Tisíce bezdomovců v Česku: Jak přežívají kruté noční mrazy?

Rtuť v teploměrech klesla pod nulu, mnozí bezdomovci přesto nevyhledali teplo nocleháren. Nejčastěji za to mohou různé druhy strachu. Nový projekt však dal naději i těm, kteří se třeba bojí kontaktu s cizími lidmi. Stačí přitom příspěvek v řádu několika stovek korun.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Bezdomovci
doporučujeme

V posledních dnech klesají noční teploty hluboko pod bod mrazu i v nížinách, takové počasí má navíc vydržet minimálně po celý tento týden. Zatímco většina Čechů tak v každé volné chvíli vyhledá teplo domova, mnozí z nás, kteří střechu nad hlavou postrádají, takové štěstí nemají a v těchto dnech jim hrozí i umrznutí.

Existují však projekty, jak můžete přispět k tomu, aby lidé bez domova mrazivé noci přečkali bez úhony. Kupříkladu Armáda spásy nabízí na svém webu k zakoupení Nocleženku. Za pouhých sto korun umožníte konkrétnímu člověku strávit noc v teple noclehárny, provést osobní hygienu a dát si teplou polévku s pečivem a horký nápoj.

Projekt funguje od konce listopadu do konce dubna, případně i v chladných květnových dnech. Armáda spásy provozuje noclehárny v devíti městech včetně Prahy, Brna a Ostravy. Každá zakoupená Nocleženka je předána terénnímu pracovníkovi, který se pak postará o její distribuci potřebným lidem.

Úplnou novinkou je pak projekt Iglou. Na dočasný nouzový přístřešek pro lidi bez domova je možné přispět minimálně 200 korunami. Sestavení iglú nezabere moc času, navíc se přizpůsobí téměř libovolnému terénu. Zahřívá se lidským teplem a díky termální izolaci je v něm až o 18 °C tepleji než venku. Výhodou je i jeho ohnivzdornost.

Zakladatelé projektu, kterými jsou Pavla Klečková a Manu Chilaud, sice kvitují, že roste počet nocleháren po celé republice, zvláště v některých městech ale kapacity stále nedostačují. Lidé bez domova navíc často nesplňují nutné podmínky pro vstup.

Na webových stránkách Iglou rovněž připomínají, že někteří bezdomovci noclehárny nevyužívají ze strachu z cizích lidí, ztráty svých osobních věcí či místa, na kterém žijí. Iglú jim naopak zaručuje značnou dávku soukromí i bezpečí.

První Iglou se objevilo v terénu na konci listopadu. V minulém týdnu se projektem zabýval i výbor pro sociální politiku na pražském magistrátu. Alexandra Udženija z ODS potvrdila, že jeho členové schválili pilotní projekt, který má lidem bez domova pomoct.

Armáda spásy připomíná i další možnosti pomoci bezdomovcům. Jde především o materiální dary v podobě teplého oblečení, dek, spacáku či zimní obuvi. Takové věci stačí odnést na pobočku organizace v jakémkoliv městě.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Startuje lyžařská sezona, jako první se rozjely vleky v Jeseníkách

06.12.2019 16:44 V Česku díky umělému zasněžování začala lyžařská sezona. Jako první se dnes rozjely vleky v…

Rath byl dehonestován, řekl soud. Státní zastupitelství se má omluvit za…

06.12.2019 10:46 Krajské státní zastupitelství v Praze (KSZ) se musí veřejně omluvit odsouzenému bývalému hejtmanovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama