Transparency International prohrála spor o poplatek, NSS stížnost zamítl

Nevládní organizace Transparency International neuspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS) v boji proti poplatku 10.000 korun za prošetření podnětu Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Soud její kasační stížnost zamítl, zjistila ČTK z úřední desky. Zákon zavedl poplatek v řízeních, kde chce někdo upozornit na podezřelou veřejnou zakázku. Protikorupční aktivisté úpravu kritizují. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky je poplatek za podnět hloupost, navíc částka 10.000 korun je nepřiměřená a brání tomu, aby lidé podněty na antimonopolní úřad posílali.

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

"Poplatek za podnět je hloupost, snižuje to veřejnou kontrolu nad zakázkami, reálně nikdo platit za podnět 10.000 Kč nechce a podněty na ÚOHS nechodí," řekl dnes ČTK Ondráčka.

Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter. Stejný názor zaujal také NSS.

"V projednávaném případě nebylo vůbec sporné, že úřad postupoval v souladu se zákonem, aktivisté jen namítali, že ustanovení, podle něhož úřad postupoval, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a chtěli, abychom věc předložili Ústavnímu soudu s návrhem na jeho zrušení," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Transparency International nyní sama může podat ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení sporného ustanovení. Na ústavní soudce se už v minulosti obrátilo také občanské sdružení Oživení. Soud návrh odmítl, důvody odmítnutí byly procesní, spolek nezvolil správný typ žaloby. Ústavností poplatku se tak soud zatím blíže nezabýval.

Ondráčka uvedl, že Transparency International podání ústavní stížnosti zváží a zřejmě ji i podá, protože poplatek považuje za neústavní. Musí si podle něj ale nejdříve prostudovat odůvodnění NSS, které zatím nemá k dispozici.

Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil z iniciativy poslanců. Norma konkrétně říká, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.

Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, antimonopolní úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, tedy 6,34 procenta předchozího roku, uvedla loni v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

ČOI zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií, hrozil úraz elektrickým…

05.08.2020 13:34 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií EMOS SMART4/N8168S. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama