásilo na 1 a půl milion Čechů, dalších 700 tisíc se považovalo za věřící. K víře se tak hlásí necelá třetina občanů, podle expertů však lidé ztrácejí vůli podřizovat se dogmatům a věčné pravdě. Víra se tak stala v podstatě individuální věcí.

Zájem o nadpřirozeno a otázky těla a duše se však nadále projevují právě v pověrčivosti Čechů. Češi často věří ve schopnosti věštců, čtou si horoskopy. Mnozí dokonce věří v existenci jistých nadpřirozených sil či pekla.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam zmizela týraná Valerie? U soudu zazněla děsivá svědectví sourozenců

15.07.2019 17:17 Obvodní soud pro Prahu 3 dnes pokračoval v projednávání případu babičky pohřešované nezletilé…

"Místo aby dostali přes držku, tak stávkují!" Šéf svazu průmyslu se teď…

15.07.2019 17:06 Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky, které pronesl na adresu…

Uprchlý Rus dostal 9 let za smrtelnou nehodu v Praze, trest si zřejmě…

15.07.2019 14:49 Za silvestrovskou smrtelnou dopravní nehodu v centru Prahy uložil soud ruskému řidiči Olegu…

Řidič dle žaloby nechal zemřít spolujezdce. Místo pomoci odjel se psem na…

15.07.2019 14:17 Z loňské nehody u Hošťky na Tachovsku, při které utrpěl smrtelná zranění spolujezdec z osobního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama