Transparency International prohrála spor o poplatek, NSS stížnost zamítl

Nevládní organizace Transparency International neuspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS) v boji proti poplatku 10.000 korun za prošetření podnětu Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Soud její kasační stížnost zamítl, zjistila ČTK z úřední desky. Zákon zavedl poplatek v řízeních, kde chce někdo upozornit na podezřelou veřejnou zakázku. Protikorupční aktivisté úpravu kritizují. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky je poplatek za podnět hloupost, navíc částka 10.000 korun je nepřiměřená a brání tomu, aby lidé podněty na antimonopolní úřad posílali.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

"Poplatek za podnět je hloupost, snižuje to veřejnou kontrolu nad zakázkami, reálně nikdo platit za podnět 10.000 Kč nechce a podněty na ÚOHS nechodí," řekl dnes ČTK Ondráčka.

Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter. Stejný názor zaujal také NSS.

"V projednávaném případě nebylo vůbec sporné, že úřad postupoval v souladu se zákonem, aktivisté jen namítali, že ustanovení, podle něhož úřad postupoval, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a chtěli, abychom věc předložili Ústavnímu soudu s návrhem na jeho zrušení," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Transparency International nyní sama může podat ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení sporného ustanovení. Na ústavní soudce se už v minulosti obrátilo také občanské sdružení Oživení. Soud návrh odmítl, důvody odmítnutí byly procesní, spolek nezvolil správný typ žaloby. Ústavností poplatku se tak soud zatím blíže nezabýval.

Ondráčka uvedl, že Transparency International podání ústavní stížnosti zváží a zřejmě ji i podá, protože poplatek považuje za neústavní. Musí si podle něj ale nejdříve prostudovat odůvodnění NSS, které zatím nemá k dispozici.

Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil z iniciativy poslanců. Norma konkrétně říká, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.

Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, antimonopolní úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, tedy 6,34 procenta předchozího roku, uvedla loni v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam zmizela týraná Valerie? U soudu zazněla děsivá svědectví sourozenců

15.07.2019 17:17 Obvodní soud pro Prahu 3 dnes pokračoval v projednávání případu babičky pohřešované nezletilé…

"Místo aby dostali přes držku, tak stávkují!" Šéf svazu průmyslu se teď…

15.07.2019 17:06 Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky, které pronesl na adresu…

Uprchlý Rus dostal 9 let za smrtelnou nehodu v Praze, trest si zřejmě…

15.07.2019 14:49 Za silvestrovskou smrtelnou dopravní nehodu v centru Prahy uložil soud ruskému řidiči Olegu…

Řidič dle žaloby nechal zemřít spolujezdce. Místo pomoci odjel se psem na…

15.07.2019 14:17 Z loňské nehody u Hošťky na Tachovsku, při které utrpěl smrtelná zranění spolujezdec z osobního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama